İngiliz İçgüdüsü Covid Pasaportlarına Karşı Çıkıyor

İngiltere'nin muhalefet partisi İşçi Partisi lideri Keir Starmer, "İngiliz içgüdüsünün" bu tür belgelere aykırı olabileceğini söyleyerek, insanların ağırlama ve eğlence mekanlarına erişmesine izin vermek için sözde aşı pasaportlarının kullanımına dair şüphelerini dile getirdi.

İngiliz İçgüdüsü Covid Pasaportlarına Karşı Çıkıyor
Starmer Daily Telegrapha Bunun gerçekten zor olduğunu düşünüyorum

Hükümet, ekonominin bazı sektörlerinin yeniden açılmasına yardımcı olmak için insanlardan barlar veya spor etkinlikleri gibi kalabalık alanlara erişmek için bir COVID-19 aşısı kanıtı göstermelerini isteme fikrini gözden geçiriyor. İngiliz muhalefet lideri, 'İngiliz içgüdüsü' muhtemelen COVID pasaportlarına karşı çıkıyor

Starmer, hükümetin önerilerini incelemeden önce girişimi destekleyip desteklememe konusunda resmi bir karar vermeyeceğini, ancak ölüm oranlarının sıfıra yaklaşması ve hastaneye başvuruların çok düşük olması durumunda halkın bu fikre karşı çıkabileceğini belirtti.

Starmer Daily Telegraph'a "Bunun gerçekten zor olduğunu düşünüyorum ve bunda net bir siyah-beyaz, evet-hayır kolay cevabı varmış gibi davranmayacağım" dedi.

"Virüsü tam anlamıyla kontrol altına alırsak, ölüm oranları sıfıra yakın, hastaneye girişler çok, çok düşükse, bu koşullarda İngiliz içgüdüsü aşı pasaportlarına karşı olacaktır" dedi.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson geçen ay, bazı barların müşterilerden aşı sertifikaları üretmelerini isteyebileceğini, ancak kararın ayrı ayrı mekanlara bağlı olabileceğini söyledi. Bu tür kuralların getirilmesinde "ahlaki karmaşıklıklar" olduğunu kabul etti.

Liberal Demokratların lideri Ed Davey, bu hafta Birleşik Krallık'ta COVID-19 pasaportlarının kullanımını "liberal olmayan" ve "uygulanamaz" olarak nitelendirdi ve Johnson'ın partisindeki bazı milletvekilleri bu planlara karşı çıktı.

İngiltere 4,3 milyon COVID-19 vakası ve 126.000'den fazla insanın toplam ölü sayısı kaydetti, bu dünyadaki en yüksek oranlardan biri.