Destinasyon Mucidi Kadir’in Ağaç Evleri Olimpos

Turizmin şimdilerde kalbi doğa ile iç içe yeşillikler arasında gizliymiş, Kadirus ağaç evlerine gidince anladık. Çünkü yağan yağmuru, esen rüzgarı, derenin sesi, Toros ların karlı dağlarını, ağaçların hışırtısına karışan kuş sesleriyle hissettik. İçeriye girdiğimizde, muhteşem bir misafirperverlikle karşılandık.

Destinasyon Mucidi Kadir’in Ağaç Evleri Olimpos
Kadir Kaya Destinasyon Mucidi Kadirin Ağaç Evleri Olimpos

Sobanın çevresinde tanıdık ve tanımadık kimler yok ki, Aktop tan Yelda Yüksel Karaca Lamer otelleri Mahmut Bozkurt, Anka’dan Dilber Uslubaş, ünlü Pizza kralı Osman kaya ve Side Noble Palace Hotel Haydar Çetin ve misafirlerden oluşan, turizmci dostlarla pandemi nin kurtarılmış bölgesinde zannettik kendimizi.

Maske ve mesafeler korunmuş, dezenfektanlar köşelere yerleştirilmiş. Oksijeni bol, harika bir otantik hava oluşturulmuş. Kışın vazgeçilmezi sobanın üzerindeki demliğe, hiç bu kadar sevgiyle yaklaşacağım aklıma gelmemişti. Yanan sobanın kenarında oturduğumuzda, ev sahibi kadir kaya babanın selam ve sevgiler sesiyle, çayın doyum olmaz keyfine vardık. Turizmin dünden bu güne hikayelerini Kadir Babadan keyifle dinledik.

Zamanın nasıl geçtiğini anlayamadan turizmin 2021 ve sonrasını çoktan masaya yatırdık. Osman kaya nın dünya gastronomisine haber olmuş meşhur pizzası, sofraya geldiğinde acıktığımızın farkına vardık. Sohbet  girdabı o kadar sürükleyici ve yaşanmışlıkların anlatımıydı ki, ayrılamadık. (1.sny-Rsm-msksz) Amacımız sadece Kadir ağaç evlerinin babasını ziyaretti aslında gelişimiz. Günün aydınlığında gelip başladığımız sohbetin, gecenin karanlığına kadar keyifli sohbetin faturası, hafta sonu tatili olarak doğanın içinde turizmi yaşattı.

Olimpos, çıralı, adrasan bölgesinin ağaç evler oluşumunun destinasyon mucidi, namı diyar ağaç evlerinin babası Kadir kaya nın, almanaklara sığmaz turizm hikayeleri var. Enteresanlığı dünyada çok az oluşumu bulunan ağaç evlerinin destinasyonunu, Türkiye de başlatmış olması. Dünya medyasının da ilgisini 40 yıl öncesi çekmiş ve haberleri çıkmaya başlamıştı. Kadir babanın deyimiyle zaman içinde insanların doğaya olan özlemleri; Sırt çantalı, Otostop cu, bisiklet, karavan, kampingciler, izciler, doğa şifacıları, devlet erkanı, zenginler ve ünlüler dahil, doğayla iç içe olmak isteyenlerle dolup taşmış. Arza talep patlaması yaşayınca olimpos, çıralı, adrasan bölgesel destinasyonu oluşturmuş. İskandinav, baltık, Avrupa, Rusya dahil dünyanın her yerinden, ülkemizin de doğa severlerin buluşma noktası haline gelmiş.

 Türkiye de kadirin ağaç evleri anketleriyle, her zaman en çok tercih edilen yer oldu. Avusturalya 'Rad Season'un 22 milyon takipçilerinin arasında 3.4 milyon oyla anketlerde, ilk sırada tercihi, kadir ağaç evleri olarak seçildi. Dünya da Antalya sloganı; ‘’Doğaya ve tarihe yakın olmak, sizin için çok kolay’’ sözüyle 2019 da taleplerine yetişemez olmuştu.

Nice devlet adamları ve siyasetçilerle beraber, ünlülerinde uğrak yeri haline geldi. Şimdilerde kış dönemi ünlü ve ünsüzlerin uğrak yeri ağaç evlerinde yazılacak turizm hikayeleri var. Erken rezervasyonların ilk akla geleceği yer olma özelliği var. Turizmin yaşayan efsanelerinin toplandığı yeri var. Çember ateş kuyu etrafında, turizmin sürdürülebilir fikirlerin hayat bulmasını bekleyen projeler var. Kah ağaç üstünde, kah ağaç altında, kah öküz barın etrafında, turizmin hiçbir yerde yazılmamış tecrübelerin yaşanmışlıkları var.

Turizmde yazın kazandığımız paraları, işletmenin tadilat ve tamiratına yatırım yaparız. İşletmeyi misafirlerin beğenisi için, fuarlarda da bina görselliğini ön plana çıkartırız. Kadir ağaç evlerinde ise bir gariplik var. Ağaç evleri Gelişen teknolojilerden yoksun ve her şey doğal mı doğal naturel. Peki kazandığı paralarla nasıl bir yatırıma yöneldiğini sorduk. Kadir babadan aldığımız cevap ise turizm adına çok ibretlikti.

Unwto nun bölgesel destinasyon suz yapılaşmanın, sürdürüle bilir turizme kazancı olmaz  sözü ile başladı anlatmaya. Dünya daki fuarlara, kendi icat ettiği destinasyonu için, cebinden stant parası ödeyerek nasıl tanıtıma başladığını anlattı. Garip olan ve doğru olan acaba, kendi cebinden ülke yararına destinasyon için personelleriyle birlikte oluşum mu.? Yoksa sadece personelsiz binaları güzelleştirip bölgesel destinasyon suz oluşum mu.?  Bu kısım fazlaca karışık olduğu gibi, derin mevzuların gündemi olmaya devam edeceği için pas geçiyorum.

Dünya medyasına ve fuarlara şahsından ödediği tanıtım ücretlerini, yazın kazandığını ülke tanıtımına adayan kadir babadan bahsediyoruz. Dünya da Türk turizmine farklı bir  destinasyon kazandırmanın, haklı gururunu mütevazi haliyle anlatırken, bizlere de yaşatıyor

Olimpos ta kadirus  ağaç evlerinde tatil yapacakların şimdiden, hayallerine tercüman olmak istedik. Unutulmaz anımızın özetini kaleme alıp ölümsüzleştirmek istedik. Nice turizm duayenlerinin de uğrak yeri. Turizmin İkinci adresi olan kadir ağaç evlerinde buluşmak ve hoş sohbetlerle zaman geçirmek dileğiyle.

Haydar ÇETİN

www:turizmgunlugu.net