Turizm Endüstrisi Sanal Alanda Metaverse Beklentisi

Tabinaka bölgesinde bundan sonra ne tür bir turizm inovasyonunun ortaya çıkacağını belirlemek zorlaştı. Facebook yakın zamanda adını Meta olarak değiştirdi, bu da şirketin Metaverse dünyası hedefine büyük bir itirazda bulundu. Artık gelecek nesil için izlenmesi gereken üç teknoloji var.

Turizm Endüstrisi Sanal Alanda Metaverse Beklentisi
Metaverse uzayında rafting yapmaktan hoşlananlar için neden bir dahaki sefere gerçek bir nehirde rafting deneyimi yaşamayasınız? Davet etmek

Metaverse, çevrimiçi olarak oluşturulmuş sanal bir alandır. 3B'de gerçek uzayda elde ettiğiniz deneyimin aynısını elde edin. Facebook (Meta) bu alana odaklanan tek firma değil ancak bu aşamada en fazla finansal avantaja sahip şirket gibi görünüyor.

Aşağıdaki, Meta'nın "Connect 2021" konferans etkinliğinin duyurusunun bir videosudur. Metaverse ve Facebook'un (Meta) üzerinde çalıştığı çeşitli teknolojiler ve kreasyon geliştirmeleri ile gerçekleştirilen geleceğin dünyası tanıtılıyor.

Metaverse'in neden olduğu değişiklikleri somut örnekler vererek açıklayalım.

Fiziksel olarak var olan bir ortamda kendi bedeniniz ve beş duyunuzla deneyimleyin (tur rehberi rehberi)

Fiziksel olarak var olan bir ortamda dijital deneyim (şirketimin hizmeti, Autoura)

Dijital ortamda dijital deneyim (Facebook Metaverse)

Turizm endüstrisinde benim görüşüm Metaverse'in yeni nesil dijital pazarlamayı getireceği yönünde. Çünkü Metaverse dijital ortamda dijital bir deneyim sunuyor. Buradan yola çıkarak diğer ilgili dijital deneyim hizmetleri ile siteye fiilen giden turlar ve deneyim gibi satış promosyon faaliyetlerinin geliştirilmesi öngörülmektedir.

Örneğin, Metaverse uzayında rafting yapmaktan hoşlananlar için, neden bir dahaki sefere gerçek bir nehirde rafting deneyimi yaşamayasınız? Davet etmek.

dağıtılmış

"Merkezi olmayan" örnekleri arasında blok zinciri, NFT (karşılıksız token), SSI (kendi kendini yöneten kimlik), DAO (merkezi olmayan kuruluş) bulunur.

Merkezi olmayanın ne olduğunu anlamıyorsanız, e-postanın nasıl çalıştığını düşünün. Birine e-posta gönderdiğinizde, aralarında hiçbir şey yoktur ve doğrudan iletişim kuruyorlar. Gönderici ve alıcı tarafından kullanılan e-posta yazılımının aynı olması gerekmez. Bu mekanizma, protokoller (iletişim standartları vb.) üzerinde anlaşmaya varan ve ortak bir veri dili kullanarak veri gönderip alan e-posta yazılımı ve sunucu şirketlerinden oluşur.

Bunun tersi "merkezi" bir platformdur. Örneğin, Facebook mesajları Facebook üzerinden gönderilir ve alınır.

Tabinaka bölgesinde daha önemli hale gelecek olan ademi merkeziyetçi olacaktır. Bunun nedeni, her şeyden önce merkezi olmayan bir endüstriyel yapıya sahip olmasıdır. Her şehirde yerel turlar düzenleyen 10 ila 100 operatör vardır, ancak bunu kapsayan merkezi teknoloji, önce OTA ve ardından bazı durumlarda SaaS rezervasyon sistemidir. Merkezileştirilmiş platform halihazırda büyük tur operatörleriyle bağlantılıdır, ancak KOBİ'lerin çoğunluğu ayrı kalmıştır. Yerel tur/deneyim pazarının tam dijitalleşmeye geçmesi için merkezi olmayan bir protokole ihtiyaç var.

