Turizmde H/K Departmanının Önemi ve Beklentileri

Turizmde H/K Departmanının Önemi ve Beklentileri Turizmde pandemi dünya sorununu ve sıkıntısı.Bizlerinse kabusu olmaya devam etmekte.Turizm domino taşlarının yıkımı uçaklarla başlayıp, sahillerden sonra şehir otellerine kadar uzandı.Turizm geçmiş dönemlerdeki her 2 veya 3 yılda Türkiye’nin  sorunu olmuş, ancak dünya sorunu olmamıştı. Geleceğe her defasında umutla bakıp bir şekilde elde ettiklerimizle yetinmesini bildik.Şimdi tüm departmanların sorunu bir tarafa bırakılmış, öncelik  misafirlerin gelmesine odaklanıldı.Dünya devletleri psikolojisi bozulmaya başlayan halkın önünü mutlaka açacaktır. Beklenen misafirlerin gelecek olması ve pey der pey gelmesiyle öncelikler elbet değişim gösterecek. Dünyanın önceliği hijyenik ortam arayışlarında, sertifikasyon sistemini takip edecek.Hijyenik ortamın oluşumunu daima H/K departmanı sağlamasına rağmen, bu kadar kıymete binmemişti. Zamanında değeri tam anlaşılamayan h/k departmanın,şimdilerde gözde olması mesleğimiz adına, geleceğe ümit vadetmektedir. H/K departmanı sadece otellere mahsus bir meslek olmadığını, toplumsal değerlerin bulunduğu her ortamda varlığını sürdürendir. Hastaneler, Avm ler ve büyük şirketlerin hijyenik koşulları, h/k departmanları tarafından yapılmaktadır.

Turizmde H/K Departmanının Önemi ve Beklentileri
Pınar PARLAKYILDIZ OTED Merkez Başkanı PİERRELOTİ TEPESİ TURQUHOUSE HOTEL Exc. Housekeeper

Turizmde H/K Departmanının Önemi ve Beklentileri

Turizmde pandemi dünya sorununu ve sıkıntısı.Bizlerinse kabusu olmaya devam etmekte.Turizm domino taşlarının yıkımı uçaklarla başlayıp, sahillerden sonra şehir otellerine kadar uzandı.Turizm geçmiş dönemlerdeki her 2 veya 3 yılda Türkiye’nin  sorunu olmuş, ancak dünya sorunu olmamıştı. Geleceğe her defasında umutla bakıp bir şekilde elde ettiklerimizle yetinmesini bildik.Şimdi tüm departmanların sorunu bir tarafa bırakılmış, öncelik  misafirlerin gelmesine odaklanıldı.Dünya devletleri psikolojisi bozulmaya başlayan halkın önünü mutlaka açacaktır. Beklenen misafirlerin gelecek olması ve pey der pey gelmesiyle öncelikler elbet değişim gösterecek. Dünyanın önceliği hijyenik ortam arayışlarında, sertifikasyon sistemini takip edecek.Hijyenik ortamın oluşumunu daima H/K departmanı sağlamasına rağmen, bu kadar kıymete binmemişti. Zamanında değeri tam anlaşılamayan h/k departmanın,şimdilerde gözde olması mesleğimiz adına, geleceğe ümit vadetmektedir. H/K departmanı sadece otellere mahsus bir meslek olmadığını, toplumsal değerlerin bulunduğu her ortamda varlığını sürdürendir. Hastaneler, Avm ler ve büyük şirketlerin hijyenik koşulları, h/k departmanları tarafından yapılmaktadır.

H/K departmanı otellerin olmazsa olmazı, 24 saat aktif çalışan bölümleridir.Tüm işletmelerin standartlara uygun  temizliğinden ve hijyeninden sorumlu departmanıdır. Kat hizmetleri otellerde en çok personeli bulunan departmanlardandır. Bütün departmanlarla iletişim kuran, organizasyonda önemli bir yere sahiptir. Bunun en önemli  nedenleri,

-İşletmenin gelir kaynağıdır ve artışına katkısı vardır.

-Misafirlere uzun süreli hizmet sağlar

-Misafir memnuniyetini sağlar ve misafir bağlılığı oluşturur.

-Pazarın geri dönüşünü sağlar.

-İşletmenin yatırımını korur.

-En geniş bütçeye sahiptir.

-Amortisman tasarrufuna katkısı vardır.

-İsrafın önlenmesine katkısı vardır.

-işletmenin kalitesine başarısına en fazla katkı sağlayan departmanların başında gelmektedir.

GELELİM BİRAZDA BU DEPARTMAN DA YAŞANAN AMA ÇÖZÜMÜ BULUNAMAYAN SORUNLARA,

-Kat hizmetleri departmanı bu kadar yoğun bir çalışma temposunun içinde en büyük sorunu şehir yada kıyı oteli fark etmeden KALİFİYE  PERSONEL bulunamaması acaba neden.!.

Öncelikle personeller çalıştıkları sektöre ve işletmelerine güvenmek isterler. Ama maalesef turizm ülkemizin yaşamış olduğu her olumsuz durumda üvey evlat muamelesi gören bir sektör imajından kurtulamamıştır. Personellerin işten çıkarılma korkularını her zaman yaşamamak adına, sektör değişimine gittikleri ve böylelikle sağlam güvenilir kaliteli personel imajı yok olmaya başlamıştır.

-Kat hizmetleri departmanı çalışanlar tarafından herkesin herhangi bir eğitim almadan yapabilecekleri kısa vadeli bir iş olarak görülmesi. Uzun vadeli bir meslek olarak görülmemesidir. Uzun yıllardır beklenen çalışma sertifikası, belki bu iş için bir adım olabilirdi.

