Turizmin Geleceğinde Housekeeping Neden Önemli

Turizm sektörünün zincir halkaları, bir diğeriyle perçinleşmiş durumda. Turizm veya farklı sektörlerin, görsel yansıması h/k ile mümkün olabilir. Sektörün içinde bulunduğu pandemi dönemi elbet son bulacak. Bıraktığı izler ise uzun yıllar bizim peşimizi bırakmayacak. Turizm sektörünün hangi kolu olursa olsun, h/k hijyen denince ilk akla gelen olmaya devam edecek.

Turizmin Geleceğinde Housekeeping Neden Önemli
Turizm tüm çalışanlarını eğitmeli ve bunu belgelemelidir El yordamıyla yürünen yol bitmiştir Şeyda NEBİL

Geleceğin turizminde değişmeyen tek kuralda, insan faktörü olacaktır. Biz pandemi sonrasını, şimdilerde ortak platformlarda irdelemekten çekinmeyelim. İnsan faktörünün eğitilerek çözüme kavuşturması konusunda, ilklere imza atmaya devam edelim. Yarınlarda geriye dönük keşke diyeceğimiz, şimdilerde bile çok şeylerimiz var aslında.

Hijyen h/k departmanı için, teknik bir konu olmaya devam edecek. İnsanın, insan ile doğrudan hizmet sektörü olan turizm, pandemi nedeniyle çalışmalarına ara vermek durumunda kaldı. ham maddesi insan olan turizm sektörü insana gösterdiği ihtimamı, kat be kat artırmak durumunda. İnşaat sektörü gibi bir çok kalemi çalıştıran turizm sektörünün sorumlulukları ağırlaşacaktır.

Şimdi ilk akla gelen mesleki sorulara, cevap arayalım. Turizm sektörü kendisinden beklenen sağlık garantisini karşılayabilecek mi? Kalifiye çalışanlarına pandemi döneminde sahip çıkabildi mi? Turizm sektörünü ayakta tutan turizme gönül vermiş insanların sırtında daha ne kadar yaşayacak? Turizm içinde bulunduğu durumun ciddiyetini kavrayıp kendine sahip çıkabilecek mi? Geliri kesintiye uğradığı için toparlanma döneminde kaliteyi düşürüp, sürümden mi kazanacak? Bu durumu fırsat bilip ucuz iş gücüne mi yüklenecek? Yoksa kaliteye öncelik verip  kendisini zirveye taşıyacak bilinçli insanlarla mı çalışacak? Turizm geleceğini çizme noktasında, sorulara cevap arayışları devam mı edecek.!

Kültür, eğlence, sağlık ve alışveriş turizminde ülkemizi ziyaret etmek isteyen yabancı turist sağlık garantisi isterse ne olacak? Yeni dönem merkezde sağlık olacağı aşikar. Sağlığın temeli ise temizlik ve en derini hijyen. Hijyen artık teknik bir konu olacaktır. Sensörler, tek kullanımlıklar, temassızlar, anti bakteriyeller ve en önemlileri su ve havanın temizliği. İnsandan insana bulaşan söz konusu olduğu için de, çalışanın korunması gerekecek.

Turizm tüm çalışanlarını eğitmeli ve bunu belgelemelidir. El yordamıyla yürünen yol bitmiştir. Belgesiz eleman çalıştırma riskine de girilmemelidir. Okul ve hastane işbirliği yapılmalıdır. Belgeler ve eğitimler en az senede bir güncellenmelidir.

Bulaşma riskinin en yüksek olduğu yer olan oteller şeffaflaşmak mecburiyetindedir. Güven kazanmak zirve yolunun şartıdır. Eğitimli ve belgeli çalışanlarını kalitesini ispatlamış ve belgelemiş malzemelerle donatmalıdır. İşin mutfağı olan arka planı’ da misafirlerine paylaşabilmelidir. Artık temizlik ve hijyen tüm işletme çalışanlarının sorumluluğundadır. Çalışılan alanın hijyenini maksimum seviyede tutmak tüm çalışanların görevidir. Temizlemek mi temiz tutmak mı? Hijyeni sağlamak hosekeeping departmanının görevidir. Devamlılığını sağlamak ise alanı kullanan çalışanın görevi olmalıdır.

Bilinçli housekkeping ve yöneticisi pandemiden önce de, dünyanın dört bir yanından gelen virüs ve bakteriler ile savaşıyordu. Kalitesini belgelemiş kimyasal ve yardımcı temizlik malzemeleri ile çalışmanın önemini uyguluyordu. Hijyen konu olunca gereğinin yerine getirmek için, olması gerekeni savunuyordu. Kalite başka pahalı, fakat kullanımda ucuzdur. Kalite, iş gücünden kazandırır. Zaman kaybını giderir ve kâra geçmesine yardımcı olur.

