TURİZMDE TEBDİLİ KIYAFET

TURİZMDE TEBDİLİ KIYAFET Dünya Pandemisi  bütün sektörleri etkilediği gibi, ülkemizde de en çok  etkilenen turizm  sektörü oldu. Turizm denince akla ilk gelen otelcilik olsa da, birçok esnaf ve sanatkar gurub,  işletmelerinde varlığını unutmamak gerekir.

TURİZMDE TEBDİLİ KIYAFET
  Mahmut   Bozkurt  Turizmci   Esnafı

TURİZMDE TEBDİLİ KIYAFET

Dünya Pandemisi  bütün sektörleri etkilediği gibi, ülkemizde de en çok  etkilenen turizm  sektörü oldu. Turizm denince akla ilk gelen otelcilik olsa da, birçok esnaf ve sanatkar gurub,  işletmelerinde varlığını unutmamak gerekir.

Otellerde her şey dahil sisteminin varlığı bizlerin nefes almasını zorlaştırmakta. Otel içinde açılan dükkanların alışveriş merkezi haline gelmesi, Acentelerin  turistleri shopinglere götürmesi, Turistin dışarıya çıkamaması da , esnafları neredeyse bitme noktasına getirdi.

Esnaf olarak temennimiz yeni dönemde kalite anlayışı reklamlarının yapılması. Yeni dönemde turizm her şey dahil sisteminden çıkartılırsa, turistler esnaf ve sanatkarı ile buluşur. Esnafların  bir nebze geleceğe daha ümitle bakması sağlanır. Esnaf sorunlarını, bakanlık nezdinde anlaşılır haliyle tam duyuramadığımızı  düşünüyorum.

Sezonluk işletme bölgelerinde esnaflık yapmanın ne denli zor olduğunu yaşayandan dinlemek farklı bir boyut. Turizm  esnaf ve sanatkar, 6 ay çalışır ve  6 ay yatar. Çünkü sezon biter ve  turist gidince yapacağı başka iş kalmaz. Yüksek kira giderleri, elektrik, su, stopaj, personel giderleri ve  diğer giderler bu 6 ay içinde çalışıp kazanılması gerekir.

Yani  anlayacağınız kış  sezonuna 6 ay için hayatınızı idame  edeceğiniz bilinirse esnaf gurubu çok mutlu olur. Yoksa bekle ki gelsin yeni sezon.  Şimdi önümüzde dağ gibi sorunlar birikti. Esnaf 9 aydır çalışmıyor. Biriken borçlar. ödenmeyen, çekler, senetler, kredi kartı ödemeleri.  Buna mukabil esas büyük sorun ödenmeyen kira borçları ne olacak !

Bütün esnaf kara, kara bu konuyu düşünüyor. Devletimizin bu konuda bir çözüm bulmasını ve hayata geçirmesini bekliyoruz. Tamam  sağlık  ve  sıhhat  her şeyden önemli. Ama  bir atasözünde söylenilen gibi. (Mal, canın yongasıdır). Esnaf gurubu borçlarını ödemek için ne üretsin ki  kazanarak  ödeyebilsin.!

İnsanlar Madden ve manen bitmiş durumda. Şurada kaldı 3 ay. Bu 3 ayda da çalışmayan esnaf  ve sanatkar toplamda 18 ay çalışmamış, üretmemiş ve kazanmadan hayatını idame edecek. Tabi edebilirse. Umarım son 3 ay verimli geçer. Devletin desteklemiş olduğu esnaf  banka kredilerini çekmekten imtina etmeye başladı. Çünkü geri ödemelerde çekeceğimiz zorlukları görebiliyoruz. Mümkün olduğunca esnaflarımıza sahip çıkılmalı ve esnaf mesleklerinin devam etmesi sağlanmalı. Ülkelerin  nabzı, pazar ve piyasa esnafında attığını, büyük devletler zamanında fark etmişler. Tebdili kıyafetle ölçümlerini yaparlar ve esnafı yaşatmak için özel çaba gösterirlerdi. Şimdi tebdili kıyafetle birilerinin gelip, esnafın nabzını tutma  zamanı geldiğini düşünüyorum.

 Esnaf ve sanatkarı ile  2020 ve 2021  turizm sezonunu, yüksek motivasyon ve moralle bekliyoruz.

 Turizm ve esnafların mutlu olacağı,  huzur dolu günlerin gelmesi dileğiyle  hayırlı sezonlar dilerim.

         Selam  ve  saygılarımla