Gelecek Zamanda Turizmin İnsan Kaynakları

An itibari ile, tüm çalışma hayatımızı pandemi nedeniyle, çağın gereksinimi dijitalleşmeyi sineye çekmek zorunda kaldık. Zorlayıcı etkiler mi diyelim, sağlığımızı korumak adına yapmak zorunda olduğumuz için mi bilinmez. Fakat kabullenmek durumunda kaldığımızdan mı bilemedim. Zor sürecin varlığını istemesek te, şartları lehimize çevirmeye çalışıyoruz.

Gelecek Zamanda Turizmin İnsan Kaynakları
Çağdaş İnsan Kaynakları tüm çalışanlarına tam destek vermeye gelecekte de artılar katarak devam edecektir

Dijital dönemin inanılmaz gelişmeleri, yeni nesillere daha rahat bir ortam süreci başlatacağı muhakkak. İnsan Kaynakları departmanı da, çağın gelişimlerinden nasibini büyük ölçüde alacak. Değişen uygulamalarda, insan kaynaklarıda kendini  geliştirmeye devam edecektir. Bu unsurları birlikte ele alalım mı ne dersiniz.? 

İnsan Kaynakları çalışma ilkelerinden olmazsa olmazımız, personelin SGK girişi olmadan ve işe giriş evraklarını imzalamadan iş başı yapamayacağıdır.

Gelecek  dönemlerde ise, çalışma arkadaşlarımız, basılı evrak imzalamayerine, kurulacak  otomasyon sistemi üzerinden,  e-imza ile giriş işlemlerini tamamlayacaklar ve İş yeri de dijiıtal olarak bu kayıtları muhafaza edecektir. Böylelikle kağıt israfının önüne geçilecek, değerli zaman kaybı önlenecektir. Arşiv odalarına gerek kalmayacağı için, mekanlarımız ferahlayacaktır.

İş görüşmelerimiz şu an karşılıklı olarak yapılmaktadır; fakat personel arkadaşlarımız dan duyduğumuz; çoğunlukla Şehir dışında olduklarından param yok, kalacak yerim yok, sebeplerini ileri sürmektedirler. Gelecek dönem bunun da önüne geçilecek. Dijital platformlar da görüşme yapılacak. Bu sayede, personel yurt dışında, ya da şehir dışında dahi olsa görüşmeler kolaylıkla sonuçlandırılacaktır. 

Günümüz çağında personel toplantılarımız, eğitimlerimiz, büyük  salonlar da yapılır, katılımı zorunlu kılardık. Fakat bir yandan da operasyon yoğunluğu devam ettiği için, çalışma arkadaşlarımız eğitime katılım sağlamakta zorlanırlardı. Bunu da yine dijıtal ortamda yapılan toplantı ve eğitimler ile aşacağız. Şu an bile Pandemi  dönemi nedeni ile uygulamaya adım atmış durumdayız.

Gelecek yıllarda İnsan Kaynakları uygulamasın da yerini aldığında çok faydalı olacağına inanıyorum. Diğer bir görüşte: şu an personellerimizin SGK girişleri, en geç iş başı yapmadan bir gün önce yapılabilmekte. Fakat kanunlarda ufak bir değişiklik ile, SGK girişleri yapıldıktan sonra, ilk 5 gününü zorunlu eğitimler, oryantasyon eğitimleri, diğer departmanlarda yarım gün zaman geçirerek işleyişlerini öğrenecekler. İş yeri mantalitesini keşfetmek gibi, alışma sürecini tamamlayarak iş başı yapmalarıdır. Böylece tam anlamıyla hazır olarak çalışmaya devam edeceklerdir.

Çağdaş İnsan Kaynakları; tüm çalışanlarına tam destek vermeye, gelecekte de artılar katarak devam edecektir.

 Personel yemekleri diyetisyen kontrollerin de hazırlanmalı ki sağlıklı personel, sağlıklı işleyiş olabilsin

 Psikolojik danışmanlar şirketine bağlı olarak çalışabilecektir. Personel ihtiyaç halinde sorunlarını çözüme ulaştırabilecek, yapacağı pozitif enerjinin etkisini çevresiyle paylaşabilecek. Hatta İnsan Kaynakları Uzmanları da, personel sorunlarını çözümü noktasında bilgi sahibi olmalıdır.

Çünkü günümüz de dahi çalışma arkadaşlarımız, bizim departmanımıza özel durumlarını paylaşıyorlar. Desteklerimiz konusunda bizlerinde eğitimli donanıma sahip olup, sorunların anında çözümünde daha fazla etkili olabiliriz. Ama gelecek yıllarda başlangıç aşamasında da olsa, bilgi sahibi olarak destek verebilmenin, daha verimli olacağına inanıyorum

Personelin ruhsal sağlığına da yatırım yapılması gerektiğine inanıyorum.

Motivasyon unsurlarının sürekli geliştirilmesi için, ön görülü olunmalı. Örneğin bir personelimiz sosyal yeteneklere sahipse, işletmede diğer personeller için kullanabilmeli. Müzik, şiir, futbol, voleybol, satranç  gibi çok başarıları açığa çıkartılarak, işletme yararına sosyal etkinlikler düzenlenebilmeli. Şirket içinde paylaşmak, personelin aidiyet duygusu ve motivasyonu çok olumlu derecede etkileyecektir. Bunun gibi bir çok gelişim unsurları yapılabilir.

Operasyona göre, çalışma saatleri yine kanun nezdin de özgürce belirlenebilir. Personel ve İşletme için, verimli geçecek saatlere ayrıca olanak sağlanabilir.

İnsan Kaynakları mükemmel bir yetenek avcısı olmalıdır. Gelişen çağdaşlığa ayak uydurabilen yetenekleri keşfederek açığa çıkarmak çok önemli. İnsan kaynakları departmanının üstlendiği sorumluluk büyük önem arz etmektedir. Tüm bunların  yanı sıra ditijal konuda da uzman olması gerekmektedir. Teknoloji ve duygusallığı büyük bir başarı ile harmanlamalıdır.

İyi bir eğitmen olabilmenin yanında, yeni görev tanımları için de yer almalıdır.

Özetlemek gerekirse, İnsan kaynakları departmanı, Hem ruha, hem kalbe, hem sisteme, hem’de teknolojiye hakim olacak. Tüm çalışma arkadaşlarının ve İşletmenin birbirleriyle uyumunu çok güzel harmanlayabilmeli. Sürekli i/k nın gereksinimi şartlrı takip ederek gerek personelleri gerekse işletmenin kalitesini yükseltmek için sistemini kurması gerekmektedir.

Sevgi ve Saygılarımla

 

Nihal SEZER

Crystal Waterworld Hotel

İnsan Kaynakları Müdürü