İtalya Yeşil Geçiş Olağan üstü hali, 31 Aralık 021 uzattı

İtalya’da Hükümetin aldığı kararla covid kararnamesi Yeşil geçiş ile, olağanüstü hali yıl sonuna kadar uzattı. 30 ulusal olağanüstü hal ile ilgili olarak, 31 Aralık'a kadar yeni bir uzatma getirilmesine karar verdi .

İtalya Yeşil Geçiş Olağan üstü hali, 31 Aralık 021 uzattı
Bundan sonra illerin renk kategorilerinin belirlenmesinde ana kriter insidanstaki artış değil yerel hastanelerin doluluk oranı olacak

Sadece bu da değil: eski merkez bankacısı Mario Draghi liderliğindeki Yönetici, Yeşil Geçiş'in kullanım yöntemlerini tanımladı ve bölgesel düzeyde bulaşma eğrisinin eğilimine dayalı olarak Bölgelerin renklerini belirlemek için yeni kriterler belirledi.

Ayrıca kararname, geçen yıl Kasım ayından bu yana ülkede görülme sıklığındaki artışa göre bölgelerin farklı renk kategorilerinde değerlendirilmesi uygulamasında da yeni kriterler belirledi. Bundan sonra illerin renk kategorilerinin belirlenmesinde ana kriter insidanstaki artış değil, yerel hastanelerin doluluk oranı olacak.

Önümüzdeki 6 Ağustos'tan itibaren kapalı barlara ve restoranlara giriş için Yeşil Geçişin zorunlu olacağını düşünürsek, bunlar kesinlikle alakalı haberler; ama aynı zamanda yüzme havuzuna, tiyatroya, sinemaya, spor salonuna veya müzelere gitmek için. Bununla birlikte, bu belgenin lehinde ve aleyhinde ve dolayısıyla aslında anti-koronavirüs aşısına karşı hala net bir ayrım kaydedilmektedir.

Aşağıda, tüm ilgililere bundan sonraki aylarda izlenecek direktiflerin neler olacağını netleştirmek için dün Bakanlar Kurulu'nda oluşturulanların dökümünü almak istiyoruz . İşte yeni bir Covid kanun hükmünde kararname ile karşı karşıyayız.

Bazı faaliyetler için zorunlu yeşil geçiş izni: Hükümetten onay geldi

"Ekonomi iyi gidiyor, toparlanıyor ve İtalya diğer Avrupa ülkelerinden bile daha yüksek bir oranda büyüyor" , Başbakan Mario Draghi'nin son saatlerde yaptığı basın toplantısında kullandığı sözler bunlar . CdM. Ancak Başbakan, "Delta varyantının diğer varyantlardan daha da tehdit edici olduğunu " da yineledi .

Ayrıca okuyun:  Emeklilik reformu 2021 - 2022, Hükümet - Sendikalar tablosu sonrası kota 100'e karar vermek için. Ekonominin canlanmasını kurtarmak ve seyahat ve faaliyetler üzerinde yeni ciddi kısıtlamaları önlemek için

- yani yeni bir genel karantinadan kaçınmak için - Hükümet Yeşil Geçit'i güçlü bir şekilde teşvik etmeyi amaçladı ve planlıyor, çünkü - Draghi'nin kendisinin de belirttiği gibi - bu belge “ Vatandaşların bulaşıcı olmayan insanlar arasında kendilerini bulma garantisi ile faaliyetlerini sürdürmeye devam edebilecekleri bir önlemdir. Huzur veren bir ölçüdür, dinginliği yok eden değil . " Aksi takdirde, Başbakan “aşı olmadan her şey tekrar kapatılmalıdır” dedi.

Yeşil geçiş: Hangi faaliyetler için sahip olunması zorunlu olacak?

Bakanlar Kurulu'ndan yeni Covid kanun hükmünde kararnameye geçişle birlikte, bu nedenle, diğer insanlarla temas gerektiren belirli faaliyetlere erişebilmek için Yeşil Geçit'e sahip olmamız gerekiyor. Daha spesifik olarak, en azından ilk anti-covid aşı dozunun aşılandığını veya koronavirüs enfeksiyonundan iyileşmeyi (bir dönem geçerli) onaylayan yeşil bir Covid-19 sertifikasına (Yeşil Geçiş) sahip olmak gerekli olacaktır. Alternatif olarak, virüs için negatif bir sonuçla (48 saate eşit geçerlilik) moleküler veya hızlı antijen testinin tamamlandığının belgelenmesi gerekecektir.

Böylece Yeşil Geçit, genel anlamda zorunlu olmasa da, sosyalleşme ve grup etkinlikleriyle ilgili birçok alan için her halükarda bir görev haline gelir. Aslında, 6 Ağustos Cuma gününden itibaren aşağıdaki faaliyetleri veya alanları gerçekleştirmek veya bunlara erişmek için bu belgeler gerekli olacaktır.

