Dünya’nın En Güçlü Pasaport Sıralaması

Global Citizen Solutions, pasaport sıralamasında gerçek bir değerlendirme başlattı. Pasaport Endeksi, küresel pasaportları ve destinasyonla sunulan hareketlilik esas. Yatırım fırsatı ve yaşam kalitesi oluşturan, yeni yaşam merkezli bir endekse göre sıralanmaya devam edecek.

Dünya’nın En Güçlü Pasaport Sıralaması
Uluslararası kuruluşlarda geniş deneyime sahip nicel analistleri bir araya getiren UNESCO OECD ve Inter Amerikan Kalkınma Bankası gibi büyük veri projelerini analiz eden Küresel Pasaport Endeksi

Hareketlilik, yatırım fırsatı ve yaşam kalitesine göre sıralanmış dünyanın en güçlü pasaportları Seyahat hareketliliğinin yanı sıra yatırım fırsatlarını ve yaşam kalitesini de dikkate alan dünyanın en güçlü 10 pasaportu seçilecek.

İngiltere - Global Citizen Solutions, pasaport sıralamasında gerçek bir değerlendirme başlattı. Pasaport Endeksi, küresel pasaportları yalnızca vizesiz erişime göre değil, aynı zamanda her destinasyon tarafından sunulan hareketlilik, yatırım fırsatı ve yaşam kalitesi oluşturarak, eskilerin modası geçmiş alakasız sıralamalarına ekleyen yeni, yaşam merkezli bir endekse göre sıralar. Vizesiz geçiş hakkı, herhangi bir varış noktasının değerinin yalnızca bir parçasıdır, bu Pasaport Endeksi verileri uyumlu hale getirir ve ülkeleri daha bütünsel bir şekilde sıralar.

Güçlü bir pasaport sadece seyahat hareketliliği ile ilgili değildir. Günümüzün giderek küreselleşen dünyasında, insanlar sınırlarının ötesinde yatırım yapmak ve yurtdışında ikamet etmek istiyorlar. Zorluk, yaşam kalitesi ve yatırım fırsatları gibi kilit unsurları göz önünde bulundurarak doğru ülkeyi seçmekte yatmaktadır. Yatırım göç ajansı Global Citizen Solution'ın yeni Pasaport İndeksi Projesi, yeni ve öncü bir Global Pasaport İndeksi'nin lansmanı ile soruyu ele alıyor. 

Uluslararası kuruluşlarda geniş deneyime sahip nicel analistleri bir araya getiren, UNESCO , OECD ve Inter-Amerikan Kalkınma Bankası gibi büyük veri projelerini analiz eden Küresel Pasaport Endeksi, her ülkenin yer değiştirme, yatırım, veya üç bağımsız endeks aracılığıyla çifte vatandaşlık amaçları: Gelişmiş Hareketlilik Endeksi, Yatırım Endeksi ve Yaşam Kalitesi Endeksi. Her bir endeks, Dünya Ekonomik Forumu, Gallup ve Yale Çevre Hukuku ve Politikası Merkezi gibi saygın kaynaklardan alınan 11 farklı göstergeyi kullanarak, kullanıcıların bireysel ülke sıralamaları için sonuçları filtrelemesine olanak tanır.

Global Citizen Solutions Genel Müdürü Patricia Casaburi , seyahat hareketliliğinin ötesine geçen yeni bir vatandaşlık sıralaması geliştirmeye ihtiyaç olduğunu söylüyor. “ Müşterilerimizle doğrudan çalışarak yılların deneyiminden elde ettiğimiz geri bildirimlerden, ikinci bir vatandaşlığa bakarken onlar için gerçekten önemli olanın sadece hareketlilik değil, aynı zamanda yaşam tarzı ve yatırım fırsatları olduğunu fark ettik. Bu faktörleri hesaba katan, ülkeleri karşılaştırmak için ilişkilendirilebilir, gerçek bir metodoloji ve gerçek hayattaki seçimler için çekiciliğini ortaya koyan bir pasaport endeksi geliştirmenin zamanının geldiği kısa sürede anlaşıldı .”

Küresel Pasaport Endeksi'nde sıralanan ilk 10 pasaport sırasıyla:

1*        Amerika Birleşik Devletleri

2*        Almanya

3*        Kanada

4*        Hollanda

5*        Danimarka

6*        İsveç

7*        Birleşik Krallık

8*        Finlandiya

9*        Norveç

10*      Yeni Zelanda

Amerika Birleşik Devletleri Hareketlilik Endeksi'nde 10., Yatırım Endeksi'nde 4. ve Yaşam Kalitesi Endeksi'nde 23. sırada yer aldı. Her bir endeks %50 (Hareketlilik) %25 (Yatırım) %25 (Yaşam Kalitesi) ağırlığında ve toplam 96,4 puanla Global Pasaport, ABD'yi birinci sıraya yerleştirdi.

