Milletvekilleri TUI tur operatöründen para kesmeyi teklif ediyor

Muhalefet partisi Syriza'dan 34 milletvekili, tur operatörü TUI ile ilgili olarak Yunan hükümetine çağrıda bulundu. Hükümetten, tur operatörüne Yunan otellerine ödeme yapması için "baskı uygulamaktan" başka bir şey yapmaması isteniyor.

Milletvekilleri TUI tur operatöründen para kesmeyi teklif ediyor
2020 yılı için otelcilere önemli ön ödeme yaptığını ve bunların önemli bir kısmının iade edilmediğini kaydetti

Financial Times'a göre TUI'nin Yunan otelleriyle sorunları var: Şirket sözleşmede bir dizi değişiklik yaptı ve bunun sonucunda ödemeler Mart 2021'e kadar ertelendi. 

Aynı zamanda, birkaç yüz bin avroya kadar olan ödemelerden bahsediyoruz - en az iki otelci TUI ödemelerinin 600 bin avro olacağını bildirdi. "TUI ödeme yapmazsa, hayatta kalmak için banka kredisi kullanmak zorunda kalacaklar" diyorlar.

Tur operatörü TUI ise Financial Times'a yaptığı açıklamada, 2020 yılı için otelcilere önemli ön ödeme yaptığını ve bunların önemli bir kısmının iade edilmediğini kaydetti. Tur operatörü genellikle çalışmaya hazırdır, ancak bir ödeme programını tartışmak ve seçenekleri değerlendirmek ister.

Ancak yukarıda adı geçen milletvekillerinden Rodos milletvekili Nektarios Santorinios, "gecikme oteller için neredeyse bir bomba" dedi. 

“Bu yıl otelciler, otellerini açmak için büyük bir risk aldı ve birçoğu kayıplara uğradı. 3 * ve 4 * oteller hayatta kalmak için çok mücadele etmek zorunda kalacak ”diyor. TUI aynı zamanda Yunanistan'da yaklaşık 2 bin otelle çalışıyor.

Sonuç olarak, milletvekilleri ve hükümetten ödemeler konusunda TUI'ye baskı yapmasını talep ediyor. Aynı zamanda, Yunanistan Turizm Bakanı Haris Theocharis, hükümetin durumu yakından izlediğini ve Avrupa Birliği'nden turizm sektörüne destek almayı umduğunu söyledi.