Halka açık yarışmalar;

İşletmeler tarafından iç mekanda sofrada tüketilmek üzere gerçekleştirilen yemek hizmetleri (gişede hizmet için zorunlu olmayacaktır);

Halka açık gösteriler, spor etkinlikleri ve yarışmalar;

Yüzme havuzları, yüzme merkezleri, spor salonları, takım sporları, sağlıklı yaşam merkezleri, konaklama tesisleri içerisinde dahi, kapalı alan aktiviteleri ile sınırlı;

Oyun odaları, bahis odaları, bingo salonları ve kumarhaneler;

Müzeler, diğer enstitüler ve kültür ve sergi yerleri;

Festivaller ve fuarlar, konferanslar ve kongreler;

Kaplıcalar, tema ve eğlence parkları;

Kapalı alanlardaki faaliyetlerle ilgili olarak kültür merkezleri, sosyal ve eğlence merkezleri (ve çocuklar için eğitim merkezleri, yaz merkezleri ve ilgili yemek faaliyetleri hariç).

Yeşil geçiş: uyum sağlamak ve hizmetlerden ve faaliyetlerden dışlanmamak için iki hafta

Hükümetin niyetine göre, önümüzdeki on beş günün, henüz aşı yaptırmamış olanlara izin verilmesi için tanınan bir süre ve zamanında örgütlenme yükümlülüğünün getirilmesi ile ilgili faaliyetler olduğu açıktır. Yeşil geçiş her zaman aşının ilk dozu takiben verilecektir. Bu, son günlerde Avrupa kurallarına tam uyum hipotezi dolaşmasına rağmen, geri çağırmadan sadece iki hafta sonra covid sertifikası anlamına geliyor.

Diskolar kapalı ama Başbakan " diskoları tazmin etmek için tam bir anlaşma olduğuna dair güvence verdi, bunu Bakanlar Kurulu'nda görüştük".  Aslında, balo salonu ikramları için özel bir fondan söz ediliyor.

Şu an için ulaşım araçlarına (tren, uçak, otobüs) binmek için Yeşil geçiş gerekli değildir . Ancak bu noktada, önümüzdeki haftalarda epidemiyolojik eğrinin eğilimine çok şey bağlı olacak ve Eylül ayındaki önemli haberler hariç tutulmadı.

Yeşil geçişle bağlantılı yükümlülüğü ihlal edenler için ne gibi yaptırımlar var?

Yaptırım yönlerine dikkat, kesinlikle alakasız değil. Aslında, hizmet ve faaliyetlerin sahipleri veya yöneticileri, hizmetlere ve faaliyetlere erişimin gerekliliklere uygun olarak gerçekleştirildiğini kontrol etmek zorundadır. Bu, Green Pass'i uygun zamanda göstererek açıkça görülüyor.

İhlal durumunda, hem işletmeci hem de hizmete veya faaliyete yasa dışı olarak erişen müşteri/özel şahıs tarafından karşılanmak üzere minimum 400 Euro ile maksimum 1000 Euro arasında değişen parasal idari yaptırım uygulanabilmektedir. Yine ihlal üç farklı günde üç kez tekrarlanırsa işletme 1 ila 10 gün arasında kapatılabilir.

Ayrıca Okuyun: Zorunlu karantina işçisinin tatilden sonra işten çıkarılması haklı sebep mi?

Olağanüstü hal 31 Aralık'a kadar uzatıldı

Son haftalarda dolaşan hipotezin aksine, olağanüstü hal durdurulmadı, yıl sonuna kadar uzatıldı. Açıkçası, koronavirüsün çeşitleri korkutucu ve kurumlar saklanmak için kaçmayı tercih ediyor. Aslında son günlerde epidemiyoloji eğrisinin trendi yükseliyor ve bu daha temkinli davranışların benimsenmesi anlamına geliyor.

Bu nedenle, yeni Covid kararnamesinde yer alan çeşitli önlemler arasında, 31 Ocak 2020'den geçerli olan ve 31 Temmuz'da sona eren olağanüstü halin 31 Aralık 2021'e kadar uzatılması da şaşırtıcı değil.

Sonuç olarak, çok yakın tarihli Bakanlar Kurulu bağlamında, Bölgelerin renklerinin belirlendiği parametreler değiştirilmiştir. Daha önce bu parametreler enfeksiyon insidansı ile yakından bağlantılı olsaydı, bundan böyle hastaneler üzerindeki baskı düzeyi ve normal koğuşlarda ve yoğun bakımdaki Covid hastalarının sayısı daha değerli olacaktır.