Avrupa’ya Seyahat Planında Temkinli Yaklaşım

Ülke sınırları dışında tatil yapacak olanların, Avrupa’ya seyahat etmeleri konusunda daha temkinli hareket etmeye devam ediyor. Aşı oranları artmaya devam ederken, ETC daha uyumlu seyahat kuralları ve uzun mesafeli seyahat edenler için daha fazla netlik talep ediyor.

Avrupa’ya Seyahat Planında Temkinli Yaklaşım
Avrupa Seyahat Komisyonundan ETC ve Eurail BV den alınan LHTB dört ayda bir Kanada Çin Japonya Rusya ve Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere beş denizaşırı pazarda kısa vadeli seyahat niyetleri öngörüyor

COVID-19 hala birçok uzun mesafeli yolcu için caydırıcı bir rol oynuyor; Ancak, seyahat görünümü 2020 sonbaharından bu yana daha çok iyileşti. COVID-19'u yönetmedeki etkinlik, az sayıda vakaya öncelik verilen yerlerle önümüzdeki aylarda gezginlerin destinasyon seçimini artıracak

En son Uzun Mesafe Seyahat Barometresi 3/2021'e (LHTB) göre, Eylül ve Aralık 2021 arasında Avrupa'ya seyahat etme niyetleri önemli denizaşırı pazarlarda zayıf kalmaya devam ediyor. Sonuçlar, COVID-19 güvenlik endişeleri devam ettiği sürece, birçoğunun Avrupa destinasyonlarını ziyaret etme konusunda temkinli kalacağını gösteriyor. Bununla birlikte, dünya genelinde aşılama oranlarının artmaya devam etmesiyle birlikte, uzun mesafeli gezginlerin Avrupa'yı ziyaret etme iştahı geçen yıla göre daha fazla.

Avrupa Seyahat Komisyonu'ndan (ETC) ve Eurail BV'den alınan LHTB, dört ayda bir Kanada, Çin, Japonya, Rusya ve Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere beş denizaşırı pazarda kısa vadeli seyahat niyetleri öngörüyor. Seyahat etme niyeti, bir piyasa tarafından ifade edilen olumlu veya olumsuz baskın duyguyu yansıtan bir endekste ölçülür. 100'ün üzerindeki değerler olumlu bir evrimi gösterirken, 100'ün altındaki değerler belirli bir dönemde seyahate yönelik olumsuz tutumları gösterir.

LHTB'nin yayınlanmasının ardından yorum yapan ETC Başkanı Luís Araújo şunları söyledi: “ Uluslararası seyahat etme ve Avrupa'yı ziyaret etme arzusunda bir miktar artış görmek sevindirici olsa da, bu son sonuçlar turizmi geliştirmek için daha fazla çalışma yapılması gerektiğini açıkça göstermektedir. Avrupa, kilit denizaşırı pazarlardan. Gezginler şu anda Avrupa'yı bir varış noktası olarak görmek konusunda hala tereddütlü. 2022'ye baktığımızda, Avrupa'da ve küresel olarak daha uyumlu seyahat kurallarını uygulamaya ve uzun mesafeli yolcular için daha fazla netlik yaratmaya çalışmamız şart. Aşı kampanyaları ilerlemeye devam ederken, odağı riskli bir ülkeden riskli bir gezgine kaydırmanın zamanı geldi” dedi.

Çin seyahat hissiyatı bir yıl öncesine göre önemli ölçüde iyileşiyor

Uzun mesafeli seyahat hissi zayıf kalsa da, Çinliler arasında Avrupa'ya seyahat etme isteği Eylül 2020'de 69'dan Eylül 2021'de 92'ye yükseldi. Ancak, Çin'in dışına seyahat etmekten kaçınma konusundaki devlet tavsiyesi, insanların güvenini ve seyahat etme niyetini engelleyebilir. takip eden aylar.

Batı ve Orta Avrupa ülkeleri, Avrupa'yı ziyaret etmeyi planlayan Çinli turistler arasında en popüler yerler olmaya devam ediyor. Bu destinasyonlar COVID-19 pandemisini etkin bir şekilde yönettiği sürece, Çin'den seyahat edenler kalabalıklar tarafından caydırılmayacak. Bu arada, Avrupa çapında daha uyumlu seyahat kurallarına duyulan ihtiyacı vurgulayan çok ülkeli seyahatlere olan ilgi devam ediyor.

