Fransa Ülke Sınırlarını AB hariç Diğer Ülkelerin girişine İzin Vermeyecek

Avrupa birliği kendi içinde olmayan ülkelere karşı daha sert tedbirler almaya başladı.Koronavirüs tedbirlerin ilki olana İngiltere de sert tedbirler alınmıştı. Şimdi sırasıyla alınan tedbirlerle ülke sınırları aşılamaz duruma gelmeye başladı. Fransa nın ardından bugünde Almanya nın daha sert kararlarla gündeme geldiği gözlendi. Fransa’ya gelecek veya çıkışında, acil durum ila zorunlu haller kapsamında seyahatlerine izin verilebilecek.

Fransa Ülke Sınırlarını AB hariç Diğer Ülkelerin girişine İzin Vermeyecek
Fransa Ülke Sınırlarını AB hariç Diğer Ülkelerin girişine İzin Vermeyecek

Gelişmelerin değerlendirmesi ise şimdiden endişe verici olarak değerlendirildi.

Alınan tedbirlerle ilgili bilgilendirme yapan Fransa Başbakanı Jean Castex, koronavirüs salgınıyla ilgili ülkedeki durumun endişe verici olduğunu söyledi. Sokağa çıkma kısıtlamalarının etkili ancak yetersiz olduğunu kaydeden Castex, şimdilik yeni karantina kararı almadıklarını ancak ek tedbirler hayata geçirileceğini kaydetti.

AB harici ülkelere getirilen seyahat yasağı 

Jean Castex, "AB dışındaki ülkelerden Fransa'ya giriş çıkışlar zaruri haller dışında 31 Ocak'tan itibaren yasaklanacak" dedi. Castex daha sonra, sınırlarda çalışanlar hariç AB ülkelerinden gelenler için ise PCR testinin zorunlu olacağını ve ülkede gıda ürünlerinin satılmadığı büyük alışveriş merkezlerinin 31 Ocak'tan itibaren kapatılacağını açıkladı.

Alışveriş merkezleri ve dükkanlara getirilen kısıtlamalara da değinen Castex, "20 bin metrekareden büyük alana sahip gıda dışı dükkanlar kapatılacaktır. Pazartesiden itibaren süpermarketlerde de önlemler güçlendirilecek" dedi.

Ülke genelinde saat 18.00-06.00 arasındaki sokağa çıkma yasağının devam ettiğini bildiren Castex, sokağa çıkma yasağına uyulup uyulmadığını kontrol etmek için daha fazla polisin ve jandarmanın görevlendirileceğini açıkladı.

Fransa nın kapatacak olduğu Büyük alışveriş merkezlerinin süresi, covid-19 sürecine göre açıklanması beklenecek.