Otellerde personel Sıkıntısı ve Maliyet Artışı

Turizm sektörü artan maliyetleri ve personel sıkıntısını, çok hızlı bir şekilde aşmaya çalışıyor. İngiltere’de ve tüm dünyada ortak sorunun çözülmesi konusunda sektör işbirliği yapması gerektiğine inanıyor. Ülkelerin deneyimli kişilerden hizmeti alması gerektiğine inanıyor.

Otellerde personel Sıkıntısı ve Maliyet Artışı
Temel zorluklardan biri kurumsal seyahatin geri gelip gelmeyeceği eğer öyleyse ESG politikalarıyla tutarlı olmadığı için eskisi gibi olmayacak

Artan maliyetler, personel sıkıntısı ve çok hızlı kurtarma, Birleşik Krallık otel sektörünü alt üst ediyor. HVS başkanı Russell Kett tarafından yönetilen canlı bir Soru-Cevap oturumu, iyileşme sürecini engelleyebilecek faktörleri ele aldı. Cheyne Capital'den Arron Taggart için seyahat kısıtlamaları nedeniyle , "Özellikle Londra otelleriniz varsa, finansal tahminle ilgili zorluk ve değişimin hızı - ne zaman geri gelecek ve nasıl geri gelecek" , kilit bir konuydu. Westmont Group'tan Jan-Willem Terlouw tarafından vurgulanan hava taşımacılığı eksikliği ve MICE işinin kıtlığı.

Edwardian Otelleri'nden Peter Anscomb, zorluğun "tamamen [Covid] kısıtlamalarının izin verdiği ölçüde" otel performansını tahmin edememek olduğunu söyledi.

Panelistler, çevresel, sosyal ve kurumsal yönetimin [ESG] büyüyen bir konu haline geldiğini söyledi. Taggart , "Şu anda ESG konusunda inanılmaz derecede zorlanıyoruz," dedi. 'Temel zorluklardan biri, kurumsal seyahatin geri gelip gelmeyeceği; eğer öyleyse, ESG politikalarıyla tutarlı olmadığı için eskisi gibi olmayacak.'

Barclays Bank'tan Tim Helliwell, son araştırmalara atıfta bulunarak, Z kuşağının ESG için %30 prim ödeyeceğini söyledi. Panelistler, borç verenlerin karbon nötr olmayan işletmelere borç vermeyecekleri bir zaman öngördü.

Markalı otellerin gelecekte daha iyi bir konumda olup olmadığı da tartışıldı. Bazı panelistler varlıkların ve konumun marka değerlerinden daha önemli hale geldiğini savundu.

Bank Leumi'den Louise Gillon, "Esneklik artık çok önemli ve markalar çok kısıtlayıcı olabilir" yorumunu yaptı. Operatörlere ana işleri konusunda net olmalarını ve önümüzdeki dört ila beş yıl içinde neler başarabileceğiniz konusunda gerçekçi olmalarını tavsiye etti.

Russell Kett konun uzmanı ve kendisinden birleşik krallık danışmanlık hizmetinde bulunmasını istedi. Russell Kett, 1995 yılında firmaya katılan HVS'nin Londra ofisinin Başkanıdır. 1996 yılında genel müdür olarak atanmış ve 2012 yılında başkan olmuştur. Değerleme sağlamaya odaklı, 40 yıllık uzman otel danışmanlığı, yatırım ve gayrimenkul deneyimine sahiptir.

Fizibilite, ortak mülkiyet, mülk, aracılık, yatırım, varlık yönetimi, strateji ve ilgili danışmanlık hizmetleri, EMEA bölgesi genelinde otel, hizmet verilen daireler ve pansiyon şirketlerine, bankalara, geliştiricilere ve yatırımcılara konaklama endüstrisi ile ilgili çıkarlarının tüm yönleriyle ilgili danışmanlık hizmetleri vermekte. Konudan da anlaşılacağı gibi neden ülkelerde deneyimlerin hala göz ardı edildiği. Sektörle ilgili konunun ciddi soru işaretleri bulunmakta. Binaların artan işletme maliyetinde hizmet sektörünün içeriği personelin acilen çalışma şartları ve koşullarının iyileştirilmesi gerekir. Geleceğe dair sürdürülebilir bir turizm anlayışının varlığı, maliyetlerle beraber çözümün varlığı devreye alınması gerekir.