UNWTO ve Avrupa Konseyi Kültürel Yolları Teşvik Ediyor

Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü (UNWTO) ve Avrupa Konseyi, turizmin yerel topluluklara sunduğu fırsatları geliştirmek ve Avrupa bölgesinin Kültür Rotaları boyunca turizm deneyimini geliştirmek için birlikte çalışacak.

UNWTO ve Avrupa Konseyi Kültürel Yolları Teşvik Ediyor
Kültür Yolları boyunca turizm işleri destekleme ve topluluklar için başka kalkınma fırsatları yaratma gücüne sahiptir

Ortak eylemler, kültürel rotaların sürdürülebilir turizm gelişimi, kültürel mirasın korunması ve kültürlerarası diyalog için sunduğu katma değeri tanımayı amaçlayacaktır. İşbirliği ayrıca, kültürel ve tarihi bağları güçlendirerek hem Avrupa'ya hem de ortak ülkelere fayda sağlayan sosyal, ekonomik ve kültürel kalkınmayı ilerletme potansiyelini daha da vurgulayacaktır.

Uluslararası Yaratıcı Ekonomi Yılı 2021

İki kuruluş, 2021 Uluslararası Yaratıcı Ekonomi Yılı doğrultusunda iyi uygulamaları sergilemek ve Avrupa Konseyi'nin Kültürel Yollara İlişkin Genişletilmiş Kısmi Anlaşması (EPA) kapsamındaki destinasyonları daha fazla tanıtmak için ilk olarak yaratıcı turizm alanında işbirliği yapacak. .

UNWTO Genel Sekreteri Zurab Pololikashvili şunları söyledi: “Kültür Yolları boyunca turizm, işleri destekleme ve topluluklar için başka kalkınma fırsatları yaratma gücüne sahiptir. Aynı zamanda kültürel mirası korumak ve teşvik etmek ve yaratıcılığı kutlamak için bir şans.”

Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Marija Pejčinović Burić şunları ekliyor: “Kültür Rotaları programı, kültürlerarası diyalog ve ulusötesi işbirliğini teşvik etmek için etkili bir araç olmasının yanı sıra, Avrupa'nın zengin kültürel mirasının tanıtılmasında önemli bir rol oynuyor.

BM'nin Dünya Turizm Örgütü'nün bu Mutabakat Zaptı temelinde Kültür Rotaları programına uzmanlığına katkıda bulunmasından memnuniyet duyuyoruz.”

Erişilebilirliği geliştirme

Ortaklık ayrıca UNWTO ve Avrupa Konseyi'nin araştırma, eğitim ve politika oluşturma yoluyla Kültürel Yolları daha da geliştirmek için bireysel uzmanlıklarından ve teknik yeteneklerinden yararlandığını görecek. Kültür Yollarının haritalandırılmasına ve engelliler için daha fazla erişilebilirliğin teşvik edilmesine ve özel erişim gereksinimlerine özel önem verilecektir.