-İşveren ve yönetim az kadroyla çok iş beklentileri bunun karşılığı olarak uygun görülen maaşların yetersizliği sektörde personel açığını ortaya koymuştur. Verilen oda sayılarının standartlara uymaması 20 den başlayarak bazı yerlerde 30 kadar çıkması ve bu odaların ARAP  odası olduğunu düşünün. bunun yanında ekstra işlerin verilmesi, günlük rutin işlerin yaptırılması yemek dinlenme molası derken beklenen kalite ve hijyen  standartlarına uygun odalar insan doğasına aykırı bir durum.

-Kat hizmetleri departmanı okullarda staj için bile seçimi mecburiyet dışında talep görmeyen bir bölüm olarak son yıllarda karşımıza çıkıyor.HK MÜDÜRÜ olmak isteyen öğrenci sayısı yok denecek kadar az. Stajyer olarak ilk otel tecrübesi yaşayan öğrencilerimize mesleği sevdirmek yerine, onlara aşırı bir iş yüküyle mesleğe bakış açılarını yok eden maalesef otel yönetimleri ve departman müdürleri çoğunluktadır. Bizler bu noktada OTED DERNEĞİ olarak öğrencilerle bir araya geldikçe mesleğimizi anlatarak, olumlu güzel yanlarını  bir nebzede olsa fikirlerini değiştirmeye çalışıyoruz.

-H/K  departmanı yöneticisi ve ekibiyle işletme içinde maddi manevi olarak hak ettiği yerde olduğunu düşünmüyorum. Herkesin  kolaylıkla HK MÜDÜRÜ olabileceği, bir standardı olmayışı, çok basit bir iş olarak eğitim almadan yapılabileceği bir durum söz konusudur. En büyük hata işveren ve genel müdürlerde olduğunu, çok büyük bütçelerle açtıkları otelleri mevcut. Kimlere emanet edeceklerini, maaşla ölçmemelerini, işi gerçekten bilene emanet etmelerini ve mesleğe emeğe saygı göstermelerini istiyoruz..

-H/K   müdürü olarak iş görüşmesine gidildiğinde, her zaman ilk karşılaştığımız soru ekibiniz var mı.! Mesleki bilgi birikimi yerine kadronuz var mı sorusu.! H/K olarak  her zaman iyi bir ilk olduğumuzu söyleyebilirim ama, bu iş yükünü de omuzlarımızda taşımak istemiyoruz. Her bölüm kendi üstüne düşen görevi yapması gerektiğini departmanlar arası  yardımlaşma noktasında her zaman olacağımızı söyleyebilirim..

-işletme içlerinde işveren ve yönetimlerin bu bölüme bakış açılarının her anlamda değişmelerinin gerekli. işletme için ne kadar önemli değerli olduklarını, çalışanlara sahip çıkmaları. kolay gelsin, günaydın, iyi çalışmalar kelimelerini unutmamaları ve  her yolun başının eğitimden geçtiğini bilmeleri. Motivasyon ödül gibi teşvik edici unsurlarında, personelin çalışma isteğini arttırıcı olduğunu görmelerini isterim.

-H/K  müdürü olarak mesleğimizin gücünü ve boyutunu görüp, sektöre verdiğimiz  emeğin ne kadar önemli olduğu anlaşılmalıdır. Misafir memnuniyetinin en temel yapı taşı, hizmet sektöründeki sürdürülebilir kalitesi  housekeeping dır. H/K varlığının gücünü,  birlikte daha da ileri götürebileceğimizi herkesin bilmesini isterim.

Mesleğinde kariyer yapmış tecrübeli h/k yöneticilerin oluşturduğu platformlarda, daha iyi olmamız konusundaki öneriler dikkate alınması gerekir.  Pandemi döneminde anlaşılmıştır ki, evimizde ve yaşantımızın her alanında, sadece hastalıkta değil, hijyen her zaman gereklidir. Toplumun bulunduğu her alanda hijyen uygulaması, vaz geçilmez ihtiyacımız  olmaya devam edecek. Hijyende  Kullanılan o kadar çeşit ilaçlar var’ki, anlamlarını bilerek yapılacak dezenfekte, bizleri bulunduğumuz ortamda huzur sağlayacaktır. H/K departmanına gerekli önemin verilmesi gerektiği, şu zorlu süreçte daha iyi anlaşılır olmuştur. İnsanların işletmelerdeki memnuniyeti, Güleryüz, hijyenik ortam ve alacağı hizmetin kalitesinde, rahat bir ortamda konforunun. Sağlanmasıdır. Geleceğin sürdürüle bilir mesleği h/k olabilmesi için, personellerine maddi ve manevi desteğin hissettirilmesi. İş veren ve Gm dahil, departmanlar arası koordinasyonda h/k ya destekle, Sadece yapması gereken hijyen  işinin, en mükemmeline odaklanması sağlamalıdır.

OTED DERNEĞİ OLARAK HK mesleğini tanıtmak, sevdirmek  ve yaygınlaştırıp saygın bir meslek  olarak sektörde var olmasını sağlamaya çalışıyoruz. Derneklerin sektör açısından önemi ve değerini, sektöre kattığı faydaları görülecektir. H/K  desteklemeleri gerektiğini, böylelikle standartlara uygun kaliteli hizmet anlayışını yakalayabiliriz.Turizm dayanışması  insan güçü olduğu kadar,basınında desteği tamdır.Turizm Günlüğü Net inde mesleğimize verdiği destekten dolayı teşekkür ederim.

Ülkemizin ve Dünyanın geçtiği bu zorlu sürecin, bir an önce bitmesi. Sağlıklı ve güzel günlerde tekrar bir arada olmak dileğiyle, hayal etmek yetmez, harekete geçmek lazım.

sevgiyle kalın…