Türkiye’de Hes Kodu Uygulaması Turistler İçinde Geçerli Olacak

15 Mart'tan itibaren, İstanbul'a gelen tüm turistlerin herhangi bir kuruluş ve kamu kurumunu ziyaret ederken HES kodunu ibraz etmeleri gerekecek. Bu, şehirdeki Rus Başkonsolosluğu tarafından 12 Mart Cuma günü resmi Facebook sayfasında ifade edildi.

Türkiye’de Hes Kodu Uygulaması Turistler İçinde Geçerli Olacak
HES kodu uzun mesafeli yolculuklar için de gerekli

Özellikle devlet dairelerine, bankalara, hastanelere ve ayrıca kafeler, parklar, tiyatrolar, güzellik salonları, hamamlar gibi halka açık boş zaman yerlerine girmek için elektronik bir form gerekecek

Yenilik, yabancı uyruklu vatandaşları sınırı geçmeden en geç 72 saat önce register.health.gov.tr ​​web sitesinde özel bir elektronik anket doldurmaları gerekiyor.

Türkiye Sağlık Bakanlığı kararnamesiyle ilgili. Bu forma bağlı olarak, her turist için benzersiz bir kod oluşturulacak - Hayat Eve Sığar (HES).

Bir hatırlatma olarak, HES kodu uzun mesafeli yolculuklar için de gerekli. Yetkili makamların ülkedeki misafirlerin hareketlerini takip etmelerini sağlayacak.

En fekte bir kişiyi müdahale etmesi durumunda, onunla iletişime geçmesi sağlanacak. Ziyaret yerlerini belirlemelerine ve koronavirüs enfeksiyonunun yayılmasını önlemek için, irtibat kişilerini belirlemelerine olanak tanıyacak.