Kısmi Uçuşlar İçin Tazminat

Kısmi uçuşlar için tazminat konusunda BGH kuralları. Federal Adalet Divanı, birkaç uçuşu tek bir rezervasyonda birleştiren hava yolcularının, uzun bir gecikme durumunda, AB Hava Yolcu Hakları Yönetmeliği kapsamında tazminat alma hakkına sahip olduğuna karar verdi. Avrupa Adalet Divanı daha önce uçak yolcuları lehine karar vermişti.

Kısmi Uçuşlar İçin Tazminat
BGH şimdi de hava yolcuları lehine karar verdi

BGH kararında, hava yolcularına toplam fiyatı ve tek bir rezervasyon numarasını içeren tek bir rezervasyon onayı verilirse, işleten havayolundan tazminat talebinde bulunabileceklerini varsayabilirler. 2021'de BGH, aynı davadaki yargılamaları askıya almış ve Avrupa Birliği Adalet Divanı'na bir dizi soru yöneltmişti.

Bu özel durumda, bir yolcu seyahatini bir seyahat acentesi aracılığıyla rezerve etmişti - Stuttgart'tan Kansas City'ye uçmak istiyordu. Seyahat acentesi, kadın için birkaç uçuş rezervasyonu yaptı.

Tüm rota için tek bir rezervasyon numarası verdi. Swiss ile Stuttgart'tan Zürih'e, oradan da Philadelphia'ya ve oradan da Kansas City'ye uçtu. American Airlines son iki ayak uçuşunu gerçekleştirdi.

Philadelphia-Kansas uçağı rötar yaptığı için yolcu gideceği yere 4 saat 22 dakika rötarla ulaştı. Kadın, mesafe nedeniyle American Airlines'tan 600 euro tazminat talep etti, ancak havayolu şirketi ödemeyi reddetti.

Kadın daha sonra iddialarını uygulamak için yasal hizmet sağlayıcı Flightright'ı görevlendirdi. Hem birinci hem de ikinci derece, kadının tazminat talebini reddetti, bu nedenle Flightright temyize gitti.

BGH, ABAD'a, seyahat acentesinin farklı havayolları ile birden fazla bağlantılı uçuşu tek bir fiyat ve sayıda birleştirmesi durumunda tek tip bir rezervasyon olup olmadığını sordu. Bu ABAD soruyu onayladı ve BGH şimdi de hava yolcuları lehine karar verdi.