Çin Hava Yolları Turizmde Erken Kazananları Olmaya Hazır

Çin hava yolları sınırların yeniden açılmasının, turizme erken kazananları olmaya hazır olduğunu açıkladı. Hızlı Çekim Pekin tarafından kısıtlamalar gevşetildikten sonra, yolcular duygusallığı, geri döndü. Geniş gövdeli jetlerin uçmaya devam etmesi ve depolama alanının dışında olması, Çinli havayollarına rakiplerine karşı erken bir avantaj sağlayacak.

Çin Hava Yolları Turizmde Erken Kazananları Olmaya Hazır
Çinli havayolları oldukça hızlı faaliyete geçse bile dünya çapında gördüğümüz şey talebin arzdan daha hızlı geri gelmesi

Analistler, yabancı havayolları önceki sınır açılışlarından sonra kapasite kısıtlamalarıyla mücadele ederken, çoğu geniş gövdeli uçağı ve personeli hazır tutan Çinli havayollarının ülkenin turizme uluslararası yeniden açılmasının ilk kazananları olacağını söylüyor.

Cirium verilerini kullanan bir McKinsey analizine göre, Çin'in yaklaşık 500 uçaklık geniş gövdeli filosunun beşte birden azı depoda, çoğu uçak aktif ancak iç hatlarda ve sınırlı uluslararası ve kargo uçuşlarında normalden daha az saat uçuyor.

Shenzhen merkezli Steve Saxon, Çinli havayollarının da pandemi sırasında pilotların ve kabin ekibinin çoğunu elinde tuttuğunu ve havalimanlarının çalışanlarının yaklaşık %90'ını elinde tuttuğunu söyledi. Asya seyahat uygulamasını yöneten McKinsey ortağı.

"Kârlılık kısa vadede iyi olacak... çünkü Çinli havayolları oldukça hızlı faaliyete geçse bile, dünya çapında gördüğümüz şey, talebin arzdan daha hızlı geri gelmesi" dedi. "Ve bu genellikle fiyatların bu nedenle yüksek olduğu anlamına gelir."

ForwardKeys verilerine göre, 2019'da Çin'e gidiş ve dönüş biletlerin yaklaşık %62'si Çinli taşıyıcılar tarafından ve %38'i yabancı taşıyıcılar tarafından satıldı, bu da trafik akışlarına hakim olan güçlü giden pazarı yansıtıyor.

Devlete ait Air China, China Southern Airlines ve China Eastern Airlines , pandemi sırasında finansal destek aldı ve dar gövdeli uçakları Asya destinasyonlarına hızlı bir şekilde yeniden konuşlandırılabilmesi için iç hatlarda aktif tuttu.

Singapur merkezli bağımsız analist Brendan Sobie, Çin'deki geniş bir satış üssü ve en çok talep gören rotalarda kapasiteyi hızlı bir şekilde devreye alma yeteneği gibi avantajlara atıfta bulunarak, "Çin havayollarının ön koltuğu var" dedi.

"Yabancı havayolları bu esnekliğe sahip değil ve Çin rotalarında talebin ne kadar hızlı geri döndüğünü tahmin etmeleri ve tahmin etmeleri zor olacak" diye ekledi.

Birçok yabancı hava yolu şirketi de pandemi sırasında çok sayıda geniş gövdeli uçağı emekliye ayırdı ve Çin açılmadan önce bile kapasite artırmak için mücadele etti.

Lufthansa, United Airlines, Singapore Airlines ve Qantas Airways gibi havayolları bu hafta Çin uçuşları için planlarını incelediklerini ancak acil bir artış açıklamadıklarını söylediler.

Geri Tepme Zamanlaması

Tianfeng Securities'den bir araştırma notuna göre, Çin seyahat endüstrisi Mart ayı civarında bir sınırın açılmasını bekliyordu ve 8 Ocak tarihi için hazırlıklı değildi.

VariFlight verileri, Çin'e ve Çin'den yapılan uluslararası uçuşların pandemi öncesi seviyelerin yalnızca %8'inde olduğunu gösteriyor ve taşıyıcılar, kapasiteyi artırmaya çalışırken trafik haklarının ve havaalanı slotlarının onaylanmasını istiyor.

Saxon, bilet fiyatlarının yüksek olmaya devam ettiğini ve diğer ilk seyahat engellerinin, pasaport yenilemeleri ve vize başvurularında beklenen birikmiş iş yükünün yanı sıra ABD, Japonya, Hindistan ve İtalya da dahil olmak üzere ülkeler tarafından Çinli yolcular için getirilen yeni test gerekliliklerini içerdiğini söyledi.

Çin'e giden ve Çin'den gelen uluslararası kapasitenin Mart ayına kadar pandemi öncesi seviyelerin yaklaşık %20 ila %30'una çıkmasını ve yaza kadar belki %50'ye ulaşmasını bekliyor.

Reuters'e bu hafta sağlanan Skyscanner verilerine göre, iş ve tatil için büyük bir pazar olan Çin'e seyahat için Temmuz ayı en çok aranan ay.

Bir Skyscanner sözcüsü, "Fiyatlandırma açısından, büyük miktarda talep nedeniyle bazı kısa vadeli dalgalanmalar olabilir, ancak havayollarının uçakları ve mürettebatı hızlı bir şekilde seferber edeceğini ve fiyatları cazip tutmak için kapasitelerini yeniden devreye sokacağını tahmin ediyoruz" dedi.