Lufthansa Havalimanına Dört Saat Önce Gelmelerini Tavsiye Ediyor

Ber kaosu olarakta adlandırılan, kontrollerden kaynaklı gecikmeler yaşanmakta. Başkentin havaalanında uzun bekleme süreleri ve kaçırılan uçuşlarla geçen kaos haftanın sonrası, oyuncular birbirlerini zorluyor. Lufthansa, müşterilere kalkıştan dört saat önce havaalanında olmalarını tavsiye ediyor.

Lufthansa Havalimanına Dört Saat Önce Gelmelerini Tavsiye Ediyor
Spiegelin verdiği bilgiye göre hizmet sendikası Verdi yetersiz personel için havaalanlarındaki işleyicilerin güvencesiz çalışma koşullarını suçluyor

Öneri bu hafta gerçekleşecek uçuş için geçerlidir, dünyanın aktardığı bir Lufthansa sözcüsü. Berliner Morgenpost daha önce bir müşteriye bir e-posta göndermişti. "Tatil başlangıcında artan yolcu sayısı nedeniyle Berlin Havalimanı'ndaki check-in kontuarlarında ve güvenlik kontrollerinde bekleme süreleri uzayabilir. Bu nedenle sizden ricamızdır. kalkıştan en az 240 dakika önce havalimanına gelin. Şimdiye kadar, önerilen süre iki saat olmuştur.

Hafta sonu, çok sayıda yolcu check-in yapmak için son derece uzun bir süre beklemek zorunda kaldı, hatta uçuşunu kaçırdı. Tutarlı raporlara göre, gelen pilotlar için seyyar çıkış merdivenleri defalarca eksikti. Yalnızca geçen Cuma günü Berlin ve Brandenburg'da sonbahar tatillerinin başlangıcında, havaalanına göre yaklaşık 67.000 yolcu BER üzerinden seyahat etti. Cumartesi günü 55.000 ve Pazar günü 66.000 idi. Bu, korona krizinden önce olacağından önemli ölçüde daha az. Ama belli ki havaalanı için çok fazla vardı.

Olmasını kimse istemez

Şimdi bu işin içinde olanlar birbirini suçluyor. Lufthansa, taşıma kapasitesi eksikliğinden bahsetti. Bir dünya sözcüsüne göre, havayolu check-in sırasında mümkün olan en fazla on iki kontuar açtı ve bekleme alanına ek personel yerleştirdi. Havalimanı şirketi Berlin-Brandenburg ise havayollarının havalimanında kullandığı kontuarlardaki personel eksikliğinden kaynaklanan sorunları öncelikle suçluyor. Hastalık raporları nedeniyle, mevcut personel "planlamanın altında" idi. Yer hizmetleri sağlayıcılarında bile hastalık raporları nedeniyle personel eksikliği vardı.

Sistematik kıtlık yönetimi

Spiegel'in verdiği bilgiye göre, hizmet sendikası Verdi, yetersiz personel için havaalanlarındaki işleyicilerin güvencesiz çalışma koşullarını suçluyor. Verdi havacılık uzmanı Mira Neumaier'e göre, havacılık çalışanlarının yüzde 16'sı kriz sırasında sektörü kalıcı olarak terk etti. Zor ve düşük ücretli işleriyle yer hizmetleri söz konusu olduğunda, neredeyse yarı yarıya idi.

Sendika, en düşük maliyetler ve ücretler için bir "sıçan yarışına" yol açan, işleyiciler arasında yapay olarak yaratılmış bir rekabet olarak gördüğü şeye son verilmesi çağrısında bulunuyor. Bunun yerine, sürdürülebilir altyapı planlaması yapılmalıdır.

Maliyet nedenleriyle, BER'deki üç yolcu terminalinden sadece biri şu anda açıktır; ana terminal T1. Havalimanına göre, personel seviyesi çok zayıflamadığı sürece oradaki kapasitelerin yeterli olacağı varsayılıyor. Geçen yıl tamamlanan Terminal T2'nin kısa süreli açılışı planlanmamaktadır.