Antalya 90 Ülkeden Yabancıları Ağırlıyor

Türkiye'nin turizmdeki başkentlerinden biri olan ve yılda yaklaşık 15 milyon ziyaretçisiyle Türkiye'nin Akdeniz tatil beldesi Antalya, son yıllarda Türkiye'de ikamet etmeyi tercih eden yabancılar için gözde destinasyonlardan biri haline geldi.

Antalya 90 Ülkeden Yabancıları Ağırlıyor
Rus göçmenleri 11.537 kişi ile Kazaklar takip ediyor Almanlar aynı zamanda 9.615 Alman'ın popüler

Şehir dahil turistik noktalar çok sayıda farklı turist profillerini çeken tarihi ve kültürel mekanlarına , doğal güzellik alanlarında ve sıcak iklimi ve güzel plajları. Birçok turisti kısa ziyaretlerden sonra kalmak için geri gelmeye ikna ediyor.

Yaklaşık 90 ülkeden Antalya'da ikamet eden yabancıların sayısı yaklaşık 100.000'e ulaştı. Ruslar, yaklaşık 18.000 daimi ikametgahı ile yerli halkın yanı sıra turist sayısı açısından da ilk sırada yer alıyor.

Rus göçmenleri 11.537 kişi ile Kazaklar takip ediyor. Türkiye'deki turist sayısı açısından Rusların ardından ikinci sırada yer alan Almanlar, aynı zamanda 9.615 Alman'ın popüler Akdeniz tatil kentinde ev bulmasıyla Antalya'ya da ilgi gösteriyor.

Rusya Sanat ve Kültür Derneği Başkanı Irina Balcı, Rusların Antalya'yı ikinci evleri olarak gördüğünü ve böylesine güzel bir iklimde yaşamaktan mutluluk duyduklarını söyledi.

“Bazıları (Ruslar) burayı güzel buluyor ve bir ev alıyor, bazıları iş için burada, bazıları Türk vatandaşlarıyla evleniyor ve buraya yerleşiyor. Rus nüfusu önümüzdeki yıllarda artabilir. Antalya bizim için çok önemli ”dedi Balcı.

Türkiye, 2019'da 2018'e göre 39,5 milyondan 45 milyon yabancı ziyaretçiyi ağırladı.

Daha önce Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Türkiye'nin 2020'yi 11 milyar doların biraz üzerinde turizm geliri ve 15 milyonun üzerinde yolcu ile bitirmesini öngörmüştü.

Turizm ve Kültür Bakanı Ersoy, Türkiye'nin 2021'de minimum % 100 büyüme hedeflediğini, bunun da 30 milyonun üzerinde turist anlamına geldiğini söyledi.