IATA Seyahatle İlgili Kalan Son COVID Açıklaması

IATA: Uluslararası bir halk sağlığı acil durumu olarak COVID'in sona ermesine ilişkin açıklama yaptı. "IATA, yeni en iyi uygulamaları ve rehberliği uygulamak ve gelecek yıllarda halk sağlığını ve refahını yönetmek ve korumak için daha dirençli ve başarılı bir yaklaşım sağlamak için DSÖ ve ICAO dahil olmak üzere küresel ortaklarla çalışmaya kararlıdır." IATA Genel Müdür Yardımcısı Conrad Clifford diyor.

IATA Seyahatle İlgili Kalan Son COVID Açıklaması
Seyahat perspektifinden hükümetler tarafından getirilen kısıtlamaların bilimsel dayanağının tutarlılığı

CENEVRE - Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) , Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü'nün Uluslararası Sağlık Tüzüğü'nün 15'inci toplantısının bitiminde yaptığı ve COVID'in artık bir halk sağlığı acil durumu olmadığını ilan ettiği bir açıklamaya yanıt verdi. uluslararası endişe (PHEIC).

uluslararası öneme sahip bir halk sağlığı acil durumunu temsil etmediğini resmen kabul etmesi iyi bir haber. Örneğin Çin ve ABD hükümetlerinin seyahatle ilgili kalan son COVID kısıtlamalarını gevşetme kararları, dünyanın normale dönmek için elinden gelenin en iyisini yaptığının kanıtı. Ancak pandeminin ne kadar korkunç bir felaket olduğunu asla unutmamamız önemlidir. Her şeyden önce, sevdiklerini kaybeden aileler için bir trajediydi ama aynı zamanda, hala doğru bir şekilde anlaşılmayı bekleyen sonuçları olan bir ölçekte ekonomik ve sosyal bir felaket oldu. Bu nedenle, gelecekteki sağlık acil durumlarını yaşamlara ve geçim kaynaklarına çok daha az zarar vererek yönetmeye daha iyi hazırlandığımızdan emin olmak için bu pandemiden dersler çıkarmak çok önemlidir.

Seyahat perspektifinden, hükümetler tarafından getirilen kısıtlamaların bilimsel dayanağının, tutarlılığının veya net iletişiminin olmamasının, birçoğunun virüsün yayılması üzerinde çok az etkiye sahip olduğu anlamına geldiğini, ancak milyonlarca insanın neden olduğu sefaleti şiddetlendirdiğini biliyoruz. artık ailelerini ziyaret edemiyor veya işlerini yürütemiyorlardı. Ve havacılık için bu, risk altındaki milyonlarca iş ve yıllar öncesine dayanan küresel hava bağlantısı anlamına geliyordu. Bu nedenle, hükümetlerin COVID'den alınan derslere - neyin işe yarayıp neyin yaramadığına - kulak vermesi önemlidir. Bir sonraki küresel halk sağlığı acil durumu sırasında alınan kararlar tutarlı olmalı, bilime dayalı olmalı, risk değerlendirmesi yapılmalı ve iyi iletilmelidir.

Aynı şekilde, aşıların, ilaçların, ekipmanların ve tıp uzmanlarının hareketini sağlamada havacılığın oynadığı hayati rolün farkında olan hükümetler, küresel hava bağlantısını ve tedarik zincirlerini sürdürmek ve havacılık personelini bu tür kısıtlamalara tabi olmak yerine kilit çalışanlar olarak belirlemek için her türlü çabayı göstermelidir. katı karantina kısıtlamaları.

Daha iyi hazırlık, örneğin hükümetler ile sanayi ve havacılık ile sağlık sektörleri arasında daha etkili işbirliğini gerektirecektir. IATA, yeni en iyi uygulamaları ve rehberliği uygulamak ve gelecek yıllarda halk sağlığını ve refahını yönetmek ve korumak için daha dirençli ve başarılı bir yaklaşım sağlamak için DSÖ ve ICAO dahil olmak üzere küresel ortaklarla çalışmaya kararlıdır.”

IATA, COVID'in sona erdiğini uluslararası bir halk sağlığı acil durumu olarak ilan etti