TURİZM’DE F&B DEPARTMANI

TURİZM’DE F&B DEPARTMANI F&B DEPARTMANININ TURİZM GELECEĞİNDE DAHA İYİ OLMASI İÇİN YAPILMASI GEREKENLER              Merhaba Değerli Turizmciler ve Meslektaşlarım, Öncelikle kalifiye personel yetiştirmek için eğitime  daha fazla önem verilmeli  ve bunun için olanaklar sağlanmalı. Özellikle günümüzde, mevcut birçok otel işletmelerinin hizmet niteliği ve kalitesi F&B departmanının göstermiş olduğu performans ile doğru orantılı değerlendirilmektedir.

TURİZM’DE F&B DEPARTMANI
Yahya ÇELİK Bella Resort Hotel F&B Müdürü

TURİZM’DE F&B DEPARTMANI

F&B DEPARTMANININ TURİZM GELECEĞİNDE DAHA İYİ OLMASI İÇİN YAPILMASI GEREKENLER

             Merhaba Değerli Turizmciler ve Meslektaşlarım, Öncelikle kalifiye personel yetiştirmek için eğitime  daha fazla önem verilmeli  ve bunun için olanaklar sağlanmalı.

Özellikle günümüzde, mevcut birçok otel işletmelerinin hizmet niteliği ve kalitesi F&B departmanının göstermiş olduğu performans ile doğru orantılı değerlendirilmektedir.

Otelde konaklayan misafirlerin zamanının büyük bir bölümünü F&B departmanına bağlı ünitelerde geçirmektedir. Departmanların misafir memnuniyeti, sadık misafir oluşturma (Repeat  guest) gibi bir çok konuda ne kadar önem ve değer arz ettiğini görebiliriz.

Maalesef günümüz turizminde F&B departmanına  kalifiye personel bulmak çok zor. Bunun başlıca sebepleri sezonluk personel çalıştırmak ve Hotellerin maaş politikasıdır.

Her şey dahil sisteminin  uygulanmaya başlandığı tarihten itibaren  F&B  yetişmiş  bilgili yabancı dile hakim personel bulmak çok zorlaştı .

Hizmet kalitesini  ve memnuniyeti arttırabilmek için personelimize ciddi, sürdürülebilir eğitimler verip, çalışan personelimizi tam anlamıyla bilgili ve tecrübeli hale getirmeliyiz.

Eğer biz yöneticiler olarak personele yaptıkları işin önemini ve değerini, ayrıca yaptıkları işin bir meslek olduğunu anlatırsak, personelin motivasyonunu sağlamış oluruz.

GELECEĞİN  F&B  DEPARTMANI  NASIL OLMALI

Misafirlerin  otel tercihini değiştirebilecek kadar önemli olan bu departmanın iyi bir şekilde yönetilmesi.

Gelen konuklara daha kaliteli ve komforlu vakit geçirmelerinin sağlanması.

Misafir istek ve arzularının doğru ve hızlı bir şekilde karşılanması.

F&B kadrosunun yeterli derecede mesleki bilgisinin olması.

Çalışanların kişisel hijyenine, tavır ve davranışlarına dikkat etmesi.

F&B departmanın kaliteyi yükseltmeye yönelik hedeflerin belirlenmesi ve uygulanması.

Uzun zamandan beri F&B departmanında görev alan bir yönetici olarak, şunu da rahatlıkla  söyleyebilirim ki, F&B departmanının en önemli başarı kaynağı misafir memnuniyeti olmalıdır.

Gerçek anlamdaki kazanç uzun sürede kazanılan misafir güven ve sadakatidir.

Turizmin hak ettiği yere ve yıllara gelmesi dileğiyle hayırlı sezonlar dilerim.

Sevgi ve Saygılarımla