Tongcheng-elong'un CEO'su 3. çeyrekte etkili kurtarma stratejisine ışık tutuyor

Şirket, özellikle düşük seviyeli şehirlerde uygun maliyetli trafik kaynaklarına bakıyor ve ileriye dönük teknolojik yenilikler üzerine bankacılık yapıyor. Plan, 2021 yılına kadar yıllık 200 milyon ödeme yapan kullanıcıya sahip olmak.

Tongcheng-elong'un CEO'su 3. çeyrekte etkili kurtarma stratejisine ışık tutuyor
Tongcheng elong un CEO su ve İcra Direktörü Heping Ma, şirketin 3. çeyrek kazanç görüşmesi sırasında, şirketlerin zaman zaman belirsizliği planlayarak zorlu durumları

ChinaTravelNews , Ritesh Gupta - Çin'deki seyahat iş liderleri ve ilgili kuruluşları, finansal ve işletme ölçütlerini nasıl güçlendirmeye çalıştıklarını araştırıyorlar . Çevrimiçi seyahat kuruluşu Tongcheng-Elong Holdings tarafından yayınlanan üçüncü çeyrek Q3 sonuçları, krize çevik bir tepki vererek, olası her bileşeni nasıl incelemek ve toparlanmanın yolunu açmak zorunda kaldığını örnekledi.

Tongcheng-elong'un CEO'su ve İcra Direktörü Heping Ma, şirketin 3. çeyrek kazanç görüşmesi sırasında, şirketlerin zaman zaman belirsizliği planlayarak zorlu durumları nasıl anlaştıklarını paylaştı.

Şirketin varlık hafif iş modeline güvenebileceğini iddia eden Ma, "Tüm iş ortamı hala belirsizlikler ve zorluklarla dolu" dedi. 

Gelir, öncelikle konaklama rezervasyonu (% 36) ve ulaşım biletleme işlerinden (% 55) elde edildi. Tongcheng-eLong, konaklama rezervasyon hizmetlerinden elde edilen gelirin, geçen yılın aynı dönemine kıyasla 3. çeyrekte neredeyse düzleşerek 685 milyon RMB'ye ulaştığını paylaştı. 

Üst yönetim, kazanç çağrısı sırasında çapraz satış, düşük şehirler, veri yetenekleri ve diğer alanlar hakkında konuştu. 

Talebe göre ürün sunumunda doğaçlama yapmak 

Tongcheng-Elong ekibi, gerektiğinde ortaya çıkan talebe olduğu kadar dış değişikliklere de yanıt vermeyi seçti. Ekip, çeşitli şehirler arasında farklı trafik koşullarına ve kullanıcı taleplerine göre farklı ancak tanımlanmış pazarlama stratejileri üzerinde çalışmayı seçti. Bir örnek vererek Ma, çapraz satış stratejisini hızlandırmak için iç kaynaklarını optimize ettiğini paylaştı.

Ma, bunu konaklama segmentiyle harmanlayarak turistik cazibe biletleme işinden en iyi şekilde yararlanmaktan yararlanmaya değindi. "İkisinin kombinasyonunda potansiyel sinerjiler görüyoruz" dedi. 

Karar, konaklama işletmesinin son çeyrekte hızlanan bir toparlanma görmesiyle bir anda alındı. “(Bu işletme) satılan gecelik oda sayısı açısından sektör ortalamasından daha iyi bir büyüme gösterdi. Alt kademe şehirlere daha da girdikçe ve oradaki her kurtarma fırsatını değerlendirdikçe, platformumuzda satılan geceler, üçüncü çeyrek için çift haneli büyüme öngördü ve alt kademe şehirlerde yaklaşık% 30 büyüme. " Üçüncü çeyreğin sonunda, çevrimiçi seyahat şirketinin ülkedeki birinci sınıf olmayan şehirlerden kayıtlı müşterileri, toplam kayıtlı kullanıcıların% 86'sından fazlasını elde etti. Ayrıca, aynı üç ay boyunca, Weixin platformundaki yeni ödeme yapan kullanıcıların yaklaşık% 67'si, 2019'un aynı dönemine göre% 63,3 olan Çin'deki 3. kademe veya altındaki şehirlerden geliyordu. 

Ma, "Bunun (çapraz satış) yalnızca dahili verimliliği artırmakla kalmayacağına, aynı zamanda kullanıcılarımızın değişen ihtiyaçlarına daha iyi hizmet verebilmek için yenilikçi ürünler geliştirmemize izin vereceğine inanıyoruz," dedi. 

Aşağı şehirler 

Alt şehirlere odaklanma, daha düşük seviyeli şehirlerdeki kontrol önlemlerinin bugüne kadar daha etkili olduğunun kanıtlanmış olmasından kaynaklanıyordu. Ve daha hızlı bir iyileşme hızına yol açtı. Buna göre şirket, daha düşük seviyeli şehirlerdeki pazar payını artırmaya yardımcı olmak için otobüs bileti, cazibe merkezi bileti ve konaklama işletmelerindeki kullanıcı edinme girişimlerini artırdı. 

"Pandeminin getirdiği en büyük değişikliklerden biri, özellikle alt düzey şehirlerde İnternet'e göçün hızlanmasıdır. Bu kesinlikle bizim gibi İnternet kuruluşlarına fayda sağlıyor ”dedi Ma. Bu şehirlerdeki ilk kurtarma fırsatlarını daha da yakalamak için yatırımı sürdürme planlarını ekledi. 

