Turizm’de Covid-19 Sürecini Birlikte Aşacağız

Turizm sektörünün içinde bulunduğu zorlu dönemde, sektörde etkilenmeyen kalmadı. ''Dünya turizm örgütü unwto Turizm sektörünü yeniden inşa etmemiz, turizmin insana yakışır işler, istikrarlı gelir sağlayıcısı ve kültürel ve doğal mirasımızın korunması olarak konumunu yeniden kazanmasını sağlamamız zorunludur.'' Açıklamaları ile ülkeler arası sorunların çözümü konusunda dayanışma içinde olmamızı belirtmektedir. Sektör kendi içinde birlik ve beraberliğini kurar ve dayanışması içinde olursa, çözüm noktasında daha kolay aşılabilecektir. Kişisel çıkarlar değil, birlikte tek olma zamanıdır.

Turizm’de Covid-19 Sürecini Birlikte Aşacağız
GÜLTEN ÇELİKTÜRK Gülgez Turizm

Turizm’de Covid-19 Sürecini Birlikte Aşacağız

Küçük yaşlarda başladığım ticaret hayatıma, tekstil ve eğitim sektörlerinde işletmeci olarak devam ettim. 2006 yılı itibariyle turizm sahasına geçiş yaptım. Turizm, mesleğe başladığım ilk günümden beri beni şaşırtmaya devam etti. çünkü daha önce bulunduğum sektörler arasında en ilginci ve en dinamiği oldu. Stratejinin, dinamizmin ve kalite anlayışının sürdürülebilir kalması bununla beraber teknolojik ilerlemeler sürekli bizden kendimizi yenilememizi istedi. Ancak ne yazık ki hatalı birlik kararları, sektör içindeki yukarıda bahsettiğim gerçekliklere inat tersine işledi.

 2010’lu yılların başından itibaren turizme yönelik teknoloji temelli geliştirmeler yaparken, 2013 yılından itibaren sektör olarak zorlu bir yedi yıl geçirdik.

Yurt dışı turlarımız kur oynaklığı yüzünden sürekli yaralar aldı.

Yurt içi yabancı satışlarımız ve iç pazar satışlarımız ise gezi parkı olayları, Rus uçağının düşürülmesi, bombalı patlamaların meydana gelmesi, IŞİD saldırıları, hendek operasyonları ve 15 Temmuz darbe girişimi gibi olaylardan nasibini aldı. Bu tarz gelişmeler rakibimiz ve paydaşımız olan ülkelerde %10 düzeyinde yaşansa(!) oradaki sektörü belki beş yıl kendine getiremeyecekti ama tüm bunlara rağmen ülkemizdeki turizm sektörü ayakta kaldı.

2018’deki döviz dalgalanması ardından, 2019 yılındaki düzelme belirtileri bizleri 2020 için umutlandırmıştı. Ancak ülkemizde yaşadığımız tüm bu zorlu süreçten daha zorlu bir süreçle karşılaştık: Covid-19!

Öncelikle şirketim ve daha sonra paydaşlarım adına çok derin üzüntü beslemekteyim. Şahsım adına rekabet üstünlüğü yaşamayı böyle bir süreçte deneyimlemek istemezdim. Fakat ülkemizin ve milletimizin dinamizmine inanmaktayım. Bu nedenle Covid-19 sürecini daha birleştirici bir süreç olarak düşünebilirsek, bu dönemden de rahatlıkla çıkabileceğimizi düşünmekteyim.

Altını çizerek belirtmem gerekir ki seyahat acentelerinin gerçekten BİRLİK olma zamanıdır.

Özellikle iade süreçlerinde zorluk yaşayan arkadaşlarımıza yardımcı olabilmek için müşterilere sakin olmaları, sabretmeleri ve turizm acentelerine anlayış göstermeleri konusunda onları telkinle memiz gerektiğine inanmaktayım. Konaklama alanında tek el yapısı kurmaya çalışan paydaşlarımıza inat, bir arada ortak kontratlar ile birbirimizi koruyabilir ve hatta destek isteyen paydaşlarımızla alt yapılarımız üzerinden sistem, bilgi paylaşımları yapabiliriz. (Örneğin, Ortak pos sözleşmeleri, ortak turlar vb.) Covid-19 sona erdiğinde bu sürece rağmen ayakta kalmayı başarabilen tüm meslektaşlarımın hızlı bir şekilde toparlanacağına inanıyorum.

Sektörümdeki diğer kader arkadaşlarıma önerilerim.

Önce kendi psikolojilerini ve kendilerini düşünmeleridir. Bu günleri atlatacağımıza inanıyorum bu yüzden, iş birliği yapmak isteyen meslektaşlarımızla çalışmak için gönüllü olmamız gerektiğini düşünmekteyim. Sabredersek bu günleri çabuk atlatıp, daha güzel günlere erişeceğimizi umuyorum.

Hep birlikte bol rezervasyonlu günlere, Saygılarımla..