ABD Havayolları Test Uçuşlarıyla Güvenliği Arttırıyor

ABD havayolları korona araştırmalarında, istatistiklerle test sonuçlarının güvenliğini araştırıyor. Uçak kalkış öncesi PCR testlerini tüm yolculara uygulanan, 10.000 kişide 1 kişinin ismi bilinmeyen pozitif sonuç çıktı. Testlerin uçuş güvenliğini daha fazla güvenilir hale getirdiği belirtildi.

ABD Havayolları Test Uçuşlarıyla Güvenliği Arttırıyor
Delta Sağlık Direktörü Henry Ting Simülasyon modelleri değil bu gerçek veriler. Dünyanın dört bir yanındaki hükümetler tarafından yapıldı

Kalkıştan önce tüm yolculara PCR uygulanırsa, bir uçakta koronavirüse yakalanma riski son derece düşüktür. Mayo Clinic tarafından yapılan bir çalışmada, test edilen 10.000 hava yolcusundan yalnızca bir tanesi daha önce keşfedilmemiş pozitifti.

Araştırma için bilim adamları, Aralık-Mayıs ayları arasında Atlanta ve New York'tan Amsterdam ve Roma'ya giden rotalarda 9,853 Delta Air Lines yolcusunu inceledi. Dördü, ayrılmadan önce bir PCR ve bir antijen hızlı testi, yani çift pozitif ile test edildi. Uçağa binmelerine izin verilmedi ve uçakta kimseye hastalık bulaştıramadılar.

Roma'ya vardıklarında, tüm yolculara başka bir hızlı antijen testi uygulandı. Diğer bir kişi için sonuç olumluydu. ABD'ye dönüş uçuşundan önce başka bir test yapılması gerekiyordu. Toplamda bu, uçaklarda test edilen 10.000 yolcudan sadece birinin enfekte olduğu anlamına geliyor. Bu yüzde 0,01'e tekabül ediyor.

Delta Sağlık Direktörü Henry Ting, "Simülasyon modelleri değil, bu gerçek veriler, dünyanın dört bir yanındaki hükümetler tarafından, uluslararası seyahat için sınırları yeniden açmak için karantinalar yerine aşı ve test gereksinimi için bir model olarak kullanılabilir" dedi. Ayrılmadan önce yapılan PCR testleri, Covid-19 ile enfeksiyon riskini en aza indirebilir.