Ramazan Seyahati Canlanıyor

Orta Doğulu tatilciler için öne çıkan destinasyon 2019'da yüzde 178 ile Maldivler olacak. Hepsi geçen yıl Ramazan ayının sonuna göre son derece sağlıklı. Forward Keys'in son verileri , Ramazan ayının sonunda seyahat etme geleneğinin bu yıl önemli bir canlanma yaptığını ortaya koyuyor. 13 Nisan itibariyle, festivalin son on gününü (22 Nisan – 2 Mayıs) kapsayan seyahat için Orta Doğu'dan giden uçuş rezervasyonları, geçen yılki eşdeğer dönemde seyahatlerde yüzde 220 artışla yüzde 64 veya pandemi öncesi seviyelere ulaştı.

Ramazan Seyahati Canlanıyor
İyileşme aynı zamanda premium sınıf seyahate doğru ilginç bir eğilim gösteriyor

Giden pazarın en güçlü şekilde toparlanması beklenen, rezerve edilen kalkışların 2019 seviyelerinin %90'ına kadar çıktığı Bahreyn'dir. Onu %86 ile Ürdün, %84 ile BAE, %75 ile Katar ve %68 ile Kuveyt izlemektedir. Giden pazarların daha derin analizi, önemli bir özelliğin eve seyahat eden gurbetçi işçiler olduğunu ortaya koymaktadır. Örneğin, BAE'den en çok gidilen yerler Pakistan ve Hindistan'dır ve Bahreyn'den BAE, Hindistan ve Bangladeş'tir.

Orta Doğulu tatilciler için öne çıkan destinasyon 2019'da %178 ile Maldivler olacak. Hepsi geçen yıl Ramazan ayının sonuna göre son derece sağlıklı. Bir sonraki en iyi performans gösteren destinasyonlar %12 ile BAE, %21 ile Türkiye ve Filipinler, %24 ile Tayland ve %26 ile İspanya.

Bu dönemde geleneksel olarak en popüler turistik destinasyonlardan biri olan İngiltere'ye yapılan rezervasyonlara bakıldığında, çeşitli kaynak pazarlardan gelen ilgide önemli bir fark var. En büyüğü olan BAE'den yapılan uçuş rezervasyonları 2019'un sadece %2 gerisindedir. Suudi Arabistan ve Bahreyn'den yapılan rezervasyonlar sırasıyla %17 ve %10 gerideyken, Kuveyt ve Mısır'dan yapılan rezervasyonlar sırasıyla %32 ve %59 öndedir.

İyileşme aynı zamanda premium sınıf seyahate doğru ilginç bir eğilim gösteriyor. 2019'da Kuveyt'ten Birleşik Krallık'a yapılan uçuşların %20'si birinci sınıf veya işletme sınıfındaydı; bu yıl oran %29'a yükseldi.

VisitBritain CEO'su Patricia Yates , "Körfez bizim için çok önemli bir turizm kaynağı pazarı ve en yüksek harcamalarımızdan biri. Uluslararası seyahat için bastırılmış bir talep olduğunu biliyoruz, bu nedenle Kuveyt ve Katar'dan premium sınıf seyahat için güçlü iştah da dahil olmak üzere Birleşik Krallık'a seyahat için devam eden iyileşmeyi görmek cesaret verici." Fransa, uçuş rezervasyonlarının sırasıyla %60, %46 ve %13 ile 2019'un önünde olduğu Mısır, Kuveyt ve BAE'den gelen ziyaretçiler arasında özellikle popüler görünüyor.

ForwardKeys Insights Başkan Yardımcısı Olivier Ponti şu sonuca vardı: “COVID-19 seyahat kısıtlamaları kaldırılırken dünya yeniden seyahat etmeye başlıyor; ve bu eğilim, Ramazan ayının sonunda geleneksel seyahate dönüş tarafından iyi bir şekilde gösterilmiştir. Pandemi boyunca Maldivler, ziyaretçileri çekmede son derece başarılı oldu ve kendisi için yarattığı itibar, özellikle Orta Doğu'dan gelenlerin %83'ünü oluşturan BAE ve Suudi Arabistan'da açıkça işe yaradı."