Turizmin Geleceğinde H/ K Departmanın Konumu

İşletmelere inanarak ve güvenerek gelen misafirlerin, ilk karşılaşma yüzüdür h/k çalışanların yaptıkları. Tatil anılarında hizmet kalitesini, hijyen kurallarını anlatarak başlayacaklar yine ilk sözlerine. 2021-21 sezonu ve sonraki yıllarda, işletmelerin başarısına h/k sertifikaları ek olacaktır. temizlik bizim ruhumuzda ve inancımızda var olduğu sürece, dünyanın markası olmamız kaçınılmaz olacaktır.

Turizmin Geleceğinde H/ K Departmanın Konumu
Lale Güçlüay ÇİN Exc Housekeeper Aska Grand Prestige Otel

Turizme gönül verip meslek edinmiş, hayatının bir parçası haline getirmiş olan bizleriz. Çünkü operasyonun içinde işleyen ve işleten konumundayız. Zaten zor olan mesleğimizi, pandemi ile beraber daha da extra yükümlülüklerle devam ettirmeye çalışmaktayız. Ancak her durumda olduğu gibi pandemiden de tecrübe kazanmaya başladık. Kötü gidişatın bizlere öğretisi, fazla olduğunu kabul etmeliyiz. Geleceğin turizmine yön veren olumsuz sürecin etkilerinden, bizlerde fazlasıyla etkilendik.

H/K departmanı niceliği  ve niteliği bakımından daha da önem kazanmıştır. Hijyenin ana temasının asıl işçiliğinde yükümlülüğü ve sorumluluğu fazlalaşmıştır. Dünya mesleklerinin farklılığı her ne olursa olsun, gelişmekte olan süreçte hiç bir şeyde aynı olmayacak. Her şeyin değişimi yaşandığı gibi, normal mesleklerde de  değişime uğrayacaktır. Geleceğimizin turizminde elbette h/k  departmanı da buna uyacaktır. Aslında tecrübe ettiğimiz bu hastalıktan korunmak için, h/k  departmanı hijyenle ilgili oluşumlarda, güven kaynağının ana temasını içermektedir. Arka planda tutulacak ; herkesin yapabileceği bir iş olarak görülmekten çıkmaya başlamıştır.

Kat hizmetleri geleceğin turizminde, vasıfsız sıradan kişilerle yapılaşması olan departman değil, aksine önemsenen çalışanlar olduğu anlaşılacak.  İşletmenin en düşük maaşıyla değil, önemine binaen, daha fazla takdir edilen çalışanlar olarak yerini alacaktır. insanın olduğu her yerde yapılan bir iş olmasından dolayı, her sektörde günün başlangıcına merhaba temizlik diyerek başlanacaktır. İşletmelerin hizmet kalitesini ilk girişte temizliğe göre not verilen yerler olarak anılması kaçınılmaz olacaktır. Her defasında yeni yapılan veya tadilatla güzelleşen işletmeleri görerek gelir misafirler. Sonrasında ise misafirlerin ilk ve son gördüğü yerler, illaki temizlik olduğu daha iyi anlaşılır olacaktır. Maid ve meydancılar dahil, h/k kalifiyesiz değil, aksine kalifiye leştir mek için, zaman ayrılması gerekenler olarak değer kazanacaktır.

Olumsuz koşulların 2020 yılında insanlar üzerinde bıraktığı izler uzun yıllar silinmesi zor izlenimler bırakacaktır. Her dokunduğu yerin temizliğine daha fazla dikkat edecektir. Özellikle insan faktörünün ön plana çıkmasıyla, temizliğe verilen değerde insanları farklılaşacaktır. Bu farkındalığın karşılığında h/k departmanının ilk sırada yer aldığı ve güven kalesinde diğer departmanları da barındıracaktır.

 Diğer yapılan işlerde olduğu gibi tecrübe ve yetenek, organizasyon yeterliliğini iyi yaptıran ve yapan ekiplere çok daha ihtiyaç duyulacaktır. Kat Hizmetleri Departmanı gelecekte turizmin başladığı ilk yıllardaki gibi yine eğitimli, stajını yapmış, bu işi gelecekte benimsemiş kişilerin ekiplerinden oluşacaktır. Çünkü  işletmeye katkısı gelir getirici departman olarak görülmese de, yaptığı işlerden dolayı misafirin tekrar gelme isteğine etken edecektir. Bugünün pandemi şartlarında ve sonrasında önemli bir yer de olacaktır. İşletmelerin dünya genelinde övünç kaynakları spa ve h/k  yan yana wep sitelerinde yazılır olacaktır. Temizlikten ödül almış ve misafirlerin en temiz oteli olarak uluslar arası arenada işletmenin övünç kaynağı olacaktır. Personel alımlarında işletme prosedürlerinin standardı belirlenecek. Eğitimlerin her işletmenin fiziksel yapısına göre değerlendirilecektir.Her şeyin herkes için en iyisi olması dileğiyle.

Saygilarimla