Housekeeping departmanı kendi elemanını kendi yetiştirirki, bu meşakkatli göreve gönül veren bulabilirse. Hijyen önce uygulayıcısında aranır. Eğitime ise kişisel hijyen ile başlanır. Kişisel hijyenini sağlayan ortam hijyeninı gerçekleştirir. Temizlik bezlerinde renk kartelası ikinci şarttır. Bulaş riskini azaltır. Temizlik aparatlarının ve makinelerinin hijyeni temel şartlardan biridir. kirli tekstil toplanırken vücut ifrazatı olduğu belirlenen tekstili poşetleyip, diğer kirli tekstile karıştırılmaz. Ayrı temizlik işleminden geçirmek de şartlardan biridir. Kirli tekstil toplanırken yerlere atmamak doğruca kirli arabasına koymak gerekir. Temiz ile kirliyi asla yan yana getirmemek ve farklı yerlerde olmasına dikkat gerekir. Çöp poşetlerinin şeffaf olması ve içinin kontrol edilmesi şarttır. Sıvı ve kesici malzemelere İçinde olanlara dikkat edilmesi önemlidir. Hijyenik petlerin ayrı toplanması ve en önemlisi toplanırken eldiven kullanılması’ da şarttır. Ortamda ki kirli ve çöpü temizlerken uyulması gereken kurallar, temizin temizliğini korumak ile devam eder. Temiz tekstil malzemeleri temiz malzeme arabasında taşınmalı. Tuvalet kağıdı gibi ürünler poşetinden çıkarmadan taşınmalı. Temiz malzemeler yerine yerleştirilmeden önce temizlik esnasında kullanılan eldivenler çıkarılıp atılmalı ve temiz eldivenler takılmalıdır.

Housekeeping, günlük, haftalık, aylık, üç aylık, altı aylık ve yıllık temizlik çizelgeleri ile alanların ve malzemelerin temizliğini takip eder. Kir birikimini ve hastalık nedenlerini önler. Yatak, yorgan, yastık vb ortak kullanımlı malzemelerin temizlik ve hijyenini sağlayarak takip eder. Çamaşırhane hizmetini  aldığı firmayı sık sık ziyaret ederek işleyişi kontrol eder. Tekstilinin hasta tekstili ile aynı yerde temizlenmemesine özen gösterir. Kendi çamaşırhanesinde ise kirli ve lekeli ayırma işlemlerini ayrı, kirli ayrımında çalışan elemanının temiz malzeme katlama paketlemesi ayrı yapar. Malzemelerin taşınmasında gecikme gerektiği takdirde, elamanın koruyucu kullanmasına özen gösterir. Yıkamalarda suyun temiz olmasına özen gösterir ve durağan su bakteri üretimi sorunuyla lejyoner hastalığı başlatır gibi. Temiz malzemelerin havasının temiz olmasına özen gösterir, çünkü havalandırmalar risklidir. Kimyasal kurallarının kullanma prosedürlerine özen gösterip, eğitim şekliyle denetimlerini yapar. Üniformaların temizlik ve tadilatını takip eder. En önemlisi organizasyon yapılırken, kişi başı temizlenecek alanın metrekare hesabını çıkartır. Temizlenecek oda sayısına göre beraberinde malzeme bulundurur. En iyi temizliğin verim alabilmesinin birinci şartı, kişi başı temizlenecek alan metrekare hesabıdır. Çalışanın standart günlük temizleme alanının sınırını aştıkça, temizlik kalitesi düşer. Ayrıntılar es geçilir. Zamanla yarışta gözden kaçan şartlar bulaşıcı riskini artırır. Biriken kirler bakterilere yuva olur. Periyodik temizlik zamanı bir başka zamana ertelenir. Ertelenen her iş ve iş de ki detay sağlıksız ortam çığına dönüşür. Yeterli zaman, eleman  ve iş üçgeni en iyi şekilde hesaplanmalıdır.

Mesleki bilgilerin devamlılığı, tamamen eğitimli çalışanların uygulamadaki başarılarıdır. Üstte belirtmiş olduğumuz sadece birkaç ayrıntı bile ne kadar önemli olduğunun farkına varılması açısından örnekti. Ne genel mekânlara, nede görsel detayların inceliklerine henüz giremedik bile. Pandemi yaşantımızda ve işletmelerde maske, mesafe, hijyen ayrımının uygulaması gerçeğidir. Hijyen kişisel bakımlılığın ötesinde, insanların ortak kullanım alanlarından housekeeping in sorumlu olduğunu unutmamak gerekir. Sadece görsel temizlik anlayışından uzaklaşıp, detayların olmazsa olmazlarını görmezlikten gelmeyelim. Her mesleğin kuruluşu ihtiyaçtandır. Meslek olabilmesi için detayların irdelenerek, mesleğin inceliklerini yapabilmektir.  Bir mesleğin detaylarındaki anlamları bilinmiyorsa, bir damla suda boğulmak kadar hijyenin önemini anlamaya yeterli olacaktır.

Güven, kalite, sağlık, eğitim ve kalifiye iş gücü belgelenerek, turizmin geleceğini taçlandıracaktır. Nihayetinde bol kazanç, kaliteli hizmet ile mümkün olmaktadır.

Dünya sağlığının huzur dolu mutlu yarınlarda, turizmin daha iyi olması dileğimiz.

           Sevgi ve saygılarımla

                Şeyda NEBİL

      Turizm Executive Housekeeper