TEDARİKÇİ FİRMALARLA BERABER TURİZM

TEDARİKÇİ FİRMALARLA BERABER TURİZM Turizmde sektörü tedarikçileri, kurumsallaşma  projelerini askıya aldı. Kurumsal şirketler yapılanmalarını  gözden  geçirmekte. Otellerde  ise işletim sistemleri çökmüş, sadece zorunlu personeller harici haraketlilik yok.

TEDARİKÇİ FİRMALARLA BERABER TURİZM
Zeki  ATAR Merkezi  Satınalma  Müdür

TEDARİKÇİ FİRMALARLA BERABER TURİZM

Arz ve talep dengelerinin yer aldığı Turizm ihtiyaçlarına  geciken cevapları  aramakta. Öncelikle mesleğe 40 yıl süre ile emek vermiş kardeşimiz Haydar ÇETİN e,  teşekkür ederim. Turizm Günlüğü.Net sitesi  kurarak, Turizmin aradığı cevapları bulabilmek,  imkanlarından faydalanmak  artık daha kolay. Çalışanların ve departman müdürlerin,  görüşünün  yer alacağı platformlara ihtiyacı  vardı. sorulara cevap aramaya çalışan, turizme gönül vermişler vardı.  Turizm  camiamıza  hayırlı olsun.  Turizme bağlı  10 milyona yakın direk veya dolaylı yoldan çalışanların  bağımlılığı  bulunmakta. Camiamız büyüklülüğü,  hiçbir sektörde,  olmadığı  kadar  heyecan  vericidir..

Turizmde sektörü tedarikçileri, kurumsallaşma  projelerini askıya aldı. Kurumsal şirketler yapılanmalarını  gözden  geçirmekte. Otellerde  ise işletim sistemleri çökmüş, sadece zorunlu personeller harici haraketlilik yok. Satınalma   linen, cam, porselen, metal kağıt, plastik vs  gibi  ürünlerin siparişleri, sezon başı  verildi. Fabrikalar da üretimler yapıldı ve sezona hazırlık için çift  verdiye  çalışan sektörler bile oldu. Otellere sevkiyatlardan giden gitti, kalanlar gönderilemeden stokta kaldı. Amblemli ürünlerin başka mezatta satılması söz konusu değil.  Tarla ve sera üreticilerin yanında, otellere güvenip üretim yapan köylünün durumu var. Hayvancılık sektörü şimdi kurban bayramındaki satışlara bel bağladı.  Dünya şartları işletmelerin  acil standartlarını değiştirdi. Sezonun açılması için bir yıl daha firmalar ürünleri ile  uykuya yattı.

Turizm  iç  Pazara  açılırken, mevcut  sanayi  ürünleri  doluluklara  göre  yeterli denildi. Gündem hijyen ve dezenfektan. Satınalma camiası depolarındaki yiyecek ve içecekleri sezon başı firmalara iadelerini yaptı. Zorunlu alımlar dışında yaprak kıpırdamıyor. Şimdi cost hesapları müdür ve patronların vaz geçilmezi oldu. Firmalar geçen yıllarda  haftalık malzemelerini otellere bırakır ken, şimdi haftada üç sefer yapmak zorunda. Belirsizliklerin zirve yaptığı dönemde, bütçe çalışmaları da askıya alındı. Bütçe yıllık değil, haftalık işler oldu.

Otele alınan ürünlerin alımı, depo, departmanlar dahil tüketim aşamasına kadar, hijyen kuralları işlemekte. Bakanlığın yasal  denetimlerindeki kontrolleri, daha samimi işler halde devam etmekte. Turizm  zorlu süreçten geçerken, zararları tartışılamaz. Fakat dünya standartlarından bir adım önde gidişimizin, gerçeği de göz ardı edilemez. 

Çağın olumsuzluk dengesizliğini  bahane edip, işler çarkları durduramazsınız. Şartların getirisi  neyse  plansız hareket etmemiz gerek.  Bilim insanlarının söylediği bir  günün şartları, diğer günleri  bağlamıyor. Otelin açık veya kapalı olması,  firmalarla olan ilişkilerin sıcaklığını kaybettirmiyor. Satınalma dünyası şimdilerde hareketsiz, acilen spora ihtiyacı var. Haraketliliğe alışınca  boşluklara  alışmak  zor. Şartların bir an önce  haraketlenmesi  ve  heyecanını  bizlerle  hissettirmesi. Geleceğe dair turizmin ve sektöre bağlı camianın toparlanmasını  ve mağdurların ve mağduriyetlerin  giderilmesini  isterim

Turizm Camiamıza  sağlıklı  ve  hayırlı  sezonlar  dilerim.

          Saygılarımla