Patricia ayrıca ABD'nin Küresel Pasaport Endeksi'nin zirvesinde yer almasıyla ilgili şu yorumu yapıyor: “Küresel Pasaport Endeksi'nin bulguları, en üst sıradaki ülkelerin göreceli rahatlığında bile ortak bir endişeyi doğrulamaktadır, bir B planı hala önemlidir. Yatırım, Yaşam Kalitesi ve Gelişmiş Hareketlilik Endekslerinde iyi puan alan ABD, tablonun en üstünde yer alıyor, ancak tek bir Endekste kazanmadı. Kişinin önceliklerine bağlı olarak, potansiyel olarak daha iyi alternatifler olarak görülen destinasyonlar vardır. Örneğin Ocak 2020 ile Ağustos 2021 arasında Portekiz, Çin, Brezilya ve Amerikan vatandaşlarına (SEF - Portekiz ulusal istatistik departmanı) 774 Altın vize verdi. Geleneksel endeksleri gerçek hayattaki özen ve kaygılarla zenginleştirmenin güzelliği burada yatıyor, kişisel tercihlere bağlı olarak net bir görüş sağlıyor, geleceğinizi planlarken herkese uyan tek bir eldiven yok .”

Yeni Küresel Pasaport Endeksi, kullanıcıların bireysel endeksler tarafından oluşturulan sıralamalara bakmaya teşvik edildiği kullanıcı dostu bir platform olarak sunulmaktadır. Örneğin, Gelişmiş Hareketlilik ve Yatırım Endekslerini seçerseniz, her ikisi de Singapur tarafından üst sıralarda yer alacaktır. Ancak Asya ülkesi, esas olarak ABD ve İsveç'ten daha yüksek olan yaşam maliyeti nedeniyle Yaşam Kalitesi Endeksi'nde 130. sırada yer aldı. Toplam puan (92,5), Singapur'u Küresel Pasaport Endeksi'nde 15. sıraya koyuyor.

Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri (SKH) Endeksi, Dünya Mutluluk Raporu ve Dünyada Özgürlük Endeksi de dahil olmak üzere ülkeleri bu boyuta göre sıralamak için kullanılan altı göstergede aldığı yüksek puan nedeniyle Yaşam Kalitesi Endeksi'nde en üst sıradaki ülke İsveç'tir. İsveç, Gelişmiş Hareketlilik Endeksi'nde 15. Yatırım Endeksi'nde 31. sırada yer almakta olup, İskandinav ülkesine genel Küresel Pasaport Endeksi'nde 6. sırada yer almaktadır. 

Küresel Pasaport Endeksi Birleşik Krallık'ı 7. sırada yer alıyor: ülke hem Yaşam Kalitesi endeksinde (8.) hem de Yatırım endeksinde (16. sırada) yüksek bir puana sahip olmasına rağmen, Gelişmiş Hareketlilik Endeksi'nde 32. sırada yer alıyor.

Küresel Pasaport Endeksi'nin arkasındaki iki kıdemli analistten biri olan Dr. Roberto de Pinho şunları söylüyor: “ Bu projenin genel amacı, ülkelerin çekicilikleri ile ilgili çeşitli boyutlarda nasıl sıralandığına dair faydalı bilgiler sağlayabilecek nicel bir araç geliştirmekti. vatandaşlığa taşınmak veya vatandaşlık almak için gidilecek yerler olarak . ”

Roberto ile ortaklaşa çalışan STI analisti Vladimir Lopez-Bassols şunları söylüyor: “ Yeni metodoloji, her biri çeşitli alanlardan çeşitli göstergeler kullanılarak oluşturulan bağımsız bir endekste özetlenen 3 geniş boyutu içeren daha kapsamlı bir hareketlilik ve ülke çekiciliği görünümü sağlıyor. . Gelişmiş Hareketlilik Endeksi'ni oluştururken özel bir özen gösterdik çünkü vizesiz seyahat sunan ülkelerin basit bir listesi bir pasaportu sıralamak için yeterli değil ." 

İlk 20 pasaport listesi İsviçre (11.), Fransa (12.), Lüksemburg (13.), İrlanda (14.), Singapur (15.), İspanya (16.), Monako (17.), Avustralya (18.), Avusturya ( 19.) Çek Cumhuriyeti (20.) Dünya genelinde sürekli belirlenen kriterler takip edilerek sıralamalarında uygulanacak şartlara göre değişebileceği belirtildi.