Seville, Turizmi Artırmak İçin Teknolojiyi Kullanıyor

Endülüs'ün başkenti Sevilla, turist teklifini iyileştirmek için büyük verileri (mekanların işgali, tüketici alışkanlıkları ve çok daha fazlasını) otomatik olarak analiz etmek için bir 'Akıllı Turizm Ofisi' başlattı. Son yıllarda dijital dönüşüm toplumun her köşesine giderek daha fazla nüfuz etti.

Seville, Turizmi Artırmak İçin Teknolojiyi Kullanıyor
Akıllı Turizm Ofiside toplanan bilgileri hem sektörle ilgili profesyonellerin rapor geliştirmeleri hem de daha hızlı karar vermeleri için sunacak

Teknoloji gelişiyor ve sağlık sektöründen finans veya turizm sektörlerine kadar her sektörde devrim yaratıyor. Büyük veri ve sensörler: sevılle, turizmi artırmak için teknolojiyi kullanıyor

Turizm sektöründen bahsetmişken, İspanya'nın en yüksek turist trafiğine sahip şehirlerinden biri yeni ivme kazandı: Resmi rakamlara göre Nisan ve Haziran ayları arasında 271.000 ziyaretçisi olan Sevilla.

Sevilla kısa süre önce bir 'Akıllı Turist Ofisi' başlattı . Büyük veriyi akıllıca yönetmek - kentin turizm açısından bilgileri, farklı belediye alanlarının ellerinde bulunan tüm verileri kolayca paylaşmasına, incelemesine ve koordine etmesine olanak tanır. Başka bir deyişle: bundan böyle Endülüs başkenti, turist teklifini iyileştirmek ve turizmi canlandırmak için alanların işgalini tüketim alışkanlıklarına, insan akışına, hizmet talebine ve çok daha fazlasına otomatik olarak analiz edebilecek. Diğer bir amaç ise turist davranışının tüm Sevillalıların refahı ile uyumlu olmasını sağlamak için tahminler oluşturmaktır.

Sevilla Şehir Ofisi'ne bağlı olan ve Contursa (FIBES, Kongre ve Sergi Sarayı'nı yöneten bir belediye kamu şirketi) tarafından yönetilen bu yeni turist inovasyon birimi. Şirketin kendisine göre Avrupa'da öncü bir kontrol merkezi olacak ve INE gibi resmi ajanslar, şehrin en çekici noktalarına ilişkin memnuniyet endeksleri, hava verileri, turist barınma davranışı veya şehirdeki turistlerin harcamaları gibi birçok kaynaktan sağlanan verilerle beslenecektir

Verilerin bir kısmını toplamak için, endeks oluşturma konusunda uzmanlaşmış şirketler tarafından sürdürülebilirlik göstergeleri eklenecektir: Otellerdeki memnuniyet veya talepten konaklama, restoran veya gezilerde her ay harcama düzeyine, fiyatlar veya konaklama günlerine kadar her şey ölçülecektir. , diğerleri arasında.

Sevilla, bu teknoloji ve büyük veri ile çalışacak ilk destinasyon olacak ve projede yer alan ortaklara göre amaç, "sürdürülebilirlik ekseninde dönen kamu-özel işbirliğine dayalı bir kullanım örneği oluşturmak ve Sevilla'nın bu alanda lider bir destinasyon olarak konumu".

Ayrıca, Barrio de Santa Cruz ve Fibes'te kurulu olan optik hareket sensörlerinden (diğer alanlara genişletilmesi planlanmış olsa da) verileri de içerecek ve bu, örneğin ziyaretçileri gerçek zamanlı olarak durum hakkında bilgilendirmek için insan akışını izlemeye olanak tanıyacak. ilgi alanlarının işgal düzeyi. Bunu yapmak için Sevilla Şehri, halihazırda pilot testler üzerinde çalışan Bosch Security Systems ile bir anlaşma imzaladı.

Bosch Güvenlik ve Güvenlik Sistemleri İspanya ve Portekiz direktörü Daniel Fernandez, "Sevilla, akıllı çözümlerin geliştirilmesi ve doğrulanması için şirketin küresel referansı olacak" diyor.

Tüm bu verilerin dayanacağı Turizm İstihbarat Sistemi (İspanyolca SIT), tüm bu bilgi kaynaklarını araştıran ve analiz eden ve daha sonra gizli kalıpları veya bilinmeyen korelasyonları ortaya çıkaracak raporlar geliştiren 'bulut' içindeki bir 'büyük veri' platformudur. Turizm sektöründeki operatörlerin karar verme süreçlerini kolaylaştıran

Sevilla Kent Konseyi'nin Kongre ve Sergi Sarayı'nda (FIBES) hayata geçirdiği 'Akıllı Turizm Ofisi' de, toplanan bilgileri hem sektörle ilgili profesyonellerin rapor geliştirmeleri hem de daha hızlı karar vermeleri için sunacak ve örneğin işgal seviyelerine göre seyahatlerini daha etkin bir şekilde organize edebilmeleri için turistin kendisine.

Bir proje temsilcisi, "Turist akışlarını yapay zeka yoluyla analiz etmek, davranışları tahmin etmemize ve böylece kişiselleştirilmiş hizmetler sunmamıza olanak sağlayacak" dedi. Çok uluslu teknoloji hizmetleri şirketi, aynı zamanda, 'Akıllı Turizm Ofisi' ile bağlantılı bu çözümlerin tasarımı, uygulanması, yapılandırılması ve bakımı için gerekli personelin eğitiminden ve yetiştirilmesinden ve ayrıca turistik alanların akıllı yönetimi için şehrin bir ana plan geliştirmekten sorumlu olacaktır.

Turizm ofisinin bir diğer özelliği de araştırmacıların ve üniversite topluluğu üyelerinin verilere erişmesine izin verecek olmasıdır. Böylece ofis, bir bakıma, çalışma veya ticari ilgi alanı turizm olan girişimcileri belirlemek için bir eğitim ortamı olacaktır. Bu, diğerlerinin yanı sıra profesyonellerin, sektördeki şirketlerin, araştırmacıların veya kamu idarelerinin sektörü iyileştirmek için adımlar atmaya devam etmek için bu yeni teknolojileri araştırmaya devam edebileceği anlamına geliyor.

Bu anlamda, Sevilla Üniversitesi bu projenin geliştirilmesine biraz ilgi duymaktadır: 2019'dan beri 'Akıllı turistik yerler: Sürdürülebilirlik, Yenilik, Teknoloji ve Erişilebilirlik' grubu üniversite ile ilişkilidir, grubun temel amacı, Sürdürülebilir turizme uygulanan yeni teknolojileri incelemek. Kentsel Habitat, Kültür ve Turizm departmanı delegesi Antonio Muñoz, "yapay zeka yoluyla turist akışlarının analizi, kişiselleştirilmiş hizmetler ve herhangi bir olayı kapsayan gerçek zamanlı bilgiler ve gerçek zamanlı bilgiler sunmaya yardımcı olacak tahmine dayalı bir davranış modelinin tasarlanmasına izin verecektir. Kentte sürdürülebilir turizmin geliştirilmesi talebi" diyen ve "turizmin sadece cazibe açısından değil, aynı zamanda şehir içindeki turizm yönetimini ele almak için de yönetilebileceğini" ekliyor.