Bulgaristan'da Turizmin Toparlanması 2024 yılına Tahmin Ediliyor

Bulgaristan'da turizm, ancak 2024 yılına kadar normal hacmine dönecek - yerel turizm endüstrisinin temsilcilerinden biri, yani Burgaz havalimanının imtiyaz sahibi genel müdürü Frank Quant tarafından dile getirildi - Bulgaristan tatil beldelerine önemli miktarda turist akışının geçtiği. Ona göre, bu yıl Burgaz havalimanının gelirlerini? oranında azaltması bekleniyor.

Bulgaristan'da Turizmin Toparlanması 2024 yılına Tahmin Ediliyor
Bu yıl Burgaz havalimanının gelirlerini ? oranında azaltması bekleniyor

BNR radyosuna verdiği röportajda "2019'da Burgaz havaalanında 2,9 milyon yolcumuz vardı ve bu yıl sayıları sadece 500.000'e ulaşacak" dedi. Bakan ayrıca, Burgaz havalimanının daha çok yaz aylarında Bulgaristan'ın Karadeniz kıyılarına akın eden yabancı turistlere hizmet verdiğini kaydetti. Ve bu yılki keskin düşüş, Rusya ve İngiltere'den turist çıkışıyla açıklandı.

Aynı zamanda, Ulusal İstatistik Enstitüsü'ne (NSI) göre, Bulgaristan'daki turist geceleme gelirlerinden elde edilen gelir Eylül ayında yarıdan biraz daha az bir düşüşle -% 47,1 oranında 88,1 milyon leva'ya (yaklaşık 45 milyon euro) düştü. Ayrıca, yabancı turistlerin gecelemelerinden elde edilen gelir% 67,5 azalırken, yerli turistlerden elde edilen gelir bir miktar arttı.

Eylül ayında Bulgaristan'da toplam geceleme sayısı geçen yılın aynı dönemine göre% 42,3 azalarak yaklaşık 1,8 milyon olarak gerçekleşti. 

Ayrıca, geceleme sayısındaki en büyük düşüş% 47,3 ile dört ve beş yıldızlı otellerde kaydedildi ve Bulgar turistlerin gecelik konaklamalarının% 42,4'üne, yabancı turistlerin ise gecelemelerinin% 78'ine hizmet verdi.

Eylül ayında toplam 593.300 turist, geçen yıla göre% 30 daha az olan Bulgaristan'daki otellerde kaldı.