Ben Bir Lider Yönetici Adayıyım

Yılların deneyimi bana şunu gösterdi ki, kendini yönetebiliyor, kararlarını güvenle alabiliyorsan iyi bir Lider yönetici adayı olabilirsin. Meşhur bir slogan vardır, “En kötü karar alınmayan karardır”. Ben bunun çok iyi bir yol gösterici olduğuna inanıyorum.

Ben Bir Lider Yönetici Adayıyım
Bülent ÇAPAR Kariyer planı çocukluktan başlar ben doktor olacağım Çünkü anneler de söyler

Hadi bu sloganla yola çıkalım dersem, aklımıza neresinden başlayalım sorusu gelecektir mutlaka. Önemli mi? Bir başka slogan, “Başlamak yarısını bitirmektir”.

“Göç yolda düzelir” e ne dersiniz?

Ne olmak istediğimizi belirledik, böylece kararımızı aldık, yola çıktık, nereden başlayacağımızı belirledik, böylece başladık, doğru mu yaptık bilmiyoruz, sık sık gözden geçirmelerle sorgulamalar yaptık, yanlışlar tabi ki var, bu yanlışları düzelterek gideceğiz

Güzel değil mi? Başladık, bir süre sonra kendimizi tanımaya başladık. Neyi sevip neyi sevmediğimizi gördük. Hep futbolcu olmak istemiştim, ama yolda baktım ki kabiliyetim yok, o yolda giderken söylediğim bir şarkıya bayıldım, o zaman neden şarkıcı olmayayım dedim, şimdi o yolda gidiyorum, nefes tekniği, solfej v.s.

Kariyer planı çocukluktan başlar, ben doktor olacağım. Çünkü anneler de söyler, büyüyünce benim oğlum/kızım doktor olacak. Çocukluktan çıkıldığı andan itibaren komşunun oğlu/kızı ilk etkilendiğimiz kişiler olurlar. Yaşları abladır, abidir, ama biz aşık oluruz. Bir şeyleri çeker bizi. Ben onun mesleğinden olacağım demeler başlar. Annemizin doktor olacak demeleri, bizim etkilenmemiz önemini yavaş yavaş yitirir. Ve biz komşumuz abimiz, ablamızın mesleğine yönleniriz. Sonra onlar evlenir giderler, etkileri yavaş yavaş kaybolur. Sonra TV kahramanları, sinema filmleri…

Hayat böyle geçip giderken birden birileri sendeki becerileri fark eder, başlar seni işlemeye. Ve belki de baya bir zorlamadan sonra belki de hiç sevmediğin bir mesleğin içinde bulursun kendini.

Bir sloganımız daha vardı hani, “Eşini ve işini seversen mutlu olursun”.

Yani demem o ki, mesleğini seçerken neye kabiliyetin varsa, neyi seviyorsan kariyerini o yolda yapmaya çalışmalısın.

Seviyorsan, kabiliyetin de varsa;

 • Tüm zorlukların üstesinden gelebilirsin,
 • Doğru çözümler bulabilirsin,
 • Kendini hedeflediğin lider yöneticiliğe doğru götürecek programları yapabilirsin.

Çünkü biliyorsun ki sonunda terfi, sorumluluk, zam gibi ödüller var.

O zaman ne duruyorsun, hadi hemen başla.

Nasıl başaracağın konusunda birkaç önerimi aşağıda bulabilirsin.

 • Bir kere senden daha az kabiliyetli birilerinin yönetimi altında olduğun düşüncesini kafandan atmakla başlayabilirsin. 1 puan.
 • Sizi ve özellikle çevrenizdekileri nelerin motive ettiğini bilmeniz, 1 puan.
 • En iyi özelliklerinizi ön planda tutup, en kötülerinizi de değiştirdiniz, 1 puan.
 • Yöneticilik tekniklerini yavaş yavaş öğrendiğinizi hissettiniz, 1 puan.

