TURİZMDE ÖNBÜRO

TURİZMDE   ÖNBÜRO    Turizm, kendini sürekli yenileyen büyük bir endüstridir. Eski tabirle bacasız sanayidir. Sanayi işleri üretim yavaşlasa da durmaksızın devam eder. İçinden geçtiğimiz pandemi  döneminde de böyle olmuştur; yurt dışı kapalıyken yurt içinden gelen yerli turistler ve gurbetçi ailelerin oluşturduğu  turistler  öncelikle  küçük  ve  orta  ölçekli  hotellerin açılmasını sağlamıştır.

TURİZMDE ÖNBÜRO
Hüseyin BAŞ Amelia Hotels Ön Büro Müdürü

              TURİZMDE   ÖNBÜRO

   Turizm, kendini sürekli yenileyen büyük bir endüstridir. Eski tabirle bacasız sanayidir. Sanayi işleri üretim yavaşlasa da durmaksızın devam eder. İçinden geçtiğimiz pandemi  döneminde de böyle olmuştur; yurt dışı kapalıyken yurt içinden gelen yerli turistler ve gurbetçi ailelerin oluşturduğu  turistler  öncelikle  küçük  ve  orta  ölçekli  hotellerin açılmasını sağlamıştır.

  Biraz eskiye gidersek 1991 yılına körfez krizi döneminde turizm neredeyse durma noktasına gelmiş, ancak bitmemiş; aksine daha da gelişmiş, o dönem liselerde turizm bölümleri açılmış konaklama, seyahat acenteciliği, servis, gastronomi gibi bölümlerle turizmde kalifiye eleman yetiştirmenin gayreti içerisine girilmiş ve 3-4 sene sonra turizmde istenen turist sayısına ve turizm gelirine ulaşılmıştır.

   Bu zorlu süreç doğru ve etkin yönetilmeli, turizmden gelir sağlayan en alt kadrodaki personelden, en uzakta gelir elde eden tedarikçiler ve esnafın mağduriyetleri en aza indirgenerek ve özellikle yeni neslin turizm hakkında güncellenmiş bilgilerle yetiştirilmelidir.  

   İşin ekonomik yönünü bir kenara bırakırsak, hastalığa yakalanma endişesiyle turist davranışları ve personel tutumları değişeceği kaçınılmazdır. İnsanlar temasın daha az olduğu yerlerden alış-veriş yapacak ve teknolojiden bu yönde gelişim bekleyecektir. Mesela seyahat acenteleri yerine On-Line acentelere veya acentelerin web-siteleri üzerinden alış veriş yapmak isteyeceklerdir. Personel ise turistin pasaportunu eline alıp hotel sistemine bilgileri elden girmek yerine artık On-Line Check-in veya temassız ödeme yöntemleri gibi daha az teması tercih edecektir. Ön büro personeli misafirlerle direk temas halinde olacağından en büyük risk grubunu oluşturmaktadır. Odaya valiz götüren belboylar bile back ofiste istenmemeye başlanmıştır. Ön büro misafirin en ufak şikayetinden en büyük şikayetine, en ufak isteğinden en büyük teşekkürünü etmeye geldiği ilk yerdir. Turiste yerine göre bir departman temsilcisi yerine göre teknik personel gibi bilgi verilen ilk yerdir ön büro. Misafirin doğru ve mantıklı bilgi almak istediği, aklındaki soruları/sorunları aydınlatabileceğini düşündüğü ilk yerdir.  Bu pandemi döneminde rahat bir tatil yapabilmenin ilk şartı da turistlerin kafalarının rahat olmasıdır. Bunun ilk şartı da kanımca turistin destinasyona gelmeden orijinde sağlık testlerine girip sonuçlara göre hareket etmesidir. Burada araya halklarını düşünen devletlerin girmesi ve hem devlet eliyle orijinde veya havaalanları gibi noktalarda yapılacak kontroller ve testler hem hotellerde alınacak önlemlerle hem çalışanlar hem turistler kendilerini daha güvende hissedebilsinler.

   Kısacası kötümser bakmamak lazım ancak turizmin en az 2-3 sene yavaş gideceğini göz ardı da  etmemeli.  Buna göre atacağımız adımlara dikkat etmeli ve artık klişe olmuş olan söze kulak vermeliyiz: ’Artık hiç bir şey, eskisi gibi olmayacak!’  Gelişmeleri yaşayarak öğreneceğiz. Gönlümüzden geçen ise, pandemi sonrası  turizmin daha iyi bir gelecek  vadetmesi.

saygılarımla