İngiltere 19 Temmuzu Özgürlük Günü İlan Etti

Başbakan Boris Johnson Pazartesi günü yaptığı bilgilendirmede, İngiltere'nin kalan COVID-19 kısıtlamalarının çoğunu 19 Temmuz'da kaldırabilme yolunda olduğunu, şimdiye kadarki en emin ifadesinde "Özgürlük Günü" olarak adlandırılan şeyin planlandığı gibi gerçekleşeceğini belirtti.

İngiltere 19 Temmuzu Özgürlük Günü İlan Etti
Delta varyantı tarafından yönlendirilen koronavirüs vakalarının artmasıyla hükümet tarihi 19 Temmuza erteledi

Sağlık bakanı Matt Hancock'un kısıtlamaları ihlal ettiği için istifa etmesinin ardından, hükümeti yeniden ateş altında olan Johnson, geçen hafta İngiltere ekonomisinin kilidini açmayı ummuştu.

Ancak, büyük ölçüde daha bulaşıcı Delta varyantı tarafından yönlendirilen koronavirüs vakalarının artmasıyla hükümet, tarihi 19 Temmuz'a erteledi.

"Geçtiğimiz her gün, benim ve tüm bilimsel danışmanlarımız için 19 Temmuz'da bunun gerçekten son nokta olduğunu ve COVID öncesi olduğu gibi hayata geri dönebileceğimizi söyleyecek bir konumda olmamız çok daha net. Johnson gazetecilere verdiği demeçte.

Hancock'un yerini alan Sajid Javid Pazartesi günü yaptığı açıklamada kısıtlamaların bir an önce kaldırılmasını istediğini söyledi.

Hancock, insanların ev dışından biriyle yakın temas kurmasının kurallara aykırı olduğu bir zamanda, Sun gazetesinin ofisinde bir yardımcısını öptüğü ve kucakladığı fotoğraflarını yayınlamasının ardından istifa etmek zorunda kalmıştı.

Johnson başlangıçta Cuma günü, Hancock'un kamuoyu önünde özür dilemesinin ardından meselenin kapandığını düşündüğünü ve Cumartesi günü istifa mektubunu almak zorunda kaldığı için üzgün olduğunu söyledi.

"Cuma günü haberi okudum ve Cumartesi günü yeni bir sağlık sekreterimiz var ve bence bu bir pandemide ilerlemek için doğru hızda" dedi.