Rosturizm Turist devrimini Hazırlıyor

Rostourism Yeni turizm yasasının amacı, turistlerin haklarını korumak ve sektörün prestijini artırmaktır. 29 aralık. ınterfax-turizm - Rosturizm, Rusya Federasyonu'ndaki turizm endüstrisini düzenleyen yasa  1996'dan beri yürürlükte. Turizm faaliyetleri yasasının yerini alacak bir yasa taslağının kamuoyunda tartışılması için hazırlandı, belge regülasyon.gov.ru portalında yayınlandı.

Rosturizm Turist devrimini Hazırlıyor
Projenin ana hükümlerini sundu. Ancak toplantıya katılanlar metni o sırada ellerine almadılar

Bir tur operatörünün iflas etmesi durumunda turiste sadece başka bir ülkeden ihracat değil, aynı zamanda garantili sabit ödeme sağlayacak finans garanti sistemi oluşturmak istiyor. Rusyada ve yurt dışında toplu bir plaj destinasyonu için kişi başı paket turun ortalama maliyeti 40.000 ruble olarak değerlendirildi. Bugün bir tur kitlesel  çıkış destinasyonlarında pazardan ayrılırsa, bir turiste ödenen turun en fazla yüzde 5 ini alır. Yeni yasaya göre Rusya’da ve yurtdışında toplu bütçe turları segmentinde insanlar neredeyse yüzde yüz tazminat alacak.

Seyahat acentelerine öz düzenleme (SRO) empoze etme girişimi karşısında şaşkına dönen uzmanlar var. Rosturizm, hazırlanmasına katılan uzmanların devrimci dediği turizmle ilgili yeni bir yasa taslağı hazırladı. Bu büyüklükteki yenilikler seyahat endüstrisinde hiç olmadı. Değişiklikler neredeyse tüm piyasa katılımcılarını ve ilgi alanlarını etkiliyor. Terminoloji bile değiştirildi, bu nedenle modası geçmiş "turist", "turist" ile değiştirildi.

Seyahat endüstrisi uzmanları çok sayfalı belgeyi incelemeye ve analiz etmeye başladı. Devlet Duma Uzman Konseyi üyesi Georgy Mokhov, "Önümüzdeki yıl şu veya bu şekilde gerçekleşecek büyük bir reformun yakın olduğu açık." Uzmanlar, yasa taslağının nihai hali olmadığına, Şubat ayı başına kadar sürecek olan kamuoyu tartışma aşamasına yeni girdiğine dikkat çekiyor. Georgy Mokhov'a göre: "Yasanın metni kesinlikle iyileştirilecektir, çünkü dikkatle değerlendirilmesi gereken birçok devrimci norm içerdiğinden, sonuçların hesaplanması ve piyasa üzerindeki etkisinin simüle edilmesi gerekir."

Tur operatörlerine göre, dün 28 Aralık'ta Rosturizm, turizm sektöründeki katılımcıların çoğunluğunu topladı ve projenin ana hükümlerini sundu. Ancak toplantıya katılanlar metni o sırada ellerine almadılar.

Muhataplarımıza göre seyahat endüstrisi için en tartışmalı konulardan biri seyahat acenteleri için zorunlu SRO üyeliği olacak. Bu konuda Zarina Doğuzova ile yaptığı görüşmede yapılan açıklama, bazı katılımcıları şok etti. Seyahat perakendeciliğine öz düzenleme getirme olasılığı, 2015 yılında piyasada zaten asılıydı. Seyahat endüstrisinin çoğu tarafından protestolara neden oldu. Bundan sonra, piyasaya SRO'ların tanıtımı için lobici kalmadı. Yeni projede öz düzenleme konusu kulağa hoş geliyor ama yeterince somut değil.

PCT başkan yardımcısı Yuri Barzykin, seyahat acenteleri için zorunlu öz düzenleme getirme niyetinin uygulanmayacağını umuyor. "Bu fikir birkaç yıl önce terk edildi. Hiçbir sektörde kendini haklı çıkarmadı. Şimdi, böyle bir zamanda neden sektöre ek bir yük getirdiği belli değil." Yuri Barzykin, SRO'nun zorunlu üyeliğine ilişkin hükmün, 1 Ocak'ta yürürlüğe giren seyahat acentelerinin sicilindeki değişikliklere uymadığını da kaydetti. Bunlara göre, seyahat acentelerinin yasal statüsü, özdenetim kuruluşlarına üyelikle değil, yalnızca tur operatörleriyle yapılan anlaşmaların mevcudiyeti ile düzenlenecek.