Pandemi iş seyahatini bir erkeğin işi haline getirir

Corona krizi sadece iş gezilerinin sayısını büyük ölçüde azaltmakla kalmadı, aynı zamanda geleneksel cinsiyet rollerini de geri getiriyor. Ödeme hizmeti sağlayıcısı Airplus tarafından yapılan bir analize göre, kriz öncesine göre daha az kadın işsiz. Almanya'daki payları Ocak'taki yüzde 19'dan Ekim'de yüzde 12'ye düştü.

Pandemi iş seyahatini bir erkeğin işi haline getirir
enerji tedarikçilerine yazılım şirketlerinden daha fazla iş gezisi yapıldığını söylüyor

Bu gelişme, Fransa dışındaki diğer Avrupa ülkelerinde de gözlemlenebilir. Airplus'a göre, korona pandemisinden önce, Almanya'da her beş seyahatte bir kadın bir kadındı ve bu oran önceki yıllarda sürekli olarak biraz arttı.

Kadınlar daha çok aile işi yapıyor

Bu düşüş için çeşitli olası açıklamalar var. Airplus Pazarlama Direktörü Yaël Klein, bir yandan pandemik koşullar altında bile, sahada bulunmaları zorunlu olduğu için diğerlerinden daha fazla seyahat eden belirli meslek grupları olduğunu söylüyor. Bunlar arasında kadınların daha az temsil edildiği mesleklerdeki tesisatçılar ve mühendisler vardı.

 Aynı durumun belirli endüstriler için de geçerli olduğunu söylüyor Klein, örneğin enerji tedarikçilerine yazılım şirketlerinden daha fazla iş gezisi yapıldığını söylüyor. Ayrıca pandemi sırasında kadınların aile hayatını ve çocuk bakımını sürdürmek için daha sık evde kaldıkları açıktır.

Ödeme uzmanı Airplus International, Ocak ve Ekim aylarında yaklaşık 300.000 uçuş rezervasyonunu analiz etti. Almanya, Fransa, İtalya ve İngiltere'deki şirketler dahil edildi.