Amerikalıların seyahat etme isteği artıyor, ancak sonbaharda Avrupa'ya seyahat planları o kadar güçlü değil

ABD'de, uzun mesafeli seyahat hissi endeksi pozitiftir (125), ancak seyahat kısıtlamalarında son dakika değişiklikleri hakkında devam eden spekülasyonlar nedeniyle varış noktası Avrupa olduğunda (97) Amerikalılar daha az emindir. Bazı Avrupa destinasyonları Amerikalılara tamamen açık kalsa da, ABD'nin AB güvenli seyahat listesinden çıkarılması tereddüt yarattı.

Avrupa'ya seyahat etmeyi planlayan ABD'li katılımcılar, büyük olasılıkla pandemiyi iyi yöneten ülkeleri ve daha az kalabalık olan destinasyonları seçeceklerdir. Kasım ve Aralık, seyahat planlarını hayata geçirmek için daha uygun aylar olarak görülüyor.

Seyahat kısıtlamaları ve maliyetleri Rusları caydırıyor

Seyahate yönelik sürekli COVID-19 kısıtlamaları ve birçok Avrupa ülkesinde Sputnik V aşısının karşılıklı olarak tanınmaması, Rusların bölgeye seyahat etme isteklerini engellemeye devam ederken (100), başka yerlere seyahat etmeye olan ilgi artıyor (151). Analiz edilen diğer pazarlarla karşılaştırıldığında, Ruslar COVID-19'un kararlarını (tüm pazarlarda %22'ye karşı %42), seyahatle ilgili maliyetler (tüm pazarlarda %19'a karşı %11) ve pazarların bulunabilirliği kadar etkilemediğini paylaştı. hizmetler ve deneyimler (tüm pazarlarda %9'a karşı %5). Gelecek planları sorulduğunda, Rus katılımcılar önümüzdeki iki yıl içinde Avrupa'yı ziyaret etme konusunda iyimser (%39), diğer bir %38 kararsız kaldı ve seyahatin “bekleme” modunda kaldığını gösterdi.

2021'in son aylarında Avrupa'yı ziyaret etmeyi planlayan Ruslardan, daha ılıman hava ve daha uygun fiyatlı hizmetler ile daha az kalabalık destinasyonlara talep var. Türkiye ve İtalya (her ikisi de %18); Yunanistan ve Kıbrıs (her ikisi de %15); ve Fransa (%12) Rusya'dan yanıt verenler arasında ilk beş destinasyondur

Japonya ve Kanada, Avrupa'ya seyahat konusunda en temkinli davranıyor

Japonya'da, duyarlılık endeksi değerleri, uzun mesafeli seyahat için 62 ve Avrupa'ya uzun mesafeli seyahat için 94 ile negatif kalıyor. Önümüzdeki aylarda Avrupa'ya seyahat etmek isteyen az sayıda Japon (%28), uygun fiyatlı hizmetlerin ve popüler cazibe merkezlerinin mevcudiyetinin bir sonraki tatil yerlerinin seçiminde giderek artan bir önem taşıdığını paylaştı. Yine de etkili hijyen protokolleri ve düşük enfeksiyon oranları birincil kriterler olmaya devam ediyor.

Benzer şekilde, Kanadalılar da uzun mesafeli seyahatler konusunda tereddütlü, yanıt verenlerin yalnızca %28'i Eylül-Aralık 2021 arasında Avrupa'ya seyahat etme konusunda olumlu bir niyet ifade etti. Seyahat konusunda daha karamsar olanların yaklaşık yarısı (%46) sağlık ve güvenlik endişelerini paylaştı. ana endişeleri, %33'ü sonbaharda seyahat etmeyi hiç düşünmemişti.

Avrupa'ya giden Kanadalılar, Kasım ve Aralık aylarında şehir tatillerini tercih ediyor ve özellikle Avrupa'nın tarihi mirasından etkileniyor. Kanadalıların yarısından fazlası, bir sonraki tatil yerlerini seçerken güvenlik, erişilebilirlik, satın alınabilirlik ve destinasyonların doğal ve kültürel mirası koruma çabalarını dikkate alacaktır.