UNWTO Ada Devletleri İçin Uluslararası Destek Çağrısı

UNWTO Gelişmekte Olan Küçük Ada Devletleri için Uluslararası destek çağrısında bulunuyor. TourismRestart Dünya Turizm Örgütü (UNWTO), uluslararası toplumu, Gelişmekte Olan Küçük Ada Devletleri ile COVID-19 aşılarına erişebilmelerini sağlayarak dayanışma göstermeye çağırıyor.

UNWTO Ada Devletleri İçin Uluslararası Destek Çağrısı
38 SIDSden biri olan Antigua ve Barbuda en iyi turizm destinasyonlarından biri

Turizmin, birçok SIDS için önde gelen bir işveren ve ekonomik dayanak olduğu düşünüldüğünde, Birleşmiş Milletler uzman kurumu, krizin iyileşme aşamasında 'kimsenin geride kalmamasını' sağlama taahhütlerinin sağlam eylemlerle desteklenmesi gerektiğini vurguladı. SIDS popülasyonlarının nispeten küçük boyutu göz önüne alındığında, toplu aşıların maliyeti, turizmi yeniden başlatmanın potansiyel faydalarına kıyasla minimum olacaktır. Dahası, turizmin geniş değer zinciri ve herkes için fırsat yaratma konusundaki kanıtlanmış yeteneği göz önüne alındığında, toplu aşıların yaygınlaştırılmasının ve turizmin yeniden başlamasına izin vermenin etkisi ekonomik faydaların ötesine geçecektir.

UNWTO Genel Sekreteri Zurab Pololikashvili, “Gelişmekte Olan Küçük Ada Ülkeleri ile aşıları paylaşarak, uluslararası toplum bu önde gelen destinasyonlarda turizmin yeniden başlamasını hızlandırmaya yardımcı olabilir. ABÖS popülasyonlarının büyüklüğü nedeniyle, toplu aşıların maliyeti küçük olacak, ancak faydaları önemli olacaktır. SIDS'i ziyaret etme konusundaki güveni yeniden kazandıracak ve turizmin birçok sosyal ve ekonomik faydasının geri dönmesine izin verecek. "

Genel Sekreter Pololikashvili, Madrid'deki UNWTO genel merkezinde Antigua ve Barbuda'nın İspanya Büyükelçisi Ekselans Dario Item ile yaptığı görüşmenin ardından yorumları yaptı. 38 SIDS'den biri olan Antigua ve Barbuda, en iyi turizm destinasyonlarından biri ve hem ulusal hem de yerel düzeyde işletmeleri ve işleri ve ekonomik büyümeyi korumak için turizmin yeniden başlatılmasını bekliyor. Büyükelçi Item, Antigua ve Barbuda'nın yaklaşan UNWTO Genel Kurulu (Ekim 2021, Marakeş, Fas) tarafından onaylanana kadar UNWTO Üye Devleti olma başvurusunu doğruladı.

UNWTO verilerine göre, pandeminin başlamasından önce, turizm 38 SIDS'in çoğunda toplam ihracatın% 30'undan fazlasını oluşturuyordu. Bazı ülkelerde bu oran% 90'a kadar yükseldi. Turizmin önemi, bu destinasyonları özellikle düşen turist sayılarına karşı savunmasız hale getirerek, sektörün zamanında yeniden başlatılmasını hayati önem taşımaktadır