Şirket, Çin nüfusunun% 70'inin Seviye 3 veya daha düşük şehirlerde olduğunu vurguladı. Artan şehirleşme ve tüketim gücünün yanı sıra havalimanları ve trenler gibi altyapının daha da gelişmesiyle birlikte, düşük seviyeli şehirlerdeki insanların iç seyahat için daha fazla fırsata sahip olacağına inanıyor. 

Huixing sisteminin algoritmaları

Huixing sisteminin Tongcheng-elong'un tek noktadan alışveriş platformundaki genel kullanıcı deneyimini artırmadaki rolü, görüşme sırasında bir kez daha öne çıktı. 

Virüs salgını sırasında ekip, algoritmayı sürekli olarak optimize etti ve kullanıcılara akıllı seyahat çözümleri sağlayan Huixing sisteminin iş anlayışları üzerinde durdu. 

Sistem aynı zamanda hem para kazanma oranını hem de uçak bileti işine çapraz satışı artırma fırsatlarının yolunu açıyor. 

Şirket ayrıca, kullanıcıların temelindeki sorunları otomatik olarak tespit etmek ve sorunları çözmek için proaktif olarak kullanıcılara ulaşmak için yapay zeka odaklı müşteri hizmetini yükseltti.  

Tencent ile ilişkiye güvenmek 

Şirket, Weixin ile genişleyen işbirliğinin sonucunda Weixin kullanıcılarının, 2. çeyrekten beri erişilebilen tren bileti hizmetine ek olarak şirketin hava ve otobüs bileti hizmetine doğrudan erişim sağladığını paylaştı. Bu, "Arama + Seyahat" ekosisteminin potansiyelini keşfetme planının bir parçasıydı. Tongcheng-Elong Holdings, Tongcheng Network Technology Yatırım Direktörü Joyce Li, "Weixin arama portallarında alakalı anahtar kelimeleri hedefleyerek, arama portalı olarak arama hacmimiz Eylül ayında önemli bir artış gördü" dedi   . 

Li ayrıca, şirketin genç nesiller arasında marka farkındalığını artırmak için pazar kampanyaları başlatmak üzere Tencent'in çevrimiçi oyun platformuyla bağlantı kurduğunu paylaştı. “Ayrıca Tencent'in en popüler çevrimiçi oyun IP haklarından birine de hakkımız var. (Belirli) otellerdeki misafir misafirlerimiz oyun hediye paketleri hakkına sahiptir. Bu ortaklık sadece bizim için genç kullanıcıları çekmeye yardımcı olmakla kalmadı, aynı zamanda (otellerle) pazarlık gücümüzü de güçlendirdi. "

Trip.com Grubu ile ilişkiye gelince, konuyla ilgili tartışmaların sürdüğü belirtildi. 

Trip.com ile envanter paylaşım sözleşmesi, ancak henüz hiçbir şey çözülmedi. 

2021'e kadar 200 milyon yıllık ödeme yapan kullanıcı

Tongcheng-elong ayrıca, kullanıcıların uygulamalar / mobil cihazlar aracılığıyla doğrudan rezervasyon yapmalarına ve güzergah hatırlatıcıları almalarına olanak tanıyan çeşitli telefon satıcıları ile bir dizi girişim başlattı. Şirketin çevrimiçi trafiğe odaklanmasının bir başka yolu da kısa video platformlarıyla ilişkilendirmekti. 

Çevrimdışı kaynaklara gelince, şirket, örneğin daha düşük seviyeli şehirlerdeki kullanıcıları kazanmak için otomatik satış makineleri kurmak için otobüs operatörleri ve turistik yerler ile çalıştı. Çevrimdışı kullanıcı edinme girişimleri, 3. çeyrekte MPU'lara (aylık ödeme yapan kullanıcılar)% 11 katkıda bulundu. Genel olarak, şirketin ortalama MPU'ları yıldan yıla tamamen toparlandı ve 30 Eylül 2020'de sona eren üç aylık dönemde çeyrekten çeyreğe büyük ölçüde% 60,2 artarak 29,8 milyona ulaştı. 

Şirketin CFO'su Fan Lei, kısıtlamalar zaman zaman değişebileceği için gezginlerin artık gelişmiş rezervasyonlar yerine genellikle anında rezervasyon yaptıklarını belirtti. "Bu, bunun gibi kolaylık hizmetleri sağlayan platformlara da fayda sağlayacaktır. Ayrıca bazı müşteriler artık daha esnek ve daha güvenli olan grup turu yerine kendi kendine rehberli turu tercih ediyor ”dedi. 

Başka bir örnekte ekip, QR kod tarama işlevini kurmak ve çevrimdışı kullanıcıları Tongcheng eLong'un mini programı aracılığıyla çevrimiçi rezervasyon yapmaya yönlendirmek için otellerle işbirliği yapmayı seçti.

Şirket, toparlanmaya devam ettiğine dair çok sayıda gösterge verdi. Toplam GMV, Temmuz-Eylül döneminde yıldan yıla% 16,6 düşüşle 39,7 milyara geriledi, ancak bu yılın ikinci çeyreğine göre% 77,2 oranında önemli ölçüde arttı. Şirketin yıllık 150 milyon ücretli kullanıcısı vardı. CFO Lei Fan, bu üssün Tongcheng eLong'un 2019 platformunda en az bir kez işlem gördüğü anlamına geliyor. Yönetim ekibi, önümüzdeki yıl için en az 200 milyon yıllık ödeme yapan kullanıcı hedefi belirledi