IATA Hava Kargo İnovasyon 2023 Ödülleri Dağıtıldı

LATAM Kargo ve Swiss Airtainer, 2023 IATA Hava Kargo İnovasyon Ödüllerini Kazandı. İstanbul  - Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA), LATAM Kargo ve Swiss Airtainer'ın (SAT) IATA Hava Kargo İnovasyon Ödülleri 2023'ün sahibi olduğunu açıkladı. Ödüller, İstanbul'da düzenlenen 16. Dünya Kargo Sempozyumu'nda (WCS) sahiplerini buldu.

IATA Hava Kargo İnovasyon 2023 Ödülleri Dağıtıldı
Değişimi yönlendiren bireyleri ve şirketleri tanımak önemlidir

Türkiye LATAM Kargo, 2027 yılına kadar çöp sahasına sıfır atık grubu olma taahhüdünün bir parçası olan Şili ve Brezilya'daki kargo operasyonlarındaki plastik azaltma projeleri için Kurumsal İnovasyon Ödülü'nü aldı.

Swiss Airtainer (SAT), farmasötik ürünlerin taşınması için sıcaklık kontrollü bir konteyner geliştirdiği için Start-up'lar ve Yenilikçiler İnovasyon Ödülü'nü aldı. SAT, konteyneri aşağıdaki tescilli bileşenlerle sıfırdan "yeniden icat etti": kompozit malzeme (IP); mimari (IP), uçak içi dedektör (IP), kontrol sistemi, yedekli soğutma sistemi, yeni pil paketleri ve konteyneri sürdürülebilir ve enerjiyi kendi kendine idame ettirebilir hale getirmek için bir pil yönetim sistemi ve güneş paneli sistemi olarak ödüle layık görüldü..

“İnovasyon, hava kargo endüstrisinde gelişme, sürdürülebilirlik ve başarının anahtarıdır, bu nedenle IATA Hava Kargo İnovasyon Ödüllerini başlattık. Sürdürülebilirlik konusundaki yenilik çabaları nedeniyle LATAM Cargo'ya ve farmasötik ürünlerin taşınması için sıcaklık kontrollü yenilikçi bir konteyner geliştirmesi nedeniyle Swiss Airtainer'a Kurumsal Ödülü takdim etmekten onur duyuyorum. IATA'nın Küresel Kargo Başkanı Brendan Sullivan, "Değişimi yönlendiren bireyleri ve şirketleri tanımak önemlidir" dedi.

Sektör uzmanları, akademisyenler ve CEO'lardan oluşan bağımsız bir jüri, küçük şirketlerden büyük çok uluslu şirketlere kadar sektör genelinde 42 başvuruyu değerlendirdi. Projeler, fikir, değer yaratma potansiyeli ve başarıya ulaşma olasılığı temelinde değerlendirildi.

Jüri, Kurumsal Yenilikçiler Ödülü'nü kazananı ve Start-up'lar ve Yenilikçiler İnovasyon Ödülü için üç finalisti seçti. Finalistler, IATA WCS kapanış genel kurulunda projelerini 500'den fazla izleyiciye sundular ve ardından katılımcılar, tercih ettikleri inovasyon projesi için oy kullandı. SAT, yeniliklerini daha da geliştirmek için 15.000 $ aldı.

IATA İnovasyon Ödülleri, hava kargo endüstrisinde inovasyonu teşvik etmek ve teşvik etmek için 2014 yılında başlatıldı. Günümüze ve sonraları içinde yapılan yeniliklere ödüller vermeye devam edecek.