IATA devletleri mürettebat testi konusunda küresel yönergeleri takip etmeye çağırıyor

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) ve ortaklaşa Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO) Konsey Havacılık Kurtarma Görev Gücü (CART) kurallara uymayı hükümetlere çağrıda Hava Hattı Pilotların Dernekleri Federasyonu (IFALPA) COVID- gelen ekipleri muaf tutma Hava yolcularına uygulanan 19 test.

IATA devletleri mürettebat testi konusunda küresel yönergeleri takip etmeye çağırıyor
IATA devletleri mürettebat testi konusunda küresel yönergeleri takip etmeye çağırıyor

CART yönergeleri, özellikle mürettebat üyelerinin diğer yolcular için geçerli olan taramaya veya kısıtlamalara tabi olmamasını tavsiye eder. Ayrıca, CART'a göre. Mürettebat üyeleri için sağlık tarama yöntemleri "mümkün olduğunca invazif olmayan" olmalıdır.

Bu kılavuza rağmen, giderek artan sayıda Devlet, genel seyahat eden halka uygulanan aynı halk sağlığı önlemlerini mürettebat için uygulamaktadır. Bu tür önlemler arasında, ayrılmadan önce negatif bir COVID testinin kanıtının sağlanması ve bazı durumlarda varışta ikinci bir negatif COVID testi yapılması gerekir. Ayrıca, bazı sivil havacılık düzenleyicileri, yalnızca negatif COVID-19 PCR test sertifikasına sahip mürettebat üyelerinin kendi ülkelerinde kalmalarına izin verir.

 

IATA'nın Güvenlik ve Uçuş Operasyonları Kıdemli Başkan Yardımcısı Gilberto Lopez Meyer, "Bu önlemler yalnızca önerilen ICAO küresel yönergelerine aykırı olmakla kalmıyor, yerel nüfusla etkileşimlerin en aza indirildiği gerçeğini hesaba katmıyor" dedi. Örneğin, konaklama sırasında mürettebat genellikle otelle sınırlıdır. Bu tür önlemler ayrıca, havayollarının kendi ülkelerinin sağlık koruma ve ekip sağlığını yönetmeye yönelik izleme programlarının gereksinimlerine zaten uydukları gerçeğini de göz ardı etmektedir; bu, tipik olarak enfeksiyon riskini azaltmaya yönelik önlemleri içerir.

 

“Bazı Devletler tarafından uygulanan tedbirler sadece tavsiye edilen kılavuza aykırı değil, aynı zamanda mürettebat üzerinde aşırı stres ve baskı yaratıyor. IFALPA Başkanı Kaptan Jack Netskar, "Sağlanan kılavuz, operasyonların hem mürettebat hem de yolcuların güvenliğini tehlikeye atmadan devam etmesini sağlGünlük COVID-19 testinin izinsiz girişine ve fiziksel rahatsızlığına ek olarak, önemli maliyet hususları vardır. Küresel bir havayolu şirketi, tek bir günlük uçuş için bu tür gereksinimlere uymanın maliyetinin yılda ek 950.000 ABD doları ekleyeceğini tahmin etmiştir.

 

Havayolları, anlamlı sonuçlar sağlayan güvenliğe yatırım yapmaya isteklidir, ancak tek taraflı, koordinasyonsuz test gereksinimleri söz konusu olduğunda durum böyle değildir. Devletler, mürettebatın yolculardan farklı bir risk profili sunduğunu ve muafiyetler dahil olmak üzere test gereklilikleri ve / veya karantina için daha fazla esneklik ve gevşemenin düşünülebileceğini kabul etmelidir”dedi Lopez Meyer amak için dikkatlice geliştirildi" dedi.