Unwto Yürütme Konseyi Toplandı

UNWTO YÜRÜTME KONSEYİNDE TÜM BÖLGELER PUNTA CANA'DA TOPLANDI. Küresel turizmin yıl sonuna kadar pandemi öncesi seviyelere ulaşma yolunda olmasıyla UNWTO, eğitim, yatırım ve sürdürülebilirliği sektörün geleceğinin merkezine yerleştirme planlarını ilerletmek için Yürütme Konseyini topladı.

Unwto Yürütme Konseyi Toplandı
Turizmin artan önemini yansıtan üst düzey siyasi destekle Konsey toplantısına 40 ülkeden delegasyonları kabul etti

UNWTO Yürütme Konseyi'nin 118. oturumu öncesinde, en son UNWTO Dünya Turizm Barometresi, uluslararası gelişlerin pandemi öncesi seviyelerin %80'ine ulaştığını gösterdi. 2023'ün ilk çeyrek küresel sonuçları, bu yükseliş trendinin devam etmesi için hız belirliyor.

Genel Sekreter Zurab Pololikashvili şunları söyledi: "2022'de UNWTO dünyadan "turizmi yeniden düşünmesini" istedi. Şimdi bu planları eyleme geçirme zamanı. Daha sürdürülebilir, dirençli ve kapsayıcı bir turizm sektörü oluşturmak, daha fazla ve daha iyi hedeflenmiş yatırımlar gerektirecek, vasıflı işçiler ve daha fazla yenilik UNWTO, tüm bu alanlarda önemli ilerleme kaydetmek için Üye Devletlerimizle yakın bir şekilde çalışıyor ve Punta Cana'dan sektörümüz için ortak hedefler ve ortak bir vizyon etrafında net bir odaklanma ile ayrılıyoruz."

Turizme En Yüksek Siyasi Destek

UNWTO, turizmin artan önemini yansıtan üst düzey siyasi destekle Konsey toplantısına 40 ülkeden delegasyonları kabul etti.

UNWTO Genel Sekreteri Zurab Pololikashvili, Dominik Cumhuriyeti Devlet Başkanı Luis Abinader ile bir araya geldi. Bire bir görüşmede turizm yatırımları ve eğitim konuları ele alındı ​​ve her ikisi de öncelikleri paylaştı.

Yürütme Konseyi'nin 118. oturumu, 30 Konsey üyesi de dahil olmak üzere 40 ülkeden üst düzey delegasyonların katılımıyla gerçekleşti.

Genel Sekreter Pololikashvili , sektördeki liderliği ve ülke dostluğu nedeniyle Dominik Cumhuriyeti Oteller ve Turizm Derneği tarafından "Turizm Şampiyonu" ödülüne layık görüldü.

Turizmi İleriye Yönlendirmek

UNWTO Genel Sekreteri, Üye Devletlere Örgütün bir önceki Yürütme Konseyinden (Marakeş, Fas, 25 Kasım 2022) bu yana yaptığı çalışmalara ve UNWTO'nun ileriye dönük önceliklerine ilişkin bir genel bakış sundu:

Genel Sekreter'in raporu, turizm rakamlarına ve eğilimlerine ilişkin güncel bir genel bakış sunarak, yaşam maliyeti krizi ve jeopolitik belirsizlik dahil olmak üzere 2023 ve sonrası için potansiyel zorlukları tanımlıyor.

Üyelere , UNWTO'nun ana öncelikleri (yatırımlar, eğitim ve istihdam, yenilik ve turizm ve kırsal kalkınma) etrafındaki temel başarıları hakkında genel bir bakış verildi .

Katılımcılara, yeni Bölgesel ve Tematik ofisler açma planları ve turizm yönetişimine yönelik yeni yaklaşımlar da dahil olmak üzere UNWTO'nun bir Örgüt olarak statüsü hakkında bir güncelleme sağlandı.

Sürdürülebilirliğe Odaklanmak

Yürütme Konseyi arifesinde UNWTO, Dominik Cumhuriyeti tarafından düzenlenen Uluslararası Sürdürülebilir Turizm Forumuna katıldı. UNWTO, Punta Cana'da:

Dominik Cumhuriyeti ve Maldivler'i, sektörde israfı azaltmak ve döngüselliği artırmak için tasarlanan Global Tourism Plastics Initiative'e imza atan ilk ülkeler olmaya davet etti;

UNWTO'nun 2024-25'te liderliğini sürdüreceği Tek Gezegen Ağı'nın bir parçası da dahil olmak üzere sürdürülebilirliği ilerletmedeki merkezi rolüne genel bir bakış sağladı ; Ve

Turizmin Sürdürülebilirliğini Ölçmek için dönüm noktası niteliğindeki ilk küresel standardın oluşturulması konusunda ilerleme kaydedildiğini duyurdu

Eğitim, İstihdam ve Yatırım: Turizmde Öncelikler

Yürütme Konseyi oturumu sırasında, UNWTO Sekreterliği eğitim, istihdam ve yatırımlardan oluşan temel önceliklerini ilerletmede kaydedilen ilerleme hakkında güncellemeler sağladı:

UNWTO ve Lucerne Uygulamalı Bilimler ve Sanatlar Üniversitesi, Uluslararası Sürdürülebilir Turizm alanında Lisans Derecesi için ortak oldu

Üyelerin geri bildirimlerini yansıtan UNWTO, turizmi her yerdeki liselerde bir ders haline getirmeye yardımcı olmak için yeni bir Eğitim Araç Seti başlatmaya hazırlanıyor.

UNWTO Yatırım Yönergeleri , Amerika ve Afrika ülkelerine odaklanan sürümleriyle yatırımcılar, destinasyonlar ve projeler arasında köprü görevi görüyor

Bankalara, yatırımcılara ve finansal kurumlara güvenlik sağlamak için bir Garanti Fonu olan Pan-Afrika Turizm Fonu oluşturma planları ilerlemeye devam ediyor.

Yürütme Konseyi çerçevesinde, UNWTO, turizm iletişimi ve sektörün ekonomik kalkınma ve sosyal fırsat için önemine odaklanan yeni bir anlatı oluşturmadaki rolü üzerine ilk Tematik Oturumu düzenledi.