Açık Büfe Yemeklerinde Gıda Atığı İstatistiği

Kıbrıs İşverenler ve Sanayiciler Federasyonu'nun (OEV) yeni yayınladığı araştırmaya göre, insanların restoranlarda açık büfelerde tabaklarına biriktirdikleri saçma miktarlarda yiyecek çöp kutularına gidiyor.

Açık Büfe Yemeklerinde Gıda Atığı İstatistiği
FOODPrint programı kapsamında daha geniş bir araştırmanın parçası olarak gerçekleştirildi

Araştırmacılar, restoran müdavimlerine, yemek bittikten sonra müşterilerinden topladıkları tabakta kalan yiyecek yüzdesini sordular.

OEV Anthi Charalambous'un enerji ve çevre departmanı başkanı, "Açık büfelerden tabaklarına büyük miktarda yiyecek yığanlar genellikle hepsini yemiyor ve atık olarak sonuçlanıyor," dedi.

Bulgular şok ediciydi: Tabaklarına koyulan balıkların yüzde 70'i, deniz ürünlerinin yüzde 55'i, meyve ve sebzelerin yüzde 50'si ve hamur işlerinin yüzde 45'i yenmiyor. Nişastalı yiyeceklerin yüzde kırkı da tüketilmez ve çöpe atılır.

Araştırmaya göre, insanlar aldıkları etin çoğunu yiyor, ancak yine de yüzde 37'sini bırakıyor, bir yemeğin parçası olan süt ürünlerinin yüzde 33'ü yenmiyor ve kuruyemişlerin yüzde 25'i tüketilmiyor.

Otel ve restoranların kahvaltıda hazırladıkları yemeklerin yüzde üçü çöpe atılıyor ve öğle yemeği için hazırlanan yemeklerin yüzde biri başka bir sonuç.

Araştırma aynı zamanda organik atık ve kompost kullanımına da değindi ve sonuçlar çoğu şirketin kavramları anladığını gösteriyor.

Charalambous, "Hangi gıdanın biyolojik olarak parçalanabilir olduğu ve organik atığın ne olduğu sorulduğunda çoğu kişi bunun ne anlama geldiğini biliyordu" yorumunu yaptı. "Yaklaşık yüzde 75'inin yanlış anladığı tek şey, yemeklik yağın kompost haline getirilebileceğine inanmalarıdır."

Araştırmaya katılan şirketler, ürünlerin uygun şekilde depolanması ve doğru miktarlarda sipariş verilmesi ile gıda israfının azaltılabileceğine inanıyor.

Müşteri tarafından tüketilmeyen yiyeceklerin yönetilmesi açısından, işletmelerin yalnızca yüzde altısı, artıkları almalarını önerdiklerini bildirdi. İşletmelerin yüzde otuzu, misafirlere istedikleri zaman yiyecekleri eve götürmeleri için bir kap veriyor, ancak neredeyse yarısı, yüzde 47, müşterilere artık yiyecek vermediklerini söyledi.

Çalışma, gıda israfını azaltmayı amaçlayan ve paydaşların farkındalık ve davranışları arasındaki boşluğu doldurmayı amaçlayan Life - FOODPrint programı kapsamında daha geniş bir araştırmanın parçası olarak gerçekleştirildi.

Araştırma, Aralık 2020 ile Ocak 2021 arasında, catering işletmelerine yönelik çevrimiçi bir anket aracılığıyla gerçekleştirildi.

AB Yaşam programı tarafından finanse edilen bir kampanyadır ve sürdürülebilir yönetim için daha geniş çevresel hedeflere ulaşmak ve 2030 yılına kadar belediye atıklarının önemli ölçüde azaltılması için Kıbrıs stratejisinin uygulanmasıyla aynı zamana denk gelmektedir.