Turizm Gelecekte Bize Hizmet Anlayışını Nasıl Yansıtacak

Ülkemizin cennet bahçesindeki güzellikleri görmemek mümkün değil, Başkalrınında görmesi için yarış içinde olunması da apayrı bir güzel. Şimdi mevsimlerin birbirine karıştığı, neyi ne zaman yaşayacağımızı bilmediğimiz buhranlı bir dönemdeyiz.

Turizm Gelecekte Bize Hizmet Anlayışını Nasıl Yansıtacak
Dünyada etkilenmeyen sektör kalmadı Fakat üretimin ve tüketimin lokomotifi hizmet sektörü en çok etkilenen meslek gruplarından oldu

Rakamlara girmeyip istatistik vermeden, asıl dertlerimizi anlatan bir yazı kaleme almak istedim. Pandemimin bizlere sunduğu hayatın, pek o kadar da mutlu ettiği söylenemez. Hayata tutunmaya çalışıp, geleceğini güvence altına almayı hayal edenleri düşünün. Şimdi gelinen noktadan geriye dönük yaşıyoruz. Hayalin de ötesi değerler varmış, yaşayınca ne ifade ettiğini öğrenmiş olduk. Geleceğin dünyasını hayal etmeyi, bir süreliğine askıya aldık. İş, stres, dert, tasa ile yaşama yön verir olduk. Hepimiz haklıyız ! Haksız olan kim mi  elbette Pandemi.

Dünyada etkilenmeyen sektör kalmadı. Fakat üretimin ve tüketimin lokomotifi hizmet sektörü, en çok etkilenen meslek gruplarından oldu. Çünkü temeli insan olan bir sektörler. Turizmin kolları Otel, Restaurant, acente, uçak, yad, tur operatörleri dahil sayısı çok fazla var. Dertlerimiz Çok net olmasına rağmen, Gönül ister ki  göz açıp kapayıncaya kadar sorunlar çözülsün. Hizmet sektörü kesinlikle değerinde fiyatlandırmalarla, yeni sezonlarda devletin belirlediği  tek el taban fiyat politikası uygulanabilsin. Arz'ı kontrol altına alma modeli gerçekleştire bilsin.

Yatırımcıların hizmet sektörüne daha bilinçli girmeleri ve gereksiz boş yatırımcılar denilmesin. 4 Mevsim 7 Bölge Küçük ve büyük demeden, seyahat, Konaklama ve Yeme içme kültürü oluşturulabilsin.  Sektörü sadece dış pazara değil, halkına açma ve halkına bu kültürü aşılama sistemi gelişebilsin. Fakat bunları başarmak için, mesleki eğitim sisteminin uygulamadan geçmesi gerekir.

Ben tarihi yazan bir toplumun evladı olarak yarınların güzel olacağından eminim. Politik bir genç nesil istemiyorum. Konuşan tartışan ve doğruyu bulan bir nesil istiyorum. Biz belki hayatımızın yarısını yürüdük . Geri kalanında genç ve taze beyinlerin yanında duralım. Hadi sevgili meslektaşlarım. Sahada olma zamanı . Hazır baharda gelirken derin nefes alıp işe koyulalım.

Geleceğin turizmini alıştığımız normlar dışına taşıyalım. Pandeminin hayatımıza getirdiği home ofis kavramı, konaklama işletmelerini de şekillendirecek. Yani Ofise dönüşen modüler yapılarda küçük odalar long term konaklamalar artacak. Büyük yapıdaki oteller daha komplex ve küçük hacimlere dönüşecek. Hijyen uygulamaları önem kazanacak. Her şey dahilden daha konsantre servise daha ileri vadede ise otomatlar outlerin yerine geçecek. Temassız teknoloji uygulamaları ve mobil yazılımlar sektördeki insan ihtiyacını azaltacak.

İnsan faktörü bu sektörden çıkartılamaz, fakat zamanla azalan bir süreç yaşanacak. Bu anlamda şehirlerde ulaşım alternatiflerine küçük compact yapılabilir. Ofisten otel odasına dönüşen modüler yapılara ve daha butik tarz işletilen bir sürece gideceğiz.

Tatil kavramı ise deniz kum güneşten öteye geçecek ve alternatif destinasyonlardaki doğa ve insan dostu konsepti ile gelişip genişleyecek. Yani küçük metrekarede yaşayan modern diye adlandırdığımız biz çağın kurbanlarına bambaşka deneyimler yaşatacak tesisler olacak. Bağda bahçede kırda ovada, yada umulmayan bir uçurum kenarında. Bu değişimi gören sektör öncüleri ise başarılı olacak. Geleceğin turizminde görüşmek ümidi ile, kalın sağlıcakla

Ahmet Korkut

Genel Müdür

Elite World Asia (İstanbul)