ABD Seyahatlerinde, Uluslararası Aşı Pasaportunu Destekliyor

OAG firması Amerikalılarla Temmuz ve Ağustos’ta 1.800 kişi ile anket yaptı. Yaklaşık dörtte üçü uluslararası aşı pasaportlarını istiyor. Yüzde 70'i uluslararası aşı pasaportlarına destek olurken, Aşısızların yüzde 56'sı seyahat etmeleri gerekse bile aşılanmak istemiyor.

ABD Seyahatlerinde, Uluslararası Aşı Pasaportunu Destekliyor
Müşterilerin yarısı iki ila altı ay arasında rezervasyon yapıyor. Yüzde seksen sekizi bilet fiyatlarının önümüzdeki 12 ayda artmasını bekliyor

Uçak şirketleri şimdilerde bir karar alması gerekiyor.“ Birçok havayolu, hükümet ve destinasyonu, uçmak için aşıları zorunlu kılmayı aktif olarak düşünüyor

OAG'nin Temmuz ve Ağustos aylarında 1800'den fazla ABD'li gezginle yaptığı ankete göre, gezginler yeniden gökyüzüne çıkıyor, ancak hava yolculuğunun yakın geleceği oldukça çalkantılı olmaya devam ediyor. ABD'deki yerel kapasite, geçen yılın aynı dönemine göre Haziran – Ağustos 2021 arasında %81 arttı. Artış, güçlü tüketici talebiyle destekleniyor; OAG tarafından ankete katılan tüketicilerin %70'i gelecek için uçuş rezervasyonu yaptı.

Yolcuların uçma istekleri artarken, Delta varyantı, artan COVID bulaşma oranları ve aşılama tercihleri, yakın ve orta vadeli görünüm üzerinde büyük bir baskı oluşturuyor. OAG tarafından ankete katılan tüketicilerin büyük çoğunluğu tam olarak aşılanmış olduklarını bildirmektedir. Ancak OAG, aşılanmamış bireylerin yalnızca %15'inin bir sonraki seyahatlerinden önce aşı olmayı planladığını tespit etti.

Birçok havayolu ve destinasyon, güveni güçlendirmek ve bulaşmayla mücadele etmek için aşı zorunluluklarını düşünüyor. Ankete katılanların yüzde altmış sekizi, yurt içi aşı pasaportlarıyla ilgilendiklerini veya istediklerini söyledi. Yüzde 70'i, uluslararası seyahat için aşı pasaportlarının gerekli olduğuna inanıyor. Endişe verici bir şekilde, henüz aşı olmadıklarını söyleyenlerin %56'sı, havayolu, havaalanı veya varış yeri seyahat etmesini gerektirse bile yine de aşı olmayacaklarını söyledi.

“ Aşı talimatları kutuplaştırıcı bir konudur. OAG APAC Başkanı Mayur Patel , “ Birçok havayolu, hükümet ve destinasyonunda, uçmak veya girmek için aşıları zorunlu kılmayı aktif olarak düşünüyor. Gezginlerin çoğu aşı pasaportlarının kullanımını destekliyor ” dedi. “ Bu, sıcak ateşe yakıt eklese de, tüm seyahat pazarının devam eden gücü ve esnekliği, doğrudan daha yüksek aşılama seviyeleri ve daha düşük bulaşma oranları ile bağlantılıdır .”

OAG'nin araştırmasından elde edilen diğer çıkarımlar

Devam eden COVID-19 endişeleri, bazı yolcuları ayakta tutuyor. Henüz uçuş rezervasyonu yaptırmamış olan katılımcıların %30'unun %40'ı aşı oranlarının ve düzenlemelerinin iyileşmesini, %30'u ise aşı pasaportunun gerekli olmasını bekliyor.

İş seyahati görünümü bulutlu olmaya devam ediyor. İş amaçlı seyahat edenlerin yalnızca %62'si şirketlerinin önümüzdeki 12 ay içinde hava yolculuğu yapmayı planladığını söylerken, %38'i şirketlerinin hiçbir planı olmadığını (%20) veya belirli planları olmadığını (%18) söyledi.

Tatil seyahatinin geri dönmesi bekleniyor. 2021 tatil seyahat sezonu, 2020'den çok daha güçlü olmayı hedefliyor. OAG tarafından ankete katılan ve genellikle tatiller için uçtuğunu söyleyen gezginlerin %38'inden bu grubun yalnızca %40'ı 2020'de bunu yaptı. Bu yıl, bunun yüzdesi Uçmayı planlayan grup ikiye katlandı (% 85). Şükran Günü haftası için planlanan kapasite, şu anda geçen yıla göre %47 daha fazla yurt içi koltuk rezervasyonu ile benzer bir hikaye anlatıyor.

Rezervasyon davranışı düzensiz kalır. Ankete katılan gezginlerin yaklaşık yarısı hala kısa sürede (iki hafta ila bir ay önceden) rezervasyon yapıyor. Yarısı iki ila altı ay arasında rezervasyon yapıyor. Yüzde seksen sekizi, bilet fiyatlarının önümüzdeki 12 ayda artmasını bekliyor.