Suudi Arabistan 7 ay Sonra 10 Bin Kişiyi Umreye Kabul Edecek

Covid-19: Suudi Arabistan 10 bin kişiye umre vizesi verecekSuudi Arabistan koronavirüs salgını nedeniyle yedi aylık bir aradan sonra umre için yaklaşık 10 bin yabancının gelmesine izin verdi.

Suudi Arabistan 7 ay Sonra 10 Bin Kişiyi Umreye Kabul Edecek
Suudi Arabistan 7 ay sonra 10 bin kişiyi Umreye kabul edecek

Hac ve Umre Bakan Yardımcısı Amr Al-Maddah, hacıların dini mekanlara götürülmeden önce üç gün boyunca karantinada tutulacağını açıkladı. Sadece 50 yaşından küçük hacıların kabul edileceği ziyarette, Meddah, hacı adaylarının sürekli testten geçirileceğini ve vakaların yakından takip edileceğini bildirdi.

Geçen yıl 19 milyon Umre ziyaretçisini ağırlayan körfez ülkesi, bu sene Covid-19 salgını nedeniyle Hac ziyaretlerinin "sembolik" seviyede tutulacağını ve ülkedeki bin hacı adayı ile sınırlandırılacağını duyurmuştu.

Kısa süre önce ise günde 6 bin adayın hac ziyareti yapmasına yeşil ışık yakılmıştı.

Büyük bir turizm kaynağı

Dünyanın en büyük petrol ihracatçısı Suudi Arabistan'ın diğer büyük bir gelir kapısı da Hac ziyaretleri. Veliaht Prens Muhammed bin Salman ülkenin ekonomisini çeşitlendirmek amacıyla ülke turizmini büyütmek için adımlar atmış, Umre ziyaretçilerini 2020'ye kadar 15, 2030'a kadar 30 milyona çıkarmayı hedeflemişti. Fakat bu plan Covid-19 nedeniyle büyük darbe aldı.

Resmi verilere göre hacıların konaklama, ulaşım, hediye, gıda ve vergi masrafları sayesinde ülke yılda 12 milyar dolar gelir elde ediyor.

Yaş sınırlamasının 2021 yılında nasıl olacağı soru işareti olmaya devam edecek. Hacı adayların ülkelere göre değişiklik göstereceğide beklentiler arasında. Suudi yetkililerin ilerleyen zamanda, hacı adaylarının kişi sayısı ve yaş sınırlamalarıo ile ilgili açıklama yapması bekleniyor.

Suudi Arabistan'da, koronavirüs salgını nedeniyle iki ayı aşkın süredir kapalı tutulan camiler, yeniden ibadete açıldı.

Suudi makamları, Medine'deki Mescidi Nebevi'nin pazar gününden itibaren kademeli olarak açılacağını duyururken, Hac ve Umre Bakanlığı ise Mekke'de umre ve Mescid-i Haram'a ziyaret yasağının Covid-19 salgını sebebiyle devam edeceğini bildirdi.

Yaklaşık 90 bin cami, yapılacak dezenfekte çalışmalarının ardından yeniden ibadete açılacak.

Riyad yönetimi, 27 Mayıs'ta Covid-19 önlemleri kapsamında uyguladığı tedbirleri hafifletmek ve normal yaşama dönmek amacıyla 31 Mayıs Pazar gününden başlayarak Mekke'de "iki aşamalı normalleşme planı" uygulanacağını açıklamıştı.

Buna göre 3 hafta süreceği kaydedilen ilk aşamada, Mekke'ye giriş çıkışlara izin verileceği ve 06.00-15.00 arasında sokağa çıkılmasına müsaade edileceği aktarılmıştı.

Namazlar saflarda ikişer metre mesafeyle kılınacak

Din İşleri Bakanlığı, sosyal mesafe gereği saflarda namazların ikişer metre arayla kılınması, maske takılması ve camilerin içerisinde hiçbir şekilde tokalaşma ya da sarılma olmaması gerektiğini bildirdi.

Ayrıca 15 yaş altı çocukların camiye gelmemesi, ileri yaşlıların ya da kronik rahatsızlığı bulunanların namazlarını evlerinde kılmaları, istenirken herkesin kendi seccadesini kullanması ve camilerde abdest alınmayacağı belirtilerek camiye abdestli şekilde gelinmesi gerektiği ifade edildi.

Söz konusu tedbirler kısa mesajla halka gönderildi.

Kısıtlamalara camilerin namazdan 15 dakika önce açılıp namazdan 10 dakika sonra da kapatılması, Cuma namazı ve hutbesinin ise toplamda 15 dakikayı geçmemesi şartı da eklendi.

Suudi Arabistan'da bugün itibarıyla iç hat havayolu seferleri de yeniden başlıyor. Ayrıca devlet memurlarının kademeli olarak ofislerine dönmelerine izin verildi.