Başka bir tropik ülke turistler ile charter için açılır

Sri Lanka hala 26 Aralık'tan itibaren uluslararası uçuşlara devam etmeyi planlıyor. Sri Lanka Sivil Havacılık Kurumu (CAASL), yakında seyahat endüstrisinin Sri Lanka hava sahasını ticari ve charter uçuşlara açması için direktifler yayınlayacağını açıkladı.

Başka bir tropik ülke turistler ile charter için açılır
Başka bir tropik ülke turistler ile charter için açılır

İlk planların Ağustos ayı sonuna kadar uluslararası uçuşlar açmak olduğunu hatırlayın, ancak bir bütün olarak dünyada COVID-19 vakalarının sayısı arttı ve planlar askıya alındı. Şu anda, açılış da rezervasyon meselesidir.

 

Örneğin geçen Cuma günü, Yerel The Morning gazetesinin (Sri Lanka) Başkanı Chandrasiri'ye göre, sri Lanka'nın turistlere açılması ve ülke havalimanlarının yeniden açılması yla ilgili nihai karar henüz verilmedi ve tartışmalar devam ediyordu. Bakana göre, adanın havalimanları yurtdışında mahsur kalan vatandaşların ülkelerine geri gönderilmesi sürecine şimdiden açık olmasına karşın, bunları yabancı turistlere açma kararı yakın gelecekte Sivil Havacılık Dairesi tarafından verilecek.

 

Yetkili, "Nihai karardan henüz haberdar edilmedik." diye de ekledi. Şimdiye kadar, Turizm Bakanlığı ve Sivil Havacılık İdaresi Sri Lanka'ya haftada sadece 500 turist izni vermeye karar verdi. Tüm turistler PCR testlerine tabi tutulacak ve ilgili otellerde karantinaya alınacaktır.

 

Plana göre açılışın sadece ilk aşaması olduğunu hatırlayın. İlk aşamada, gelen tüm turistler test ve geçici tabi tutulacak muhtemelen yedi günlük karantina 58 belirlenen otellerde. Pilot proje başarılı olursa, ikinci kabul aşaması 1 Ocak 2021'de başlayacak, ancak bu durumda sınırlı konaklama olanakları da sunulacaktır.

 

Turizm ve Sivil Havacılık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, 26 Aralık'ta Colombo'ya 35 km uzaklıktaki Bandaranaike Uluslararası Havalimanı'nın açılmasının ardından ilk gelen turistlerin de yer aldığı belirtildi. Bazı kaynaklara göre, Rus Aeroflot zaten 26 Aralık-28 Mart tarihleri arasında Moskova'dan Colombo uçuşları için başvuruda bulundu. Buna ek olarak, 18 Aralık ulusal havayolu SriLankan Airlines Malezya ve Singapur uçuş sayısını artıracağı bilinmektedir.