Öte yandan, merkezi olmayan teknolojinin yayılmasının önündeki engel, inovasyonun tanıtılması için vazgeçilmez olan fikir birliği oluşturmanın zorluğudur. Özellikle büyük şirketler katıldığında, konumları konusunda çok titiz olmaları ve bir anlaşmaya varmaları nadir değildir. Merkezi olmayan bir sistem oluşturmak aşağıdan yukarıya doğru yapılmalı ve ideal olarak büyük şirketler daha sonra bize katılmalı. Bu faktörler başlangıçta yapılması en zor şeylerdir ancak ölçek belli bir seviyeye ulaştığında oradan hızla yayılacaktır.

Zaman çizelgesi ve etki

Şimdi hangi zaman çizelgesini ve ne yapacağımızı düşünelim. Ancak yukarıda bahsedilen iki seçenekten (metaverse ve dağıtılmış) biri yeterli değildir. Önümüzdeki dönemde her ikisi de önemli anahtarlara sahip olacak.

Mevcut ağın en parlak dönemini geride bıraktığı açık. Elbette ilerde önemli olacak ama varlık değeri şimdikinden daha az olacaktır. Gezi broşürü gibi. Kağıda basılan broşürler hala faydalıdır, ancak artık tur reklam broşürlerini tartışmak için konferanslar düzenlemek için yeterli değiller. Aynı şey.

Bu arada, "kendi kendini süren araçlar" ne olacak?

Ancak şunu eklemek isterim. Metaverse ve merkezi olmayan, geleceğin tek kahramanları değil.

2000'lerin ortalarından bu yana, Web 2.0 çağının sevgilisi olarak hızla büyüyen büyük şirketler, bir sonraki adım olarak sürücüsüz araçlar ve uçan taksiler geliştirecekler. Bu mevcut devlerin yeterli mali kaynakları var ve üstün konumlarını korumak için yatırım yapmaya devam edebilirler.

Amazon'un otonom aracı (Zoox), Google (Waymo), Microsoft (Cruise) Robotaxi vb. Her ikisinin de şehir turlarında ve şehirde araba kullanan uygulamalı turlarda etkili olması muhtemeldir.

Bundan sonra neye odaklanmalıyım?

Yeni bir pazar ortamı karşısında işimizi nasıl açmalıyız? İster startup, ister mevcut büyük bir şirket olsun, her pozisyondan çözüm farklıdır ama hepsinin ortak noktası, pazarda konumlandırmada bir boşluk olmasının kaçınılmaz olması ve bu ayarın vazgeçilmez olmasıdır.

İncelenmesi gereken ürünün kendisiyse (çoğu OTA ve araba tabanlı gezi tur operatörleri bu kategoriye girer), acele etmek daha iyidir. (En azından bilgi toplamak ve öğrenmek için azami çabayı gösterin. Örneğin, bir reform ekibi oluşturun ve her şeyi halledecek bir sistem hazırlayın).

Pazarlamanın gözden geçirilmesi gerekiyorsa (turistik cazibe tesisleri, oteller, tur rehberleri vb. gibi araba turlarıyla doğrudan ilgili olmayan operatörler), bir süre duruma göz kulak olmak ve geleceğe göz kulak olmak iyi bir fikirdir. gelişmeler. Çünkü dev şirketler arasındaki rekabet yoğunlaşacak ve her yerden en iyi performansı en düşük fiyata sunmak için teklifler alacağız. Müşteri şirketleri için savaş devam ederken harekete geçmek için acele etmenize gerek yok. Ancak, neler olduğunu bilmek önemlidir. Özellikle uzun vadeli bir teknoloji sözleşmeniz varsa dikkatli olun.