Çevre Dostu Uluslararası Yolcu gemileri

Derecelendirme kuruluşu Scope, Stern dergisi için en çevre dostu yolcu gemilerini sıraladı. Hemen ön tarafta Hurtigruten'den Fridtjof Nansen ve Virgin Voyages'dan Scarlet Lady var. İkinci sırayı altı gemi paylaşıyor: Aida Perla ve Stella, Costa Fascinosa, Running on Waves, Seven Seas Voyager ve Sky Princess yelkenli gemi. Çevre puanı için CO2 emisyonları, su ve atık yönetimi belirleyiciydi.

Çevre Dostu Uluslararası Yolcu gemileri
Sıralama çevre puanına göre yüzde 70 ve güvenlik puanına göre yüzde 30 a dayanmaktadır. Çevre puanı için bir yolcu gemisinin ulaşılması gereken iklim hedeflerine göre ne kadar CO2 saldığı değerlendirildi

STERN: En çevre dostu ve en güvenli yolcu gemileri

STERN dergisi, Scope ESG Analysis ile birlikte ilk kez en çevre dostu ve en güvenli yolcu gemilerinin bir sıralamasını yayınladı. Diğer şeylerin yanı sıra, gemilerin iklim hedeflerine ulaşmada ne gibi katkıları olduğu ile ilgili.

Sıralamanın başında, diğer şeylerin yanı sıra hibrit teknolojiyle donatılmış bir Hurtigruten keşif gemisi olan Fridtjof Nansen yer alıyor. Ancak ilk sırayı sadece 2020 yılında teslim edilen Virgin Cruises'tan Scarlet Lady ile paylaşmak zorunda.

İkincilik, çevre açısından en az önde gidenler kadar başarılı olan altı gemi tarafından paylaşılıyor. İle AIDA perla ve AIDA stella  AIDA Cruises iki gemilerdir. Costa, temsil edilen Costa Fa bilim-nosa ile birlikte . Ayrıca 2 numarada, üç direkli Run on Wa-ves , lüks gemi Seven Seas Voya-ger ve Princess Cruises'ın yeni Sky Princess gemisi buluntu.

İyi üçüncü derece elde Kosta Kobi-Esmeralda , LeBel sürü ve Le Jacques Araba katman Fransız nakliye şirketi Ponant ait MSC Gran-diosa MSC Cruises ve Viking Ju-pi-ter Viking Ocean Cruises.

Sıralama, çevre puanına göre yüzde 70 ve güvenlik puanına göre yüzde 30'a dayanmaktadır. Çevre puanı için, bir yolcu gemisinin ulaşılması gereken iklim hedeflerine göre ne kadar CO2 saldığı değerlendirildi.

Bu amaçla farklı gemi türleri, gemi boyutları ve yapım yılları için hedef değerler belirlenmiştir. Kapsam, kruvaziyer hatlarının bu hedefleri ne ölçüde kaçırdığını, gerçekleştirdiğini veya aştığını belirledi. Ayrıca emisyon ve su arıtma sistemlerinin kullanımı, çevre ile ilgili sürüş yasakları ve atıkların bertarafı da dikkate alındı.

Güvenlik puanı için, kullanılan bayrak ve sınıflandırma kuruluşunun yanı sıra öncelikle geminin kalitesi kullanıldı. Düşük bayraklarda veya sınıflarda yapılan değişiklikler, yönetim daha yüksek güvenlik standartlarını yerine getirmekten kaçındığı için olumsuz olarak değerlendirildi. Geminin yaşının yanı sıra, liman kontrollerindeki eksikliklerin ve maddi hasar veya kişisel yaralanma vakalarının sayısı da rol oynadı.

Toplamda 400'den fazla yolcu gemisi incelendi. Araştırmanın başkanı, Scope ESG Analysis GmbH'den Ralf Garrn'a göre, farklar çok büyük. Ortalamanın üzerinde sonuçlara sahip 149 yolcu gemisi nihayet STERN tarafından ödüllendirildi. Ancak, derginin web sitesindeki sıralamaya yalnızca ücretli bir çevrimiçi abonelik ile erişilebilir.