Biz Birlikte Gücüz TUR-İD 

Turizmin renk cümbüşü mesleklerin, sivil toplum örgütünün 121.294. yabancıların ise 143 ile kurumsal kimliklerin olduğu bir dönemde buluştu.

Biz Birlikte Gücüz TUR-İD 
Cengiz TERZİ TUR-İD Başkanı - Hotel tanıtım ve pazarlama hizmetleri (CTOSC) Genel Müdür

Dünyanın içinde bulunduğu dar boğazda aranan çıkış yolları, arge çalışmalarıyla, gereken önemi vermiş oldu. Turizm camiasında yaşanan belirsizliğin çözümünü, mayıs ayı itibariyle  whatsaap platformlarında bizlerde aramaya başladık. Farklı STK kuruluşları ile yapılan görüşmelerde, turizmin bir bütün olarak çözüme ulaşması gerektiğinde hem fikir olduk. Türkiye’de turizmi tek çatı altında toplayan bir STK nın olmayışı, sorunlarında sürekli çözümsüz kalmasında en  büyük etkendi.

Otel, acente, turcu, incoming, transfer, tekne, tedarikçi, biletçi, rentekar, havaalanları, eğlence sektörü, (vd).

 Müşterinin Tur operatörüyle başlayıp, tekrar evine ulaşıncaya kadar geçen süreçte, hizmet eden kuruluşları ortak platformda buluşturduk.

Meslek kuruluşları arasında bilgi paylaşımının, ihtiyaçları daha çabuk kazanca çevirdiğini, ekonomik kayıplarında kazanca dönüştüğünü tescillemiş olduk.

Turizm sektörünün farklılığından doğan gücümüzü perçinlemek adına, eksikliğini hissettiğimiz TUR-İD (turizm işbirliği derneği) kurulması kararını aldım.

Farklı meslek kuruluşu yönetim kadrosunu, çalışmalarımda destek veren sn Akay Öndeyer ve yönetim kadrosundaki arkadaşlarla gerçekleştirdik. 22 Ekim 2020 günü il sivil toplumla ilişkiler müdürlüğüne resmi başvurumuzu da yaptık.

Amaç ve hedeflerimizi TUR-İD resmi sitemizde yayın haliyle, turizmin geleceği akademik kariyer eğitimleriyle de devam edeceğiz. Gölge sessizliğinde ilerleyişimizi sürdürerek, geleceğin turizm şekillenmesinde katkımızın büyük olacağına inanıyorum.

Turizm sektörünün  ortak platformda TUR-İD ismiyle buluşması, Türkiye de bir ilk olma özelliğinin haklı gururunu da yaşamaktayız.

Bizi izlemeye ve başarılarımıza ortak olmaya davet ediyoruz.

           Cengiz TERZİ
TUR-İD Yönetim Kurulu Başkanı