TUI nin Halihazırda 6,4 Milyar Avroluk Borcu var

Perşembe günü yayınlanan milyar dolarlık zararla TUI Grubu muazzam miktarda borç biriktirdi ve neredeyse öz sermayesini tüketti. Mali yılın ilk yarısı Corona'dan bile etkilenmedi. Yeni yıl için patron Fritz Joussen (fotoğraf) iyimser, ancak bir tahminde bulunmaya cesaret edemiyor. TUI Grubu'nun yıllık rapor 262 sayfa vardır ve bunlar binlerce içerir. Ama sonunda seyahat şirketinin gergin durumunu gösteren çok az kişi var. Satışlar yüzde 58 düşüşle 18,9'dan 7,9 milyar avroya geriledi. Sonuç olarak, geçen yılki 500 milyon karla karşılaştırıldığında 3.1 milyar avroluk bir grup zararı var.

TUI nin Halihazırda 6,4 Milyar Avroluk Borcu var
TUI CEO su Fritz Joussen gümüş eşyaları kaydetmek, satmak ve dijitalleştirmek istiyor

Öz sermaye yüzde 1,4'e düştü

Bu, mali durum üzerinde etkisiz kalmadı. Borç dağları 900 milyondan 6,4 milyar Euro'ya çıktı. TUI Group'un yüzde 25,7'den yüzde 1,4'e düşen öz sermaye oranının gelişimi de çarpıcıydı.

Bu rakamlar mali yılın 30 Eylül'de sona ermesine işaret ettiği için, devam eden korona salgınının bir sonraki bilanço üzerinde de büyük bir etkisi olacak. Yeni hükümet kredileriyle TUI daha fazla borç biriktiriyor. Yeni mali yılın ilk yarısı, kilitlenmeler ve seyahat kısıtlamaları nedeniyle büyük ölçüde iptal edilmiş gibi görünüyor.

Joussen tasarruf etmek ve dijital ortama taşımak istiyor

CEO Fritz Joussen tasarrufla yönetiyor. Yıllık raporunda "TUI giderek daha yalın, daha hızlı ve daha verimli hale geliyor" diye yazıyor. “Maliyet tarafında, orta vadede 300 milyon Euro'nun üzerinde tasarruf etmeyi kendimize hedef koyduk. Otellere ve gemi seyahatlerine yapılan yatırımları da azaltıyoruz. ”Bu, daha fazla personel kesintisi ile el ele gitmeli. Eylül sonunda grubun 48.300 çalışanı vardı, bir yıl önce 71.500'tü.

Öte yandan Joussen, TUI'nin yenilenmesine bağlı kalıyor. "Dijital değişimi hızlandırıyoruz. Aktiviteler için platforma ek olarak, oteller için başka bir platformu genişletiyoruz. ”TUI, platformların her biri için orta ila yüksek çift haneli milyon tutarında yatırım yapıyor. Joussen, "Müşteriler giderek daha fazla çevrimiçi satın alıyor ve akıllı bir uygulama tarafından bakılma isteği de artıyor" diyor.

Tahmin yapmadan görüşte uçun

Temelde CEO iyimser. "İnsanlar seyahat etmek istiyor - Covid-19 bunu değiştirmiyor." 2021 bir geçiş yılı olacak, ancak yaz için rezervasyon durumu şimdiye kadar çok cesaret verici. Önemli belirsizlikler ışığında, belirli bir tahmin yapmak istemiyor. "Hala görüş alanımızda uçuyoruz, ancak mevcut duruma ve seyahat kısıtlamalarının gelişimine bağlı olarak - işimizin 2022'de normalleşmesini bekliyorum."