Kanada'ya hava yolculuğu için yeni test gereksinimleri

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA), 7 Ocak 2021'den itibaren yürürlüğe girecek olan tüm hava yolcuları için Kanada'nın yeni COVID-19 test gereksiniminden duyduğu derin hayal kırıklığını dile getirdi. Sanayi aylardır karantina önlemleri olmadan sınırları yeniden açmak için sistematik test çağrısında bulunurken, bu yalvarmaları özellikle Kanada'da sağır kulaklara düşmüştür. Şimdi, sadece 'her iki dünyanın en kötü' olarak tarif edilebilir bir karar, hükümet yolcular kanada'ya planlanan kalkış önce 72 saat içinde alınan olumsuz bir COVID-19 moleküler polimeraz zincir reaksiyonu (PCR) testi kanıtı sağlamak, aynı zamanda mevcut seyahat kısıtlamaları ve karantina gereksinimlerini kaldırmak için azalan bir karar.

Kanada'ya hava yolculuğu için yeni test gereksinimleri
Kanada ya hava yolculuğu için yeni test gereksinimleri

Bu yeni şartı bu kadar kısa sürede yolculara empoze etmek hem duygusuz hem de pratik değildir. Dahası, havayolu şirketlerinin yolcuların yeni kurala uygunluğunu kontrol etmesi tamamen gerçekçi değildir, çünkü bir yolcunun test edilip edilmemek için elinden geleni yapAmadığını belirlemek havayolunun görevi olamaz.

Kanada zaten seyahat yasakları ve karantinaları da dahil olmak üzere dünyanın en acımasız COVID-19 sınır kontrol rejimleri vardır. COVID-19 testi uluslararası kabul görmüş bir risk azaltma stratejisi olsa da mevcut 14 günlük karantina kuralını ayarlama veya havayollarının Kanada'ya seyahat etmek isteyen yolcular üzerinde gerçekleştirmek için gereken sıcaklık kontrollerini ortadan kaldırma gibi bir plan bulunmamaktadır. Ayrıca, pcr testinin neden kabul edilebilir tek test olduğuna dair bir açıklama yapılmadı ve bunun pek çok ülkede hazır olmadığı göz önüne alındığında.

Uzun süreli sınır kapatmanın ciddi ekonomik sonuçları şimdiden ortada. Son tahminler, havacılık sektörünün Kanada ekonomisine doğrudan GSYİh katkısının 2020'ye göre 2019'a göre 10,39 milyar abd doları azalarak yaklaşık 146.000 Kanadalı işi riske attığına dair gösteriyor. Daha geniş bir seyahat ve turizm ekonomisine GSYİh katkısındaki yıllık düşüş 21,29 milyar ABD Doları olarak tahmin ediliyor ve yaklaşık 286 bin iş risk altında.

Daha az ölçülebilir, ama aynı derecede trajik bu tünel-vizyon politikaları dünyadan Kanada kapatmak için ailelerden ayrılmış bireyler veya işsizlik ile başa çıkmak için mücadele üzerinde yaşıyorsanız etkisidir. Halk sağlığı en önemli önceliktir. COVID-19'u kontrol altına alma çabaları, sınırların kapatılması ve seyahatin cesaretinin Kanadalıların zihinsel refahı üzerindeki zararlı etkilerini tam olarak hesaba katmalıdır.

İlerlemenin yolu, karantina önlemlerinin yerine gelen yolcuların test lerinin iyi planlanmış ve eşgüdümlü bir şekilde uygulamaya konulmamasıdır. Mevcut enfeksiyon seviyelerinde, test gezginler sınırları açılması Kanada'da bulaşıcı ek risk teşkil etmeyecektir sağlayacaktır. Aksini kanıtlaması için hükümete meydan okuyoruz.

Bu arada, Kanada hükümeti bu girişimi tanımlanana kadar beklemeye almakla görevlidir:

  • Testleri gereksinimleri ve gerçekçi uygulama zaman çizelgeleri elde etmek için sanayi ile koordine;
  • Karantina önlemlerinin yerine test ederek bulaşıcı hastalık riskini güvenle yöneterek sınırları güvenli bir şekilde yeniden açmak için bir politika yol haritası

COVID-19 ile güvenli bir şekilde yaşamak için adımlar atarak 2021'e başlamalıyız. Sınır kapatmalarının kaldırılması veya karantina gerekliliklerinin kaldırılmasıyla sonuçlanmadıysa test uygulamanın ne anlamı var? Dokuz aylık kapalı sınırlar ve hapsedildikten sonra, karşı-üretken bir test politikasının feci şekilde uygulanmasıyla yanlış yönde ilerlemeyi göze alamayız.