TURİZMİN GELECEĞİNDE BİZİ NELER BEKLEMEKTE

Küresel salgının tüm dünyada ve ülkemizde en fazla etkilediği sektörlerin başında kuşkusuz turizm geliyor.Ülkelerin sınırlarını tamamen kapattığı,ülke içinde şehirler arası ulaşımın bile yapılamadığı bir dönemi yaşadık. Turizm sektörü tarihinde görülmemiş bir süreçten geçti. Turizm deyince aklınıza sadece oteller,seyahat acentaları ve taşımacılık sektörü gelmesin.Turizmin aktif olduğu her noktada küçük esnaf, işletmeler ve yerel halk bundan etkilenir,etkilendide.

TURİZMİN GELECEĞİNDE BİZİ NELER BEKLEMEKTE
Mine ÖZAL TRİO Turizm Genel Müdür

TURİZMİN GELECEĞİNDE BİZİ NELER BEKLEMEKTE

2019 yılı oldukça hareketli ve yeni yatırımlara açık bir yıl olmuştu. Bu sebepten 2020 den beklenende  hız kazanacağı idi.Ama beklenen olmadı. Dünya bir salgının peçesinde altüst oldu. Dünya ekonomileri krizde. Seyahat acentalarının bir kısmının kriz nedeniyle faaliyetlerini durdurdu yada devam edememe tehlikesiyle karşı karşıya yalnız bırakıldı. Seyahat acentalarının yaşaması nefes alması gereklidir.Yaşanan süreç ne kadar devam eder fikir yürütmek zor. Sektörde yıllardır çözemediğimiz birçok sorunumuz var ve bu sorunlara bir büyük sorun daha eklendi. Türsaba kayıtlı olan yaklaşık 12.000 işletme mevcut ve bu yüzbinlerce istihdam sağlıyor demek.

Ne yazıktır ki bu süreçte birliğimizin sorunlarına sessiz kaldı. Hükümet ve bakanlıklar nezdinde sorunlarımızın ve taleplerimizin duyrulmasında yetersiz kalması, taleplerimizi kişiler olarak duyurma noktasına getirmiştir. Acentalar biterse turizm biter. Biz büyük bir aileyiz. Bu aileyi daha da büyütmek ve geleceğe taşımak için hedefler belirleyip, yeni nesile bu bayrağı teslim etmeliyiz. Seyahat edeceklerin tercihi her zaman acenta olacaktır. Gidecek oldukları ülkede daha çok güvende hissetmek ve acil durumda sahip çıkılacağına inandığı için acenta ile tatile çıkar.

Acentaların yapmış olduğu bu güvenin devamlılığı esastır. Acentanın Küçük veya büyüklüğü değil, misafirlere vermiş olduğunuz hizmetin kalitesindeki karşılığı  ile memnuniyet ölçülür. Ekonomik kaygıları yalnızca büyük acentalara göre değil,  küçük acentalarında  hakları eşit derecede yapılandırılmalıdır.  Unutulmamalıdır ki büyük işleyişte dünya markası olmuş acenteler de küçük ken verilen destekler ve hizmet kalitesiyle büyüdürler. Acentalar da ne kadar büyürse büyüsün, geldikleri noktayı unutmadan dayanışmaları sürdürmelidirler. Gemisini kurtaran kaptandır anşlayışından uzak durmalı ve acentaların eşit şartlarda korunmalıdır anlayışına tam destek vermelidirler. Turizm sektörü her daim yarınları sürprizlerle dolu bir sektör olduğu da unutulmamalıdır. Biz acentacılar kendiiçimizdeki birliğin korunması ve bir birimizi destekleme zorundayız.

Turizm sektörü ve tüm sektörlerin geleceği Tıp sektöründeki gelişmelere bağlı.şu anda herkesin beklentisi yıl başındaki gelişmelere  olarak nisan mayıs aylarında, normalleşmeye  geçeceği sinyallerini alıyoruz. Geleceğimizin teminatı bizlerin elinde gelişmeleri takip edeceğiz ve 2021 e dimdik ayakta gireceğiz.Yeniye ayak uyduracağız. Artık yeni dönemde dünyada en lüx,en değerli şey güven. Şu dönemde güven satan her markanın, her firmanın bir anlamda lüx sattığını unutmamak gerek. Artık  firmalar bu konuyu irdelemeli. Seyahat severler bu dönem sonrası seyahat tercihlerinde daha titiz davranacaklar. Pandemiden daha az etkilenen noktalara odaklanacaklar, bizler bu noktaları belirleyeceğiz. Seyahat severlere konfor alanlarını yeniden tanımlamalarına ön ayak olacağız.

Seyahat sigortaları ve seyahat güvencelerini yönelik bilinç arttı. Hem kendimiz hemde seyahat severler için bu sigorta güvencelerini yeni düzenlemeler getirmek için birlik olacağız.Bu sayede artan online büyük pazar payını lehimize çevireceğiz. Pandemide online satışlarda muhattap bulamayan insanların tercihi olacağız. Gençlerimizle görüşeceğiz, fikir alacağız onların isteklerini hedeflerini göreceğiz ki biz acentalarda genç kalmaya devam edeceğiz. Gençlere anlatacağız ki bu önemli sektörü onlara emanet edeceğiz. Hiç ölmeyen bir sektör olması için elimizden geleni birlikte beraber ama temel güdü güven ile bunu başaracağız.

Sevgilerimle