Dört üzerinden dört…

Hadi iyi bir lider yönetici olmak için nelere sahip olmamız gerektiğini madde madde işleyelim;

 1. Günlük yaşamak fikrinden uzaklaş, aman daha 5-6 yıl var demekten vaz geç ve geleceğini bugünden planlamaya başla.
 2. Sakın aklından çıkarma, birlikte çalışacağınız kişiler işlerini yapmaktan, başarıya ulaşmaktan, aferin denmesinden hoşlanan, engellenmekten hoşlanmayan, kurumun bir parçası olduklarının görülmesinden, kendilerinin sorunları ile ilgilenilmesinden hoşlanırlar.
 3. Her insanın farklı kişilikleri olduğunu, herkesin aynı şekilde motive olacağını düşünme.
 4. Her insanın özelliklerini bil ve onların bu özelliklerinden yararlan.
 5. Asla ve asla ön yargılı olma.
 6. EMPATİ işte en sihirli kelime. Hayatının her alanında empati yap.
 7. Her zaman, her durumda kibar ol, üstten bakma. Yönetici olmak olumsuz ve sert olmayı gerektirmez.
 8. Övgüleri toplum içinde, yergileri yalnızken yapman gerektiğini hep aklında tut.
 9. Azarlamak acizliktir, sakın unutma.
 10. Yönetici işleri doğru yapan, lider doğru olanı yapandır diye tarif edilmiştir. İyi bir LİDER Yönetici olmak için uğraş verin.
 11. Manevi motivasyon maddiyatın önündedir çoğu zaman. Patronun yaptığı işten mutlu olduğunu söylemesi, evinde eşi ve çocuklarına kadar ulaşmış bir övgü, onun ailesinin gözünde bir kahraman olmasını sağlayabilir. Ancak abartıya kaçmadan
 12. İyi bir lider yetki dağıtımları yapar. Hatta ekibiyle birlikte çalışır.
 13. Asla taklitçi olmamak, kendin olmak ekibinin güveni için önemlidir.
 14. Kendini iyi tanıyıp, eksikliklerini gidermek için eğitimler al.
 15. İnsanın en büyük derdi kuruntularıdır.

Yaşanmış bir olay okumuştum, adam ormanda dolaşırken birden karşısına bir ayı çıkar, adam o anda donar kalır. Kaçsa yakalanır mı, dursa ölü taklidi yapsa ayı çakar mı ikilemi yaşarken bir şey beni dürttü, kaç dedi, bu iç sesimdi, döndüm iç sesim ve ben öyle bir kaçtık ki, ayıya iki kat fark attık… Bu korkudur. Hayat boyu aklınızdan çıkmaz.

Kuruntu ise her an bir ağacın arkasından bir ayı çıkar beklentisidir. Bu hep sizinledir ve siz izin verdiğiniz için vardır. Onu siz beslersiniz, sonunda tutsağı olursunuz. Kesin olarak bundan kurtulmalısınız.

İyi bir lider yöneticinin kuruntuları olmaz. Düşünsenize sürekli olarak acaba ekibim kaytarıyor mu, beni kandırıyor, arkamı döndüğümde hakkımda dedikodu yapıyorlar mı diye düşünmeniz çok sayıda hata yapmanıza yol açacaktır.

Kurtulmanın tek yolu bu düşünceleri öldürmektir. İşe giderken bugün bu düşünceyi alıp karşıma konuşacağım ve ona kızacağım deyin ve bir sonraki gün onları gömün bir yere.

Temel olarak bu bilgileri alıp cebimize koyalım.

En iyisi ben olacağım diyorsan:

 • Konunuza hakim olun, gerçeklerden asla kaçmayın,
 • Kendinizi insanları yönetmek için onları eğitecek, onlara danışmanlık yapabilecek, motive edecek, onları yönlendirip yetiştirecek bilgiye sahip olun.
 • Mali kaynakların yönetimine hazır olun,
 • Ürününüzü iyi tanıyın,
 • Kar odaklı düşünmeyi öğrenin,
 • Satış teknikleri geliştirin,
 • Başaracağım fikrini hep aklınızda tutun,
 • Her yıl daha sıkı ve daha fazla çalışın, sürekli gelişmeler kaydedin, sırt üstü yatıp armut piş, ağzıma düş beklemeyin. Bilin ki o şans bir gün mutlaka gelecektir.

Z kuşağı bu bilgilerin dışında bir de bilişim çağının etkileri ile donanacak. Donanmak zorunda. Çünkü onlara rakip yapay zekalar olacak. Bilişimin ön gördüğü her şey, yenilikçilik, yaratıcılık ve sürekli gelişim onları öne geçirecek yetkinlikler olacak.

 Sevgi ve Selamlarımla

Bülent Çapar

Eski İnsan Kaynakları Yöneticisi

Yeni İnsan Kaynakları Eğitimcisi