UNWTO KANARYA ADALARI, TURİZMİN İYİLEŞTİRİLMESİ

UNWTO Kanarya adaları, turizmin iyileştirilmesi için veri sağlamak üzere üyeler birleşirken gözlemevi ağına katılıyor

UNWTO KANARYA ADALARI, TURİZMİN İYİLEŞTİRİLMESİ
UNWTO Kanarya adaları, turizmin iyileştirilmesi

Kanarya Adaları, dünya çapında turizmin sorumlu gelişimini denetleyen, büyüyen Uluslararası Sürdürülebilir Turizm Gözlemevleri Ağı'nın (INSTO) en son üyesi olarak onaylandı. Duyuru, Dünya Turizm Örgütü'nün (UNWTO) bir girişimi olan INSTO'nun yıllık toplantısını düzenleyerek hem kamu hem de özel sektörden kilit paydaşları bir araya getirmesiyle geldi.

2004 yılındaki kuruluşundan bu yana, Sürdürülebilir Turizm Gözlemevleri ağı hem boyut hem de etki açısından istikrarlı bir şekilde büyümüştür. Şimdi, üyeleri turizmin COVID-19 salgınının etkilerinden kurtulmasına yardımcı olurken, mevcut krizin başlangıcından bu yana neredeyse ikinci kez buluştu. Yıllık toplantı, 100'den fazla uluslararası uzmana , turizmin gelecekteki yönü ve sürdürülebilirliği gelecekteki büyümenin kalbine yerleştirme çabalarını sürdürmek için ihtiyaç duydukları destek noktaları hakkında açık bir diyalog platformu sağladı . 

Yeni üyeye sıcak karşılama  

Avrupa'nın en popüler destinasyonlarından biri olan Kanarya Adaları Turizm Gözlemevi, turizmi izleme ve ölçme ve kanıta dayalı karar vermeye rehberlik edecek net, objektif veriler sağlayan diğer 30 INSTO üyesine katılacak .

UNWTO Genel Sekreteri Zurab Pololikashvili, “UNWTO, Kanarya Adaları'nı küresel gözlemevleri ağımıza sıcak bir şekilde davet ediyor. Bu, Adaların sürdürülebilirlik ve kalkınma için bir güç olarak turizme olan güçlü bağlılığını göstermektedir. Turizmin Kanarya Adaları üzerindeki ekonomik, çevresel ve sosyal etkilerinin daha fazla ve daha iyi kanıtlarının oluşturulmasını kolaylaştıracaktır. 

Kanarya Adaları Turizm Bakan Yardımcısı Bayan Teresa Berástegui Guigou şunları ekledi: "Kanarya Adaları'nın UNWTO Uluslararası Sürdürülebilir Gözlemevleri Ağı'na dahil edilmesi, küresel turizm sektörü için çok önemli ve belirleyici bir anda gerçekleşiyor sağlık krizi ve hem destinasyonların sürdürülebilirliği hem de karar verme için turizm bilgisinin oluşturulması üzerinde çalışmanın artan önemi. "

Acil endişeler ve uzun vadeli hedefler  

Yıllık INSTO toplantısında, akademik çevreler de dahil olmak üzere kamu ve özel sektörden ve sivil toplumdan gelen girdilerle bir dizi acil konu tartışıldı. Mevcut krizin sosyal ve ekonomik etkilerini hafifletmek için varış noktalarının ihtiyaçlarının ölçülmesi, ortaya çıkan halk sağlığı göstergeleri ve değişen turizm ürünleri ele alınan belirli konulardır.  

Toplantı ayrıca, hem turistlerin hem de turist destinasyonlarının sakinlerinin memnuniyetini ölçmek, yönetişimi değerlendirmek ve iyileştirmek ve ulusal ve yerel eylemlerin birleşik ulusal ve yerel eylemlerin sürdürülebilir bir yanıt, dayanıklılık ve toparlanmanın yolunu nasıl açtığını belirlemek de dahil olmak üzere INSTO üyeleri için devam eden konulara odaklandı.

Çağrılara cevap veren ilk ülke Almanya oldu. 24 Ekim itibariyle: Dışişleri Bakanlığı Kanaryalar için seyahat uyarısını kaldırıyor  koronavirüsün küresel yayılımı  ve sınırların kapatılması gibi hükümet önlemleri, kişisel hareketliliği ve dolayısıyla seyahati büyük ölçüde kısıtlıyor. Dışişleri Bakanlığı da salgın nedeniyle turist gezileri için seyahat uyarısı yayınladı.  Güneşe aç tatilciler ve seyahat sektörü için müjde: Robert Koch Enstitüsü'nün Perşembe günü açıkladığı gibi, Kanarya Adaları korona risk listesinden çıkarılacak. Berlin'deki Dışişleri Bakanlığı'nın seyahat uyarısı sadece 24 Ekim'e kadar geçerlidir. Yine de Kanarya Adaları haricinde hala söyleniyor: "Çok sayıda enfeksiyon nedeniyle, şu anda İspanya'ya gereksiz turist gezilerine karşı uyarılar var."  Özellikle Madrid, Avrupa'da bir sıcak nokta olarak kabul edilmekte.

İkinci korona dalgası, 47 milyon nüfuslu popüler tatil ülkesinde daha önce başladı ve Batı Avrupa'daki diğer birçok ülkeden daha şiddetliydi: yaklaşık bir milyon enfekte insan ve 34.000'den fazla ölüm ağıt yakılacak. Toplam nüfusla ilgili olarak, rakamlar Almanya'dakinin beş katından fazla.